Cenaze törenlerinde anı olsun diye fotoğraf çekilmesine yabancıyız

Enis Fosforoğlu'nun cenaze töreninde Selen Görgüzel'in tabuta sarılırken eşi Hamdi Alkan'ın telefon kamerasına poz vermesi tepki çekmişti. Münir Özkul, Harun Kolçak ve Eşref Kolçak'ın cenazelerinde gördüğümüz o selfie yarışından ötürü bu konuda hepimiz biraz gerginiz. Tepkinin sebebi bu. Hamdi Alkan ve Selen Görgüzel çifti ise fotoğrafı çekme sebeplerini 'aile arşivinde saklamak' olarak açıkladı.

Cenaze törenlerinde anı olsun diye fotoğraf çekilmesine yabancıyız

Ne dediler?

Ne dediler?

Hamdi Alkan: "Bunu magazinciler servis ediyor. Adalet karşısında hesaplaşacağız. Çok sinirliyim. Babamın cenazesinde ben de tabutuyla fotoğraf çektirdim. Biz böyle bir şey yapacak kadar geri zekalı mıyız? Bu kötü niyetli bir haberdir. Selen'e fotoğrafını çekerken tabuta sarıl diye ben dedim. Bizi linç ediyorlar, beddua alıyoruz. Ben bu fotoğrafı sosyal medyada paylaşsaydım haklıydınız."

Selen Görgüzel: "Vicdansızsınız! Lanet olsun sizin magazin anlayışınıza! Benim acımı sorgulayacak kadar kendinizi Allahlaştırmaya kalkıyorsunuz! Baba dediğim Enis abimi kaybetmişim, yüreğim dağlanırken tabut başındaki fotoğraflarımı paylaşıp acımı şova döndüren sizsiniz. Bir de tabut başında poz verdi diye haber yapmışsınız, yazık size. Eşimden ben rica ettim. 'Enis babamın tabut ve cenaze fotoğraflarını çek' diye. Hayat Instagram'dan ibaret değil. Aacını sevincini özel sakladığın aile arşivi denen bir şey var Ben bir yerde mi paylaştım? Çeken siz, haber yapan siz, yerilen ben. Enis baba çok özür dilerim böyle saçma sapan bir magazin haberinde adın benim yüzümden geçtiği için!"

İşin aslının öyle olmaması sevindirici

İşin aslının öyle olmaması sevindirici

Hamdi Alkan-Selen Görgüzel çiftinin bu fotoğrafı zannedildiği gibi sosyal medyada paylaşmak için çektirmediğini duyduğuma kendi adıma sevindim.

İtiraf etmek gerekirse ilk etapta bende de bir "acaba?" oldu. Çünkü Münir Özkul, Eşref Kolçak gibi isimlerin cenazesinde yaşanan rezilliği unutmadık.

Hamdi Alkan'ın "Bunu yapacak kadar geri zekalı mıyız?" demesi bile tatmin edici bir açıklama.

Ayrıca cenaze törenlerinde selfie yarışına girenlere de getirilmiş bir eleştiri.

Aile arşivi kavramı

Aile arşivi kavramı

Alkan çiftinin açıklamasındaki bir diğer önemli kısım ise "Hayat, Instagram'dan ibaret değil. Acını sevincini sakladığın aile arşivi denen bir şey var. Ben bir yerde mi paylaştım? Çeken siz, haber yapan siz, yerilen ben" cümleleri.

Evet, doğru. O fotoğrafın çekildiği anları gördük fakat ne Hamdi Bey, ne de Selen Hanım herhangi bir mecradan tabut başında fotoğraf paylaşmadılar.

Eğer bir açıklama yapmasalardı tepkilerden ötürü geri adım attıkları düşünülebilirdi. Şu anda ise esas olan onların beyanı ve bu beyana göre, tabut başında Selen Görgüzel'in Hamdi Alkan'ın telefonuna bakarak fotoğraf çektirmesindeki amaç 'aile arşivi'.

Yabancı olduğumuz bir kavram

Yabancı olduğumuz bir kavram

Yabancı olduğumuz kavram elbette aile arşivi değil, cenaze başında fotoğraf çektirmek.

Dijital makinelerden ve kameralı telefonlardan evvel çektirip bastırdığımız fotoğrafları janjanlı ve şeffaf bir albümün içine koyar, öyle saklardık. Şimdi bunun yerini dijital dosyalar aldı.

Peki ne değişti?

Ben eski tip aile albümlerinde tabut başında fotoğraf çektirmiş kimse hatırlamıyorum açıkçası. Yaygın bir anlayış değil.

Saygısızlık ya da samimiyetsizlik olarak addedilebilir mi? Tartışılır, ama bence değil.

Selen Görgüzel'in "Acını sevincini sakladığın aile arşivi denen bir şey var" cümlesi de neden eşine o pozu verdiğinin açıklaması.

Bence geçerli bir açıklama.

Kimsenin anı biriktirme ya da sevdiklerini hatırlama şekline karışmaya hakkımız yok. Sevdiği birinin ölümüne üzülürken fotoğraf çektirip paylaşmak tartışmasız şekilde samimiyetsizlik ve saygısızlık. Fakat bu fotoğrafı paylaşmak yerine gizli tutmak ve kendine saklamak, işte bu kabullenilebilir.

Kaldı ki Hamdi Alkan 2012 yılında vefat eden babasının tabutuyla da fotoğraf çektirdiğini söylüyor.

Tahmin etmemişlerdir

Tahmin etmemişlerdir

Hamdi Alkan ve Selen Görgüzel bu fotoğrafı çekerken kimsenin onları görüntüleyip "cenaze başında fotoğraf çektirdiler" diye suçlayacağını tahmin etmemiştir.

Onların amacı fotoğrafı kendileri için saklamaktı. Fakat o anı görüntüleyen haberciler ve videoyu izleyenler bu fotoğrafın sosyal medyada paylaşılacağı yanılgısına düştüler.

Aslında beklenmesi gerekiyordu. Eğer Hamdi Alkan ve Selen Görgüzel'den biri bu fotoğrafı Instagram'dan paylaşsaydı işte o zaman eleştiriyi hak ederlerdi.

Şu şartlar altında Alkan çifti hem haklı, hem mağdur. Bu yanlış anlaşılmaya sebebiyet veren ise cenaze törenlerini selfie şenliğine çevirenler.

Aman bu selfie çılgınlığının cenazelere girmesine alışmayalım...

Bu makaleye ifade bırak