07.10.2017 02:30 | Son Güncelleme:
BURAK DURSUN İstanbul

‘Cep Herkülü’ne arkadaş ciğeri

Siroz nedeniyle yoğun bakımda tutulan eski milli halterci Naim Süleymanoğlu, dün yakın bir arkadaşının karaciğerinden alınan bir parçayla hayata tutundu...

Siroz nedeniyle bir süredir yoğun bakımda bulunan “cep herkülü” lakaplı eski milli halterci Naim Süleymanoğlu, dün karaciğer nakli oldu. Yakın bir arkadaşının karaciğerinden bir parçayla hayata tutunan Süleymanoğlu’nun doktoru ameliyatın çok başarılı geçtiğini belirtti; “Bir müddet daha yoğun bakımda kalacak. Naim Süleymanoğlu, bize tüm milletimizin emanetiydi.”

Siroz teşhisi sonrası tedaviye rağmen karaciğeri iflas eden Naim Süleymanoğlu, 25 Eylül’de Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılmıştı. Burada yoğun bakımda tutulan Süleymanoğlu için karaciğer arayışı başlamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da sağlık durumuyla yakından ilgilendiği Süleymanoğlu’nun tedavisine destek için özel doktoru Prof. Dr. Serkan Topaloğlu’nu görevlendirmişti. Süleymanoğlu’nu hayatta tutacak karaciğer donörünün bulunması için hem aileden hem de sevenlerinden kan ve doku örnekleri alındı. Yapılan testlerin ardından yakın bir arkadaşının değerleri uyumlu görülerek milli halterci dün Ataşehir Memorial Hastanesi’nde ameliyata alındı.

Durumu iyi

Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat başkanlığındaki ekibin gerçekleştirdiği nakil 8 saat sürdü. Operasyonun başarılı geçtiğini ve her iki hastanın da sağlık durumunun iyi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Polat, “Her şey planladığımız gibi gitti. Bir müddet daha yoğun bakımda kalacak. Ümit ediyorum ki her şey iyi devam edecek. Naim Süleymanoğlu, bize tüm milletimizin emanetiydi. Kendisi şu an çok iyi. Tüm tedavi planlarımızı yaptık. Bir sorun olacağını düşünmüyorum” dedi.    

Naim Süleymanoğlu’nun kardeşi Muharrem Süleymanoğlu, kardeşinin karaciğer yetmezliği çekmeye başlamasının ardından arkadaşının organ bağışında bulunmak üzere gönüllü olduğunu söyleyerek; “5-6 arkadaşı gönüllü oldu. Doktorları arkadaşlarının arasından birisinin karaciğerinin daha uygun olduğunu söyledi. Gerekli tetkiklerin ardından hem kardeşim hem de verici olan arkadaşı ameliyata alındı. Karaciğerini vermeyi kabul eden arkadaşı isminin açıklanmasını istemedi. ‘Naim ağabeyim çok genç, benim kan grubum da uyuyor. Ben gönüllü olmak istiyorum’ dedi. Hocam da kendisini uygun gördü. İnşallah operasyon başarıyla sonuçlanacak ve sağlığına kavuşacak” diye konuştu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0