Dünya
01.06.2009 - 12:47 | Son Güncelleme: 01.06.2009-22:42

Yolcular arasında bir Türk bulunuyor

Fransa Havayolları’na (Air France) ait, 216 yolcusu bulunan Airbus uçağının Brezilya açıklarında radardan kaybolduğu bildirildi. Air France'ten yapılan açıklamada kaybolan uçakta 1 Türk yolcunun da bulunduğu bildirildi.

Sitene Ekle

BREZİLYA açıklarında kaybolan, Air France’a ait uçakta bir Türk yolcunun da bulunduğu bildirildi.
Air France Rio Sözcüsü, uçakta 80 Brezilyalı, 73 Fransız,18 Alman, 9 İtalyan, 6 Amerikalı, 5 Çinli, 4 Macar, 2 İspanyol, 2 İngiliz, 2 Faslı ve 2 İrlandalı 1 Türk, 1 Angolalı, 1 Arjantinli, 1 Belçikalı, 1 İzlandalı, 1 Norveçli, 1 Polonyalı, 1 Rumen, 1 İsviçreli, 1 Rus, 1 Slovak, 1 İsveçli ve 1 Filipinli bulunuyor. Yolcuların kimlikleri henüz bilinmiyor.

 

Adobe Flash Player Yükle

Adobe Flash Player Yükle

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                      

 

Brezilya'dan, verdiği arp konserinden dönüyordu

BREZİLYA'nın Rio de Jenerio kentinden Paris'e giderken kaybolan uçaktaki Türk yolcunun Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi Fatma Ceren Necipoğlu olduğu bildirildi. Necipoğlu'nun bir davet gittiği Rio de Jenerio'dan arp konseri verdikten sonra Paris üzerinden Türkiye'ye dönmek için uçağa bindiği öğrenildi.
Rio de Jenerio kentinden Paris'e giderken Brezilya açıklarında kaybolan Fransız Havayolu Şirketi Air France'a ait Airbus A330 tipi uçağındaki Türk yolcu 37 yaşındaki Fatma Ceren Necipoğlu'nun Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi olduğu belirlendi. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, Fatma Ceren Necipoğlu’nun gelen bir davet üzerine Brezilya’ya gittiğini ve 28 Mayıs'ta Rio de Jenerio Silahlı Kuvvetler Müzesi'nde arp konseri verdiğini bildirdi.
Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda piyona ve arp eğitmenliği yapan Necipoğlu'nun, verdiği başarılı konserin ardından Paris üzerinden Türkiye'ye dönmek üzere Fransız havayolu şirketine ait uçağa bindiği öğrenildi. Restör Sürmeli, “Yolculardan birinin öğretim görevlimiz Necipoğlu olduğunu öğrendik. Ailesi ve biz şu ana kadar kendisinden haber alamadık. İnşallah hayırlı haberler alırız” dedi.
Bekar olan Necipoğlu’nun Fransızca, İngilizce ve Almanca bildiği öğrenildi.

Fatma Ceren Necipoğlu kimdir?
Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü öğetim görevlisi Fatma Ceren Necipoğlu (37) 1984 yılında İstanbul Pendik Merkez İlkokulu’ndan mezun olduktan sonra İstanbul Alman Lisesi Orta kısmı ve İstanbul Belediye Konservatuvarı Yarı Zamanlı Arp Bölümü Hazırlık Devresi, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Arp Bölümü İlk Devresinde eğitim gördü.
İstanbul Alman Lisesi ile İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Arp Bölümü Orta Devresini bitiren Fatma Ceren Necipoğlu İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Arp Bölümü İleri Devresi ile  Boğaziçi Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümü’nde eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisansını Louisiana Devlet Üniversitesi Müzik Fakültesi Arp Sanat Dalı ve Indiana Üniversitesi Müzik Fakültesi Arp Sanat Dalı’nda yaptı.
Fransızca, İngilizce ve Almanca bilen Necipoğlu,   Socrates Erasmus Programı Bölüm Koordinatör Asistanlığı görevinde de bulunuyor. Piyona ve arp eğitmeni olan Necipoğlu 60’ın üzerinde konser verdi.
Birçok projede imzası bulunan Necipoğlu çok sayıda burs ve ödül aldı.
Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası’nın da konserlerine çıkan Eskişehir Fatma Ceren Necipoğlu’nun 2001 yılından buyana Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarında öğretim görevlisi olarak arp ve piyano eğitimi verdiği  kaydedildi.
Brezilya açıklarında kaybolduğu açıklanan, Fransız havayolu şirketi Air France’a ait, 216 yolcu taşıyan Airbus uçağının, yerel saatle 11.10’da (TSİ 12.10) Fransa’nın başkenti Paris’te olmasının beklendiği bildirildi.
Paris’teki Roissy Havaalanı yetkilileri, uçağın saatlerce önce radar ekranlarından kaybolduğunu ve Roissy’deki endişenin çok fazla olduğunu kaydetti.
Havaalanı kaynakları, vericilerde bir arıza olabileceğini belirtirken, yine de bu tip uçaklarda bu arızalara pek rastlanmadığına dikkati çekti. Yetkililer, sabah saatlerinden itibaren bir kriz masası oluşturuldu. Radardan kaybolan uçak Rio de Janeiro-Paris seferini yapıyordu.

216 YOLCU, 12 MÜRETTEBAT

Fransız havayolları Air France, Brezilya açıklarında Atlas Okyanusu üzerinde kaybolduğu açıklanan uçaktan haber alınamadığını doğruladı.
Air France’tan yapılan açıklamada, Atlas Okyanusu üzerinde radar ekranlarından kaybolan ve 216 yolcu ile 12 kişilik mürettebat bulunan uçaktan haber alınamadığı teyit edildi.

ATLAS OKYANUSU ÜZERİNDE KAYBOLDU

Brezilya Hava Kuvvetleri, Rio de Janeiro-Paris seferini yapan Fransız havayolları Air France’a ait uçağın Atlas Okyanusu üzerinde kaybolduğunu ve Fernando de Noronha adası yakınlarında uçağı arama çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi. Hava Kuvvetleri sözcüsü, bu sabah uçakla sürekli kurulan telsiz bağlantısının kesilmesinin ardından arama kurtarma çalışmalarına başlandığını kaydetti.
Sözcü uçakta kaç kişi olduğu konusunda bilgi vermedi. Uçağın TSİ 12.10’da Paris’te olması planlanıyordu.

UMUTLAR TÜKENİYOR

Brezilya açıklarında kaybolduğu açıklanan, Fransız havayolu şirketi Air France’a ait, 216 yolcu taşıyan Airbus uçağı ile
ilgili umutların giderek tükendiği bildirildi. Fransız Haber Ajansı, Paris’teki Roissy Havaalanı yetkililerine dayanarak verdiği haberde, umutların giderek azaldığını belirtti. Bu arada, Brezilya, kendi deniz sahasında geniş çaplı arama ve tarama operasyonu başlattı.

"HAVADA KALMASINA İMKAN YOK"

Brezilya açıklarında kaybolduğu açıklanan, Fransız havayolu şirketi Air France’a ait, 216 yolcu taşıyan Airbus uçağıyla ilgili umutlar giderek azalıyor.  Fransa Çevre Bakanı Jean-Louis Borloo, bu saate kadar deposundaki yakıtla uçağın havada kalmasına imkan olmadığını söyledi.
France info radyo kanılana konuşan Fransız bakan, “Maalesef bu saate kadar deposundaki yakıtla uçağın havada kalmasına imkan yok. Şu andan itibaren en trajik senaryo için hazırlıklarımızı yapmamız gerekiyor” dedi. Fransız uçağının, yerel saatle 11.10’da (TSİ 12.10) Fransa’nın başkenti Paris’te olması gerekiyordu. Paris’teki Roissy Havaalanı yetkilileri, uçağın saatler önce radar ekranlarından kaybolduğunu ve Roissy’deki endişenin çok büyük olduğunu belirtiyor. 

82'Sİ KADIN 8'İ ÇOCUK

Brezilya açıklarında kaybolan Fransız havayolu şirketi Air France’a ait yolcu uçağının Brezilya’nın sahil kenti Natal’ın 300 kilometre kuzeydoğusunda radardan çıktığı bildirildi. Brezilya Hava Kuvvetleri sözcüsü, Fernando de Noronha takımadaları civarı olan bölgede aramaların bu sabah başlatıldığını söyledi. Uçağın radardan çıktığı bildirilen bölgenin Rio de Janeiro kentinin 1500 mil kuzeydoğusunda yer aldığı belirtiliyor. Bu arada Fransız Hava Yolları sözcüsü Brigitte Barrand, 447 sefer sayılı Airbus A330 uçağında 216’sı yolcu 12’si mürettebat toplam 228 kişinin bulunduğunu açıkladı. Yolculardan 82'sinin kadın 8'inin ise çocuk olduğu belirtildi. Yolcuların 60'inin Fransız, 5'inin ise İtalyan olduğu sanılıyor.  Resmi olmamakla birlikte, yolcuların çoğunun Brezilya vatandaşı olduğu belirtiliyor.

FRANSA ASKERİ UÇAK GÖNDERDİ

Fransa, Brezilya açıklarında kaybolduğu bildirilen Airbus uçağını aramak üzere bölgeye bir askeri uçak gönderdi. Fransa’nın Senegal’in Dakar kentindeki askeri üssünde bulunan bir askeri uçağı, kayıp uçağı tespit için yapılan çalışmalara katılmak üzere gönderdiği açıklandı.

 YILDIRIM MI ÇARPTI?

Brezilya açıklarında kaybolduğu bildirilen, Fransız hava yolu şirketi Air France’a ait 215 yolcu taşıyan Airbus uçağa yıldırım çarptığı ihtimali üzerinde duruluyor.
Air France’ın iletişim direktörü François Brousse, “uçağa yıldırım çarptığı ihtimali üzerinde ciddi bir şekilde durduklarını” açıkladı. Hava yolu yetkililerinin verdiği bilgiye göre, uçak güçlü bir türbülanstan geçerken TSİ 05.14’te elektrik sisteminde arıza oludğuna dair otomatik bir mesaj gönderdi. Uçağın TSİ 12.15’te Fransa’nın başkenti Paris’te olması gerekiyordu.

Brezilya açıklarında kaybolduğu bildirilen France Air havayolu şirketine ait Airbus uçağındaki yolcuları karşılamak için gelen yakınlarına Roissy havaalanında psikolojik yardım veriliyor. Yolcuların yakınları, havaalanındaki özel bir salona alınırken, basın mensuplarının görüntü almak için bu salona girmesine izin verilmiyor.


Etiketler: Atlas Okyanusu
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2009 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.