11.09.2018 13:03 | Son Güncelleme:

Cenevre'de Suriye anayasa toplantıları başladı

Türk, Rus ve İranlı diplomatların bir araya geldiği randevuya, BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura başkanlık ediyor. Toplantılarda Türkiye'yi Dışişleri Bakan Yardımcısı Önal başkanlığındaki heyet temsil ediyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan  de Mistura ile garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran'dan yetkililer arasında  Anayasa Komitesi'ne nihai halin verilmesi için yapılan resmi toplantılar  İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı. 

Soçi'de 30 Ocak 2018'de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nde  bir Anayasa Komitesi kurulması kararı alınmasının ardından yaşanan süreçte kritik  aşamaya gelindi.

BM Özel Temsilcisi Mistura,  Astana sürecinin garantör ülkeleri  Türkiye, Rusya ve İran heyetleri TSİ 11.20'de BM Cenevre Ofisi'nde resmi  görüşmelere başladı.

Dörtlü formattaki toplantıların gün boyu sürmesi, Anayasa Komitesi'ne  ilişkin tüm detayların masaya yatırılması bekleniyor.

Toplantılarda Türkiye'yi Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal  başkanlığındaki heyet temsil ediyor.

Rus heyetini ise Rusya'nın Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentiev  ile Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin ve İran heyetini de  Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari temsil ediyor.

Dün yapılan basına kapalı ve gayri resmi toplantılarda, Türk, Rus ve  İran heyetleri, Rusya'nın BM Cenevre Ofisi Nezdinde Daimi Temsilciliği'nde üçlü  toplantı yapmıştı.

Türk ve Rus heyetleri aynı yerde ikili toplantı yaptıktan sonra, yine  Türk ve İran heyetleri BM Cenevre Ofisi'nde bir araya gelmişti.

MYK listesini sunmuştu

Rusya'da temmuz ayında yapılan Suriye konulu garantörler toplantısının  sonuç bildirisinde Anayasa Komitesi'nin kurulması önemli yer tutmuştu.

Bildiride Türkiye, Rusya ve İran'ın, Cenevre'de BM gözetimindeki  Anayasa Komitesi çalışmalarının en kısa zamanda başlatılmasını teşvik etmekte  anlaştıklarına işaret edilmişti.

Suriye Müzakere Yüksek Kurulu (MYK), Anayasa Komitesi'nde muhalefeti  temsil edecek üyeler için Türkiye ile eş güdüm halinde hazırladığı 50 adayın yer  aldığı listeyi, 5 Temmuz'da BM Suriye Özel Temsilcisi'ne sunmuştu.

Suriye'de 7 yılı aşkın süredir devam eden iç savaşı sona erdirmek için  BM çatısı altında yapılan görüşmeler, geçiş yönetimi, anayasa, seçimler ve  terörizmle mücadeleden oluşan 4 temel başlık içeriyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0