Gündem
27.07.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 27.07.2013-2:30

Çayan’ı biber gazı öldürdü

Adli Tıp Kurumu’nun raporunda astım hastası gencin damarlarında oluşmuş baloncukların patlaması sonucu beyin kanaması geçirdiği, patlamaya da yakın mesafeden sıkılan biber gazının yol açtığı belirtildi

Sitene Ekle

DAMLA YUR İstanbul

Yalova’da 27 Mayıs 2012’de iki grup arasında çıkan kavgayı ayırmak istediği sırada polisin kullandığı biber gazından etkilenerek hayatını kaybeden 31 yaşındaki astım hastası Çayan Birben’in ölümüne ilişkin soruşturma tamamlandı. Birben’e müdahele eden ve yakın mesafeden gaz sıkan 4 polis için önce ‘taksirle öldürme’ suçlamasıyla 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle Yalova Başsavcılığı’nca bir iddianname düzenlendi.
İddianamenin sunulduğu Yalova 3. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi ise, 4 polisin iddianamenin içeriğinden oluşan suçun ‘neticesi itibariyle ağırlaşmış yaralama’, ‘kasten yaralama’ ve bu suçun silahla işlenmiş olmasına da dikkat çekerek kendisinin görevsizliğine karar verip mevcut suç sebebiyle dosyayı Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.
 Bu durumda polisler İbrahim Baltacı, Serhat Ayhan Yeni, Ercüment Küçükakça ve Tekin Ceyhan, 16 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak. Soruşturmanın seyrini, Birben’in ölümüne biber gazının mı sebebiyet verdiğinin tespitine ilişkin hazırlanan Adli Tıp Kurumu raporu etkili oldu. Raporda Birben’in beyin damarlarında oluşmuş baloncuğun patlaması sonucu beyin kanaması geçirdiği, patlamaya da yakın mesafeden sıkılan biber gazının yol açtığı belirtildi.

‘Şimdi umudumuz var’
Davanın ağır cezada görülecek olması Birben ailesinin olayın sorumlularının cezalandırılması yönündeki umutlarını arttıdı. Çayan Birben’in ablası Özge Birben, “Kardeşimi kaybettiğimizde çıkan haberler ‘biber gazı ölüme sebep değildir’ yönündeydi. Bir de Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin dosya düzenlenmemişken kendi davamızla ilgili umudumuz her geçen gün azalmıştı. Tüm umutlarımız tükendiği anda aldığımız bu haber bize umut verdi. Adli Tıp Raporu’nda beyin kanamasına biber gazının unsur olarak görüldüğünün belirtilmesi ve dosyanın ağır cezaya gönderilmesi davanın gidişatı için çok önemli” dedi.
Baba Ahmet Birben, “Doğaldır dedikleri biber gazı benim oğlumu öldürdü”, anne Yücel Birben ise, “İnşallah sorumlulardan bir gün hesap sorulur, ben de oğlumun mutlu olduğunu görürüm. Benim oğlum biber gazından öldü. Başka gençler ölmesin” diye konuştu.

Kaybettikleri çocuklarının yatağını, ütülü elbiselerle dolu dolabını hiç değiştirmeden saklayan Birben ailesi, olayın sorumlularının hak ettikleri cezayı almalarını istiyor.


Etiketler:
Bilgi YarışmasıKaradeniz Türkiye'nin neresindedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.