Gündem
04.12.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 04.12.2012-2:30

Cengiz Han’ın mezarı ‘neredeyse’ bulundu

Hazineleriyle birlikte gömüldüğüne inanılan efsanevi lider Cengiz Han’ın mezarı ABD’de başlatılan yüksek teknolojili bir projeyle neredeyse bulunmak üzere

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER

ABD’nin saygın haber sitelerinden Newsweek, Moğol İmparatorluğu’nun kurucusu efsanevi lider Cengiz Han’ın yüz yıllardır bulunamayan mezarıyla ilgili ortaya çıkan yeni bulguları masaya yatırdı. Ölümünün ardından 800 yıl geçmesine rağmen bedeninin nerede bulunduğu bilinmeyen liderin izini takip eden ve bu uğurda milyonlarca dolar harcayan Alman, Japon, Rus, İngiliz, ABD’li araştırmacıların çabaları sonuçsuz kalmıştı. Mezarın peşine düşen ABD’nin California Telekomünikasyon Enstitüsü ile California Enformasyon Teknolojileri Üniversitesi işbirliğiyle başlatılan yüksek teknolojili bir proje ise sonuca çok yakın gözüküyor. Tüm Moğolistan’ı üç boyutlu radarlarla ve 85 bin yüksek çözünürlüklü uydu resmiyle inceleyen bilim insanları toplamda 10 bin 360 kilometre karelik alanı detaylıca araştırdı. Ülkenin kuzey batısındaki dağlık alanda 13 ve 14’üncü yüzyıllardan kalma mezarlar tespit edildi. Bilim insanları ayrıca bölgede bazı yapı oluşumlarına rastladıklarını ve bu oluşumların içinde porselenler bulduklarını belirtti.En çok aranılan mezar
Arkeoloji tarihinin de en büyük gizemlerinden biri sayılan Cengiz Han’ın ölümüyle ilgiliyse farklı tahminler bulunuyor. Tarihçiler savaş yaraları sebebiyle öldüğüne inanırken, diğerleri atından düşerek hasta olup öldügünü iddia ediyor. Ölümünün ardından aktarılan efsaneye göre ise liderin cenazesini defnedileceği yere taşıyan herkes ona sadık askerleri tarafından öldürüldü. Daha sonra askerler ise intihar etti. Bir tarihi kaynağa göre de mezarın bulunduğu bölge 10 bin atlı tarafından dümdüz edilirken, bir diğerine göre ise gömüldüğü yerin üzerine orman dikildi.

Cengiz Han’ın mezarı hâlâ en çok aranılan mezarların başında çünkü liderin hazineleriyle beraber gömüldüğüne inanılıyor.Yeni bulgular araştırmacıların yanı sıra politikacıları da heyecanlandırdı. ‘Mezarın bulunması halinde Çin’in hak iddia edebileceği çünkü bu toprakların kendilerinin olduğunu düşündükleri’ yorumu yapıldı.


Etiketler: haber, haberler, ABD
Bilgi YarışmasıOsmanlı Devleti'nde devlet adamı yetiştiren okulun adı nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "Korkma Kalbim" şarkısını verilen sanatçı çiftlerinden hangisi söylemiştir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX