10.07.2012 02:30 | Son Güncelleme: 09.07.2012-23:39
YAVUZ KARAMAN

Çekmeköy metro hattıyla ikinci baharını yaşayacak

1999 depreminden sonra sağlam zeminiyle ilk tercih edilen yerlerden biri olan Çekmeköy, geçtiğimiz günlerde temeli atılan metro hattı ile de ikinci baharını yaşamaya hazırlanıyor.

Kentsel dönüşüm ve mütekabiliyet yasalarının çıkmasıyla birlikte İstanbul’un her yerinde yaşanan hareketlilik Çekmeköy’de de kendini gösteriyor. Özellikle temeli atılan Üsküdar-Çekmeköy metrosu da bölgeyi yeniden çekim merkezi haline getirdi.


Çekmeköy’ü analiz eden TSKB Gayrimenkul Değerleme Kurumsal Değerleme Departmanı Kıdemli Değerleme Uzmanı Simge Sevin Aksan, 1970’li yıllarda, çevresinde artmaya başlayan sanayi alanları ve diğer iş kolları ile cazip hale gelmeye başlayan Çekmeköy’ün, İMES ve MODOKO’nun faaliyete geçmesiyle birlikte buralarda çalışanların konut ihtiyacına cevap verme rolünü de üstlendiğini söyledi. 2009 yılında Ümraniye Belediyesi’nden ayrılarak ilçe belediyesi özelliği kazanan Çekmeköy’ün konut açısından değerlendirildiğinde bölgedeki projelerin 2005 yılından sonra gelişmeye başladığını belirten Aksan, bölgedeki projelerin daha ziyade orta ve üst gelir grubuna hitap ettiğini vurguladı.


İlçenin yaklaşık yüzde 70’inin orman olduğunu aktaran Sevin Aksan, “Bölgede geniş yeşil alan kullanımları bırakılarak oluşturulmuş villa tarzındaki konut projelerine sıkça rastlanıyor. Genelde bölgeyi Boğaz Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne yakın bir konumda, orman alanları içerisinde yaşamak isteyen kesim tercih ediyor” dedi.


Konut fiyatları artıyor
Bölgede yoğunlaşan konut projelerinin arsa fiyatlarında artış yaşanmasına neden olduğunu söyleyen Aksan, bu artışın proje kârlılıklarını olumsuz yönde etkilediğini dile getirdi. Proje kârlılıklarında yaşanan düşüşler nedeniyle de konut fiyatlarında artışların yaşandığını vurgulayan Aksan. TOKİ – Emlak Konut ortaklığı ile inşa edilmekte olan Alemdağ Konutları’nın, yaklaşık 1.200 konut ile bölgenin en büyük projeleri arasında yer aldığını ifade ederek şu bilgileri verdi:


“Geniş bir yeşil alanın ortasında kurulan projede villa ve apartman blokları bulunuyor.  Bu proje dışında bölgede Lidya Flats, Zin D Zen, Corner Park ve Corner Town gibi farklı projeler de inşa ediliyor. Bu bölgede ise fiyatlar 1.200 – 1.500 dolar/m2 seviyesinde seyrediyor.”
İlçenin konut alanlarının genişlediğine değinen Aksan, “Temeli atılan metro hattı ve Üsküdar – Şile Otoyolu’nun açılması ile ilçedeki konut alanları genişleyerek Taşdelen-Alemdağ bölgesine kadar uzanıyor. Konut projeleri ile eğitim ve ulaşım yatırımları da göz önünde bulundurulduğunda, bölgenin gelişimini sürdüreceği tahmin ediliyor.

FİYATLAR 1.500 DOLARDAN BAŞLIYOR
Aksan, bölgede Glow 3, Dome Residence,  Ant Orman, Çekmeköy Konakları, Aktürk Rapsodi Evleri, Ağaoğlu My Roseville, Ardenia Evleri ve Maya Vera projelerinin bulunduğunu belirterek, “Villanın yanı sıra, 1+1’den 6+1’e kadar farklı büyüklük ve özelliklerde daire tipleri de bulmak mümkün. Villa projelerinde metrekare birim fiyatları 1.500 ile 4 bin dolar arasında değişmekte iken, bu rakam apartman katı dairelerde 1.000 ile 2 bin 500 dolar bandında değişim gösteriyor.”

 

ÇEKMEKÖY’DE KONUT FİYATLARI
Tipi         M2 Fiyatı
Villalar    1.500-4.000 dolar
Daireler    1.000-2.500 dolar

 

Konutların değerİ %1.34 oranında arttı

Merkez Bankası, Nisan 2012 Konut Fiyat Endeksi’ni açıkladı. Buna göre Türkiye Konut Fiyat Endeksi (TKFE) (2010=100), 2012 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1.34 oranında artarak 120.6 olarak gerçekleşti.


Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11.92 oranında artan TKFE, aynı dönemde reel olarak yüzde 0.70 oranında arttı. Metrekare başına konut değeri olarak hesaplanan birim fiyatları 2011 yılı Nisan ayında metrekare başına 969,6 lira iken 2012 yılı Nisan ayında 1.085,1 lira olarak gerçekleşti.


26 ilde son iki yılda yapımı gerçekleşen konutların değerleme raporları analiz edilerek hesaplanan Türkiye Yeni Konutlar Fiyat Endeksi (TYKFE) (2010=100) 2012 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1 oranında artarak 121.37 düzeyinde gerçekleşti.
Endeks geçen yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 12.46 oranında, reel olarak ise yüzde 1.19 oranında arttı.


Üç büyük ilin konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde 2012 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1.87 ile en yüksek artış İstanbul’da gerçekleşti. İstanbul’u sırasıyla yüzde 1.71 ile Ankara ve yüzde 0.89 ile İzmir izledi. Endeks değerleri geçen yılın aynı ayına göre ise İstanbul, İzmir ve Ankara’da sırasıyla yüzde 14.21, 11.83 ve 10.21 oranlarında artış gösterdi.


İstanbul’da m2’si 1.681 TL
İstanbul’daki konut birim fiyatları, Ankara ve İzmir’e göre oldukça yüksek seyretti. Birim fiyatlar 2012 yılının Nisan ayında Ankara ve İzmir’de sırasıyla metrekare başına 1.025 lira ve 1.204 lira iken, İstanbul’da1.681 lira olarak gerçekleşti.
 

‘Avrupalı gibi iyi yerlerde yaşamayı hak ediyoruz’

İstanbul’un önde gelen projelerinin altında imzası olan DOME Mimarlık’ın kurucusu Murat Yılmaz, Türkiye’nin yükselen yeni mimarları arasında yer alıyor. Gelişen gayrimenkul sektörünün mimarlara tanıdığı olanakları çok iyi değerlendiren Murat Yılmaz, son projesi Kartal’daki Espadon Residence’da bu özelliğini değerlendiriyor.


Türk insanının en az Avrupalı kadar güzel mekanlarda yaşamayı hak ettiğine ve bu konuda mimarlara büyük görevler düştüğüne dikkat çeken Murat Yılmaz, “Bu yüzden güzel mekanlar oluşturarak toplumun gelişimine katkıda bulunmak istiyoruz. Bunu yaparken tek başına iyi bir mimar olmak yetmiyor. Diğer sektörlerle irtibatta olmak ve global ölçekte hareket etmek gerek. Bunun da bir takım gereklilikleri var” dedi.

2 projede geleceği çizdi

Yılmaz, gerçekleştirdiği onlarca çizime rağmen Basın Ekspres Yolu üzerindeki Altur Ofis Binası’nı, Diamond Of İstanbul, Viaport Venezia ve Kartal’daki Espadon Residence’ı diğerlerinden ayırdığını belirterek, “Birçok projemiz var ama bu saydıklarım bize farklı açılar kazandırdı. Venezia ve Espadon’un ise bizi farklı liglere çıkaracağını umuyoruz. Çünkü geleceğin mimarisini ve yaşam tarzını içeren projeler” diye konuştu.

Batıdan esinleniyor

Batıda yükselen mimari trendlere değinen Yılmaz, son iki yıldan bu yana dünyada gördüğü eğilimlerin de yaşamla iç içe olan tarzlar olduğunu söyledi. Kendi projelerinin ve insana bakış açılarının bu doğrultuda olduğunun altını çizen Yılmaz, “Geleceğin mimarisi değişiyor. Biz de bir projede edindiğimiz tecrübeyi diğerine taşıyoruz. Buradan edindiğimiz en temel faktör, insanların yaşamak istemesi. İnsanlar önceden kapalı ve güvenlikli sitelerde yaşamayı tercih ederken artık çevresi açık, yaşamın içinde yer alan projelerden yana tercihlerini kullanıyorlar.  Bir kasabadaki gibi diğer insanlarla tanışmak, beraber olmak ve sosyalleşmek istiyorlar” değerlendirmesini yaptı.

‘YENİ MAHAL’İ SANCAKTEPE OLDU

İnşaat sektöründe adını Samandıra ve Kartal’da inşaa ettiği Begonya, Sümbül ve Mimoza Evleri ile duyuran Denge Yapı, Sancaktepe’de yeni projesine başlıyor. Mahal Sancaktepe projesiyle 306 daireyi satışa çıkardıklarını açıklayan Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram, 15 bin 640 metrekare arazi üzerinde yapılan Mahal Sancaktepe projesinin her biri dokuz katlı 6 bloktan ve 306 daireden olus¸tuğunu anlatarak, şu bilgileri verdi:


“Mahal Sancaktepe’de tek tip 1+1, üç tip 2+1 ve tek tip 3+1 olmak üzere toplam beş farklı tipte daire yer alıyor. 50 metrekare olan 1+1 dairelerin fiyatı 84 bin 500 liradan, 74 metrekare ile 111 metrekare arasında degˆis¸en 2+1 dairelerin fiyatı 118.000 liradan ve 125 metrekare olan 3+1 dairelerin fiyatı ise 207 bin 750 liradan başlıyor.”


Mahal Sancaktepe’de arazinin yüzde 79’u açık alanlara ayrıldı. 7/24 güvenlik hizmeti, kapalı otopark, açık otoparklar, çocuk oyun alanları, açık yüzme havuzları, yürüme ve kos¸u yolları, süs havuzları, kamelyalar, basketbol, voleybol ve mini futbol ortak spor alanları, meyve bahçeleri, kapalı sosyal tesisimiz de kadın–erkek saunası ve fitness merkezi ile kapalı havuz bulunuyor.


Yüzde 10 indirim yapıyor
Projede metrekare fiyatının ortalamada 1.750 lira olarak belirlendiğini ama bölgede benzer projelerin metrekare fiyatınınsa 3 bin 300 lira civarında olduğunu dile getiren Bayram,  “Yani satışa dip fiyatlarla başladık. Bu sayede konut alıcıları daha yapım aşamasındayken kazanmaya başlayacak. Ayrıca bu fiyatlara lansman dönemine özel yüzde 10 indirim yapıyoruz” dedi.

 

Dev proje Batışehir’e A sınıfı enerji belgesi

EgeYapı Group tarafından İstanbul Bağcılar’da inşa edilen Avrupa’nın en büyük karma projelerinden bir olan Batışehir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Bina Enerji Performansı Yönetmeliği kriterlerine göre tüm konutları için “A Sınıfı Enerji Belgesi” aldı. Bakanlığın kriterlerine göre 1 Ocak 2011 tarihinden sonra ruhsat alan binalar C Sınıfı Enerji Belgesi sahibi olarak sayılıyorlar. Batışehir, bu çerçevede C Sınıfı Enerji Belgesi sahibi binalara oranla yüzde 40 enerji tasarrufu sağlayarak doğayı daha az kirletecek. Projede gölet ve yansıma havuzlarıyla iklim düzenlenecek, genel alanlardaki elektrik ‘fotovoltaik’ panellerle desteklenecek, yağmur suyunu toplayan sistem ile su tasarrufu yapılacak.

 

Kartal’da komşulardan gelen sesleri engelliyor

Çukurova Gayrimenkul tarafından İnşa edilen Çukurova AdanusPark, Kartal- Tem bağlantı otoyolu üzerindeki 10 bin metrekare arsa üzerinde konumlanıyor. Toplamda 180 rezidans daireden oluşan projede, tüm daireler arasına 110 cm boşluklar koyularak komşulardan gelen ses engellenirken, ısı ve ses yalıtımı için özel 30 cm Ytong duvar kullanılarak ve mantoloma ile duvar kalınlığı 38 cm’ye ulaştırıldı.

TAGO Mimarlık’ tan Japon Mimar Tatsuya Yamamoto ile Gökhan Aktan Altuğ imzasını taşıyan projede, Marmara Denizi ve  Adalar manzarası sunuluyor. Proje, Ağustos ayında açılacak Metro istasyonuna  200 m yürüme mesafesinde konumlanıyor.


İstanbloom gökyüzüne adım adım yaklaşıyor

Esin Yapı’nın Zincirlikuyu’daki projesi İstanbloom’da 33. katın inşasına gelindi. Toplamda 46 kat olan projede sosyal tesis alanları ve otopark ile birlikte kaba inşaatın yüzde 85’i tamamlandı. Tamamı akıllı dairelerden oluşan projede 11 farklı konut tipi bulunuyor. ABD'deki Çevre Dostu Binalar Konseyi tarafından verilen LEED sertifikasına aday proje, her kat için tasarlanmış açık veya kapalı yeşil alanlarla konut sahiplerine huzurlu bir yaşam vaat ediliyor.

5 bin 600 metrekare yeşil alanla kuşatılmış İstanbloom’u çevreleyen yeşil alan içerisinde peyzaj tasarımında kullanılmak üzere en az derecede suya ihtiyaç duyan ıhlamur, erguvan ve gülibrişim ağaçları tercih ediliyor.
 

Manisa’ya okul ve yurt İstanbul’a konut yapıyor

Makrom Yapı Manisa Kula’da 12 derslikli Anadolu Turizm Otelcilik Meslek Lisesi ve 288 kişilik öğrenci yurdu yapıyor. Makrom Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Bakırcı, 2 yaşındaki kızı Tuana Nur Bakırcı adına, Manisa Kula imar planında Dört Eylül Mahallesi  842  ada 1 nolu parselde bulunan 25.562,20 metrekarelik arsa üzerine 12 Derslik Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi ile 288 öğrenci kapasiteli yurt yaptırıyor. 4.5 milyon lira tutarındaki okul ve yurt için Manisa Valilik binasında yapılan törenle protokol imzalandı.
Törene Vali Halil İbrahim Daşöz, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi ve Belediye Başkanı Selim Aşkın katıldı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerABDbasketbol