15.05.2019 12:52 | Son Güncelleme:
AA

Çavuşoğlu Türkiye'deki yabancı öğrencilere hitap etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "İnsani ve güvenlik boyutuyla, siyasi çözüm  dahil (Suriye'de) en önemli aktörüz. Girişimci ve insani dış politikanın  yansıması olarak dünyanın her yerinde katkı sağlamak istiyoruz. İş birliğine açığız. Türkiye artık hiçbir yeri ihmal etmeyen, çok boyutlu, çok taraflı,  proaktif dış politika izlemek durumunda" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'deki sorunun  çözümü için tüm aktörlerle birlikte çalışmak gerektiğinin altını çizerek, "İnsani  ve güvenlik boyutuyla, siyasi çözüm dahil (Suriye'de) en önemli aktörüz." dedi. 

Çavuşoğlu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB)  tarafından Ankara TOBB'da gerçekleştirilen "Türkiye Bursları Türkiye Söyleşileri"  programında öğrencilere hitap etti.

Dünyanını farklı bölgelerinden gelen öğrencilere eğitim için  Türkiye'yi seçtikleri için teşekkür eden Çavuşoğlu, "Önümüzdeki yıllarda  Türkiye'ye gelen öğrenci sayısının artacağını umut ediyoruz." dedi.

Çavuşoğlu, yaklaşık 150 bin yabancı öğrencinin Türkiye'de eğitim  gördüğünü belirterek, bundan duydukları memnuniyeti ifade etti. Kendisinin de  yurt dışında eğitim gördüğünü anlatan Çavuşoğlu, öğrencilere New York ve  Londra'daki eğitim hayatının kendisine katkılarından bahsetti.

"Türkiye, etkin çok taraflılığı savunuyor"

Dünyanın değişim sürecinden geçtiğine işaret eden Çavuşoğlu, bu  değişim ve dönüşümün fırsatların yanı sıra sınamalar sunduğuna işaret etti.

"Türkiye, etkin çok taraflılığı savunuyor." diyen Çavuşoğlu, çok  taraflılığın başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için bunu uygulayabilecek  uluslararası örgütlerin etkin ve güçlü olması gerektiğinin altını çizdi.

Çavuşoğlu, "Maalesef başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere bu  beklentileri karşılayabilecek uluslararası ve bölgesel örgüt sayısı çok kısıtlı."  diye konuştu.

Türkiye olarak Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik süreci dışında dünyanın  her yerindeki örgütlerele yakın iş birliği içinde çalışmak istediklerini söyleyen  Çavuşoğlu, Türkiye'nin birçok örgütte statüye sahip olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, "Girişimci ve insani dış politikanın yansıması olarak  dünyanın her yerinde katkı sağlamak istiyoruz. İş birliğine açığız." ifadesini  kullandı.

Dış politikada girişimci olmanın sadece kendi çıkarını düşünmek  olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, girişimciliğin yalnızca ikili düzeyde değil farklı  uluslararası platformlarda her türlü iş birliğini yapıp dünya barış, huzur ve  istikrarına katkı sağlamak olduğu değerlendirmesinde bulundu.

"Suriye'de en önemli aktörüz"

Çavuşoğlu, "Bugünkü Türkiye, artık hiçbir yeri ihmal etmeyen, çok  boyutlu, çok taraflı, proaktif dış politika izlemek durumundadır." dedi.

Bakan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Suriye'deki sorunun çözümü için herkesle birlikte çalışmak  zorundayız, tüm aktörlerle. Cenevre'de, Astana'da, Soçi'de, Anayasa Komisyonu'nun  kurulması, ateşkesin devam etmesi, İdlib'de ateşkesin ve sakinliğin, sükunetin  korunması, diğer taraftan göçmenlerin gönüllü olarak özellikle teröristlerden  temizlediğimiz bölgelere geri dönmesi gibi insani ve güvenlik boyutuyla, her  boyutuyla, siyasi çözüm dahil biz en önemli aktörüz."

Uluslararası toplumun kendi çıkarlarını önde tutarak dünyadaki birçok  soruna göz yumduğunu kaydeden Çavuşoğlu, Kırım, Abhazya, Güney Osetya,  Azerbaycan-Ermenistan arasındaki sorunlar gibi dondurulmuş ihtilaflara da  değindi. Çavuşoğlu, "Bunların hepsini çözmek için çaba sarfetmemiz lazım." diye  konuştu.

"Türkiye'nin açılım politikaları artık ortaklık politikalarına  dönüşmüştür"

Çavuşoğlu, Kıbrıs sorunu ve Balkanların istikrarı için bölge ülkeleri  ve halkları arasındaki dayanışmanın güçlendirilmesi adına çaba sarf ettiklerini  belirtti.

"Bugün Türkiye'nin açılım politikaları artık ortaklık politikalarına  dönüşmüştür." diyen Çavuşoğlu, buna Afrika ülkeleriyle olan ilişkileri örnek  verdi. Çavuşoğlu, bu kapsamda gelecek yıl Türkiye-Afrika Birliği Zirvesinin  üçüncüsünün Türkiye'de düzenleneceğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Afrika'da Türkiye'nin çok sayıda  büyükelçilik açtığını ve bu sayıyı 50'ye çıkarmak istediklerini söyledi.

En az gelişmiş ülkelerin sorunlarına da duyarsız olmadıklarını  kaydeden Çavuşoğlu, BM'nin en az gelişmiş ülkelere teknoloji transferi için  Türkiye'yi tercih etmesinin nedeninin Türkiye'nin bu ülkelerin sorunlarına en  duyarlı ülke olmasından kaynaklandığını anlattı. Çavuşoğlu, insani yardımlarda  Türkiye'nin dünyada birinci sırada olduğunu hatırlatarak, "Dış politikanın insani  boyutunu ihmal ederseniz kalıcı, saygın olmazsınız." diye konuştu.

TİKA, AFAD, Kızılay, Türk Hava Yolları (THY), Yunus Emre Enstitüsü  (YEE), Maarif Vakfı ve YTB gibi kurumların Türkiye'nin dış politika alanlarına  katkılarından bahseden Dışişleri Bakanı, "YTB ile Türkiye'nin yumuşak gücünü tüm dünyada gösteriyoruz." ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu sözlerini, "Tüm bu unsurlarımızla önümüzdeki süreçte çok  daha aktif olacağız." diyerek tamamladı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0