09.08.2011 02:30 | Son Güncelleme:
EKONOMİ?SERVİSİ

Çay Partisi dünyayı morarttı

Siyasetteki çekişmenin ekonomiyi vurduğu süreci Türkiye’den hatırlarız. Bu kez siyaset hem kendi ekonomisini hem de dolaylı olarak dünyayı sallayan ABD’yi vurdu
ABD’nin notunu düşüren S&P’nin genel müdürü ana etkenin siyaset olduğunu vurgu yaptı. Obama’nın danışmanı da not indiriminden Çay Partisi’ni sorumlu tuttu
Kaos pahalıya patladı. Tüm dünya borsaları yüzde 5’lere varan ölçülerde düştü. TIME?Dergisi kapağına yüzü 1 doların üstünde yer alan ABD’nin ilk Başkanı Washington’ın gözü morarmış fotoğrafını koydu

Türkiye, birçok kez siyasi çekişmeler nedeniyle ekonomik krizlerle yüz yüze kalmıştı. Bu kez aynı durum ABD için sözkonusu oldu. Fakat, kriz sadece ABD’yi değil tüm dünyayı etkiliyor. ABD’nin notunu düşüren S&P’nin Genel Müdürü John Chambers, siyasi tıkanıklığın sürmesi durumunda yeni bir not indiriminin söz konusu olabileceğini söylerken, Obama’nın başdanışmanı David Axelrod ise not düşüşünü ‘Bir Çay Partisi indirimi’ olarak değerlendirdi.
Amerikan Time dergisi de son sayısında dünya piyasalarını da alt üst eden ABD’deki borç tartışmasını kapağına taşırken, Kongre’nin sorunu çözmedeki başarısızlığının, ülkenin dünya nezdindeki güvenini büyük ölçüde sarstığı kaydedildi.  Kongre’nin çok da karmaşık olmayan bir sorunu çözemeyecek kadar kabiliyetsiz olduğunu kanıtlayıp, dünyanın güvenini kaybettiğini savunan dergi, ABD’nin çözüm bulmak yerine kendi eliyle bir kriz ürettiğini söyledi.

‘Kaybolacak’ derken güçlendi
“Çay Partisi” olarak tanımlanan muhafazakar popülist görüşleri savunan popülist hareketin, borç krizi sırasındaki çıkışlarıyla sadece Kongre’yi değil Amerika’yı esir aldığına da dikkat çeken Time, Kongre’nin tutucu üyelerinin borç limitinin yükseltilmesi ve sosyal güvenlik ödemelerinde kısıntıya gidilmesi gibi konulardaki başarısızlığın küresel piyasalarda felakete yol açacağı yolundaki uyarılara kulak asmadıklarını hatırlattı.
Gerek iktidardaki Demokratlar gerekse de Cumhuriyetçiler tarafından gözardı edilen ve kendiliğinden kaybolacağı düşünülen Çay Partisi’nin, bu krizle birlikte “Ben buradayım” dediğine işaret eden dergi, Başkan Barack Obama’nın göreve geldiğinde başkentte partiler üstü bir ortam yaratma sözü verdiğini, ancak hesaba katılmayan bu azınlığın krizde sonuca ulaşılmasını geciktirdiğini kaydetti.
Bunun sadece bir başlangıç olduğuna da dikkat çeken dergi, Kongre’deki Çay Partisi yanlılarının daha büyük ve hızlı bütçe kesintilerinde ısrar ettiklerini, daha etkili programlar istediklerini yazdı.  Dergi, hareketin Başkan Obama’yı hazırlıksız yakaladığını söylerken, Çay Partisi’nin sadece Demokratlar değil aynı zamanda Cumhuriyetçiler için de tehlikeli çıkışları olduğunu yazdı.

‘Notumuz her zaman 3A’
ABD Başkanı Barack Obama, “ABD’nin kredi notunun her zaman ama her zaman üç A olacağını söyledi.


1773’te çay vergisine karşı doğmuştu

ABD’de federal hükümetin mali politikalarına karşı çıkanların oluşturduğu Çay Partisi (Tea Party) isimli halk hareketi, ABD siyasetinden etkili bir güç haline geldi. Çay Partisi hareketi adını, 1773’te İngiliz kolonisi olan Boston’da İngiltere’nin çay vergisinin protesto edildiği Boston Çay Partisi eyleminden alıyor. Hareketin destekçilerinin büyük  bir çoğunluğu Cumhuriyetçilerin safında yer alıyor. Çay Partisi geleneğinin yeniden canlanması  ise 2009 yılının şubat ayında, Obama’nın iflas eden şirketleri kurtarma planını açıkladığı  döneme rastlıyor.


ABD?borsası yüzde 5.5 Avrupa borsaları yüzde 4 İMKB yüzde 7 düştü

* Küresel borsaların kaybı 29 Temmuz’dan bu yana 3.4 trilyon doları buldu. Bu rakam Almanya’nın gayri safi yurtiçi hasılasına eşit.
* ABD’nin not düşüşü nedeniyle İMKB’nin iki günlük kaybı 52.4 milyar TL’yi buldu.
* Dow Jones endeksi 2008 Aralık ayından bu yana en büyük düşüşünü yaşadı. Yüzde 5.5 değer kaybeden endeks 10.809 puanda Ekim 2010 seviyelerine geriledi.
* Yatırımcı güvenli liman altına yöneldi. Ons 1.715 dolar oldu. İçeride çeyrek altın 159 lira oldu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerABD