Cep telefonlarına TRT zammı geldi! Oranlar yeniden belirlendi...

08.08.2017'de eklendi08.08.2017-10:10 'de güncellendi
Sanayi işletmelerinden 1 Temmuz itibarıyla TRT enerji payının kaldırılmasının ardından kurumun gelir kayıplarının kısmen telafisi  amacıyla cep telefonu ve tunerli bilgisayar bandrol ücretlerinde değişikliğe  gidildi. Buna göre, cep telefonlarında matrahı oluşturan üretim veya ithalat rakamlarından daha önce yüzde 6 alınan bandrol ücretine yüzde 4 ilave yapıldı.

Alınan bilgiye göre, 3093 sayılı Türkiye Radyo-Televizyon Gelirleri  Kanunu'nda yapılan değişiklikle, sanayi sicil belgesine sahip sanayi işletmeleri,  1 Temmuz 2017'den itibaren TRT enerji payı ödemeyecek.

Bu düzenleme, Diriliş Ertuğrul ve Payitaht Abdülhamid başta olmak  üzere dikkat çeken yapımlara imza atan, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana  yürütülen Türkiye aleyhindeki kampanyalar artarken yurt dışına yayın yapan  kanallarıyla önemli bir misyon üstlenen TRT'nin "enerji payı gelirlerinde"  yaklaşık yüzde 47'lik gelir kaybına yol açtı.

Çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimlerine katkı sağlamak adına en  çok izlenen kanallardan olan TRT Çocuk'a da Reklam almayan kamu yayıncısı TRT'nin  gelir kayıplarının kısmen telafisi amacıyla cep telefonu bandrol ücretlerinde  değişikliğe gidildi.

Resmi gazete'de yayımlanan "3093 Sayılı Türkiye Radyo-Televizyon  Kurumu Gelirleri Kanunu Uyarınca Radyo, Televizyon, Video ve Birleşik Cihazlar  ile Bunların Dışında Kalan Radyo ve Televizyon Yayınlarını Almaya Yarayan Her  Türlü Cihazdan Alınacak Bandrol Ücretlerine İlişkin Kararda Değişiklik  Yapılmasına Dair Karar" ile cep telefonlarında matrahı oluşturan üretim veya  ithalat rakamlarından daha önce yüzde 6 alınan bandrol ücretine yüzde 4 ilave  yapıldı.

Bu düzenleme öncesi tüketiciye KDV ve ÖTV dahil bin liraya mal olan  cep telefonlarına 38 lira 40 kuruş bandrol ücreti yansıyordu. Yeni düzenlemeyle  bin liralık bir cep telefonuna 25 lira 55 kuruş ek bandrol ücreti gelirken,  tunerli bilgisayarlardan alınan bandrol ücreti ise yüzde 3'ten yüzde 2'ye  düşürüldü.