Savaştı, kazandı!

Kritik
Cemal Ersen KritikTüm Yazıları
13 Mart Salı 2018

Trabzonspor açısından söylüyorum; işler kötü gitmeye görsün. Saha sonuçları berbat giderken, hafta içinde FIFA’dan transfer yasağı gelmiş. Akhisar deplasmanında çok önemli eksikleri var. İlk yarıda Ersun Yanal’ın başını yemiş 6-1’lik tarihi bir iç saha yenilgisinin rövanşına çıkıyorsunuz ve Karadeniz’e çöken sis perdesini dağıtmak için üç puandan başka seçeneğiniz yok. Gerçekten zordu. Lakin Trabzonspor bu sezon en iyi mücadele ettiği maçlardan birini çok net bir skor ile kazanmayı başarırken, krize de mola verdi.

Rıza Çalımbay’ın böylesi kritik bir maça 8 yedekle çıkması ise, N’Doye ve Rodallega dışında hamle oyuncusu bulunmaması anlamına geliyordu ki, ciddi bir çıkış yakalamış özgüvenli Aksiharspor karşısında bu büyük dezavantaj idi. Çalımbay doksan dakika içinde kozlarını kullandı. N’Doye oyuna girdikten on dakika sonra attığı golle hem takımını rahatlattı, hem hocasını mahcup etmedi. İyi bir yedek mi? Sanmıyorum, daha fazla zaman alması gerek.

Öncelikle şunu söyleyelim; bu tip maçlarda hata yapma ve girdiğiniz pozisyonları cömertçe harcama lüksünüz yok. Ama maç boyunca Trabzonspor adına hepsi oldu. Özellikle Burak gibi fırsatçı bir oyuncunun Sosa’nın mükemmel üç asistinde top kontrolü konusunda yaşadığı zaafiyet, kalitesine hiç yakışmadı. Burak çok daha zorunu attığı golü daha önce bulabilir ve rakibin kimyasını ilk yarıda bozabilirdi. Her şeye rağmen doksan dakika maçı yaşadı ve farkını gösterdi. Golünü attı, asistini yaptı.

Dün gece Trabzonspor’da ön plana çıkan isim Sosa idi. Zaman zaman inisiyatif almadığı için eleştirdiğimiz Arjantinli, dün gece Okay, Pereira ve Olcay ile birlikte takımının en iyileri arasında yer aldı. Takımını bir orkestra şefi gibi yönetti. Klasını, kalitesini bu sezon ilk kez bu denli etkili olarak sahaya yansıttı. Bu arada Okay’a ayrı bir parantez açmamız gerek. Müthiş bir özveri ile oynadı. Bu maçta zorunluluktan stopere geçmesine karşın Akhisarspor’un kilidini açan isimdi. Ayrıca rakibin hücumdaki en etkili silahı Seleznov’a nefes dahi aldırmaması, üç puanda aslan payını ona vermemize neden oldu.

Uzun zamandır beklenenin altında kalan oyunculardan biri Olcay’a gelince. Rıza Çalımbay’ın “savaşın” talimatını anlamış, sindirmiş ve gereğini yerine getirmenin huzuruyla yerini Rodallega’ya bırakmıştır sanırım. Bir tebrik de deneyimli bu isime. Oyun içinde kritik müdahaleleri olan kaleci Onur’un sebebiyet verdiği gole, nazar boncuğu diyemiyoruz. Zira son saniyeye kadar konsantrasyonunu yitirmemesi gereken biri varsa, geminin kaptanıdır. Yakışmadı Onur’a!

Hakem konuşmayı sevmem. Ancak Seleznov’un ceza alanı içinde 64. dakikada Novak’a attığı tekmeyi kıdemli yardımcısı ile birlikte süzememesi, skor nedeniyle konuşmamamıza engel olmayacak kadar önemli bir kırmızı kart hatası idi.

canlı skor
  • Norrkoping-Sarpsborg 0814:00
  • Almanya-Sırbistan21:45
  • Galler-Trinidad/Tobago21:45
  • Deportivo Capiata-Libertad23:15
  • Unterhaching-Cottbus20:00
  • İspanya U19-Slovenya U1917:30
  • Wales U19-Hollanda U1920:00
  • Israel U17-Çek Cum. U1717:00
  • Netherlands U17-N.Ireland U1720:00
Tüm maçlar için tıklayın