Pazar

18.06.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 18.06.2017-2:30

Çeltik işçileri

Çin’in en önemli gıda maddesi pirinç. Çinliler için pirincin anlamı büyük...

Sitene Ekle

BÜNYAMİN AYGÜN - ŞİMDİKİ ZAMANIN HİKAYESİ - baygun@milliyet.com.tr

Yaklaşık 10 bin yıl önce Çin’in Yangtze Nehri kenarında yaşayan avcı - toplayıcılar yaşam biçimlerini değiştirecek bir hamle yaparak üretime geçtiler ve pirinç yetiştirmeye başladılar. Çin’in İli kasabasında geniş çeltik tarlalarında pirinç üretimi durmaksızın devam ediyor.

Yaşamın karanlık yüzü

- Ölümün kol gezdiği bir coğrafyada, bomba sesleri arasında çocuk olmak hiç kolay değil. Her şeylerini terk etmek zorunda kalan aileler ve kendi ülkelerinde mülteci durumuna düşen çocuklar… O çocuklardan bazıları İdlip’te kurulan çadır kampta etrafı meraklı bakışlarla süzerken, objektife böyle takıldılar.

Mutfakların sultanı künefe

- Doğu Akdeniz’in incisi Hatay’ın damak çatlatan lezzeti: Kadayıf ve peynirin uyumu ve sımsıcak sunumuyla künefe… Barış ve kültür kenti Hatay denince akla önce eşsiz mutfağı ardından da mutfağın sultanı künefe geliyor. Hatay’da künefe ya közde ya ocakta saatlerce pişiriliyor ve özenli ustaların farklı sunumlarıyla servis ediliyor. 

Batı’ya açılan kapı

- Türkiye’nin Batı’ya açılan kapısıdır Edirne. Osmanlı’ya yurt olmuş, tarihi bir şehir. Edirne’de yok yok; bedestenlerinden camilerine, ata sporu güreşin canlandığı Sarayiçi’den Meriç Nehri’ne, yaprak ciğerinden en güzel köftelere ve elbette ki Mimar Sinan ve onun Selimiye Camii’ne...

Göcek değil İstanbul

İstanbul’da Boğaz’ın rengi yaklaşık bir haftadır alışık olmadığımız bir renge büründü. Uzmanlar, turkuaz rengin hakim olduğu Boğaz’daki bu değişikliği farklı nedenlere bağlıyor. Öyle ki en son NASA devreye girdi ve bu değişimi plankton patlamasına bağladı. Ancak bize göre nedeni her ne olursa olsun İstanbul Boğazı her haliyle çok güzel. 

Ördeklere özendi

- Yaz kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Öyle ki kıyı kesimlerde sıcaklık 30 derecenin üzerine çıkmaya başladı. Yaz sıcakları yalnızca insanları değil her canlıyı bunaltıyor. Bu yüzden sokaktaki dostlarımız da havuzları tercih ediyor. Antalya’da sıcaktan bunalan bu dostumuz da tercihini ördeklerin bulunduğu havuzdan yana kullanmış.

Galata’nın zarafeti 

- Tarihi dokusuyla kendine hayran bırakan bir semt Eminönü. Hemen yanı başında masallara konu olacak güzellikteki Galata Kulesi ve semtin simgesi balıkçı tekneleri. Tadına doyum olmayan balık ekmeklerden mi yersiniz yoksa balıkçı tekneleri arasından görünen Galata Kulesi’nin zarafetine mi kapılırsınız bilinmez. Fakat bu şehir her haliyle insanı büyüler. 


Etiketler:
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.