18.07.2012 02:30 | Son Güncelleme:
Yavuz Karaman/EMLAK

Cevahir’den Makedonya için 300 milyon euro’luk rezidans

Türkiye’nin ilk yurtdışı müteahhitlik firmalarından biri olan Cevahir Holding, Makedonya’da 300 milyon euro’ya rezidans, AVM ve otel yapacak. Satışına ekimde başlanacak proje Türklere de satılacak

Cevahir Holding, Makedonya’nın en büyük yatırımı olan rezidans ve AVM projesinin temelini attı. Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski’nin de katıldığı törende konuşan Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cevahir, yaklaşık 300 milyon euro yatırımla hayata geçirdikleri ve sözleşmeye göre 6 yılda tamamlanması gereken projeyi 36 ayda tamamlamak istediklerini söyledi. 
42’şer katlı 4 kuleden oluşan projenin aynı zamanda Makedonya’nın en yüksek binası olacağına vurgu yapan Cevahir, “2 yıl önce ihaleye girdiğimizde en az 33 kat şartı olduğu için yerel firmaların katılmadığını gördük. İstersek daha yüksek yapabilirdik ama biz 42 katlı olarak tasarladık” dedi. Neden Makedonya sorusunu da yanıtlayan Cevahir, yaşanan küresel kriz nedeniyle Ukrayna Kiev’deki 70 katlı kule projesinden vazgeçerek buraya yöneldiklerini söyledi.
Makedonya’nın çok gelişmiş bir ekonomiye sahip olmaması nedeniyle krizden etkilenmediğinin altını çizen Cevahir, “Ülkede inşaat hamlesi başladı. Kriz nedeniyle Ukrayna projemizi durdurduk ama Makedonya’da durmayacağız” diye konuştu.

Türkleri hedefledi
Cevahir, projede çalışacak ekibin bir bölümünü Türkiye’den getireceklerini belirterek, ilk planda 75-80 kişinin geldiğini, bunun 100’e çıkacağını vurguladı. Projenin hedef kitlesinde Türklerin de bulunduğuna işaret eden Cevahir, “Daha satışa çıkmadan 300 talep aldık. Makedonya’dan Türkiye’ye göçen Türklere de satmayı hedefliyoruz. Ayrıca, buradaki devlet erkanı da projeye çok yoğun ilgi gösteriyor” dedi. Cevahir, daireleri ekimde satışa çıkaracaklarını belirterek, “Fiyatları da o dönemde belirleyeceğiz” açıklamasını yaptı.

AVM’ye Türk markası sokacak
Cevahir, projenin AVM bölümünde 24 bin metrekare inşaat,16 bin metrekare de kiralanabilir alan olduğunu belirterek, “AVM rezidans sakinlerine ve bölgeye hitap edecek” dedi. Cevahir, AVM için henüz kiralamalara başlamadıklarını vurgulayarak, Türk firmalarını da buraya getireceklerini dile getirdi.

Otel de planlıyor
Cevahir, Üsküp’teki projenin ihalesini 2 yıl önce devletten almıştı. 6 yıl yasal süresi olan inşaatın 36 ayda tamamlanması öngörülüyor. 1376 daireden ve 14 bin metrekare kiralanabilir alanı olan AVM’den oluşan projeye Türk markaların gelmesi planlanıyor. Aynı bölgede 8 dönüm bir arsa daha alan Cevahir Holding, ilk projeyi bitirdikten sonra otel yatırımı da öngörüyor.  BTT Fas Mimarlık tarafından projelendirilen projede 3 bin 500 otopark bulunuyor.

Mekke’ye devre mülk
İbrahim Cevahir, uzun zamandır gündemlerinde olan Mekke ve Medine’ye devre mülk yatırımıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirterek, Mekke’de Bin Abdülaziz’in 104 dönümlük arsasıyla ilgili görüşmelerinin sürdüğünü söyledi. Cevahir, “Büyüklüğü 50 metrekare olan 1 daireyi 36 kişiye satacağız. Bölgede toplamda 1 milyar dolar civarında bir yatırım planlıyoruz” diye konuştu. Cevahir, Libya’da ise projelerinin yarım kaldığını açıklayarak, “Orada 17 milyon dolar alacağımız var ama kalıcı hükümetin kurulmasıyla kaldığımız yerden devam edeceğiz” dedi.

Çin’den davet aldı
Çin’den de davet aldıklarını vurgulayan Cevahir, “Çinliler Türk müteahhitlere çok olumlu bakıyorlar. Oradaki Oflular 49 yıllığına arsa kiraladılar ve inşaat yapıyor. Metrekaresini 100 dolara mal edip 3 bin dolara satıyorlar. Çinliler bizi de davet ediyor” dedi.

Nüfüsun Sadece yüzde 4’ü Türk
TAV’ın Üsküp Havalimanı’nın işletmesini almasıyla Türk-Makedon ticari ilişkileri de büyük ölçüde artmaya başladı. Cevahir’in 300 milyon euro’luk yatırımının ardından Limak da, Üsküp’te rezidans ve AVM yapacak. Antalyalı asansör firması AKE’nin yanı sıra Adapazarı’ndan göz doktorlarının açtığı Avrupa göz hastanesi önde gelen yatırımları oluşturuyor.
Nüfusun yüzde 32’sinin Arnavut ve yüzde 4’ünün Türk olduğu Makedonya 4 yıl içinde AB’ye girecek. Serbest dolaşım hakkı olan ülkede Türk yatırımcılar için önemli fırsatlar sunuluyor.
Üsküp’te yatırım yapılabilir arsa fiyatları 100 euro’dan başlıyor. Daire fiyatlarıysa Müslüman kesimde 800 euro’dan, diğer tarafta ise1000 euro’dan başlıyor. Ülkede 90 bin euro’ya kadar olan dairelere devlet tarafından teşvik verileceği konuşuluyor.

İSTANBUL’A REZİDANS
Cevahir Holding Yönetim Kurulu Üyesi Eser Cevahir de, İstanbul’da da rezidans yapmak istediklerini belirterek, “İstanbul’da bazı bölgelerdeki arsalarla ilgileniyoruz. İyi bir rezidans projesi yapmak istiyoruz” dedi. Eser Cevahir, İstanbul’daki bir başka yatırımları olan Maltepe’deki Cevahir Asia Hotel’i 1-2 ay sonra açacaklarını söyleyerek, “200 odalı oteli turistlik amaçlı planladık” diye konuştu.

 

GÜNÜN PROJESİ/ESPADON RESIDENCE

İlk projesinde metrekareyi 3 bin 750 liradan başlattı

İstanbul’da son dönemlerde proje atağına geçen Kartal’da mimarisiyle öne çıkan Espadon Residence projesinde satışlar devam ediyor. Safi Gayrimenkul tarafından yapılan projedeki 136 rezidansın tamamı deniz görüyor.
50 milyon lira yatırım bütçesi olan Espadon Residence, 136 konut ve 11 ticari bölümden oluşuyor. 20 katlı 101 metre yüksekliğindeki proje üç blok halinde tek parça olarak uzanıyor.  27 bin 546 metrekare inşaat alanından oluşan projede 11 mağazanın yer aldığı bir cadde de tasarlanıyor. Projede stüdyo, 1+1, 1,5+1 ve 2+1 olmak üzere farklı daire tipleri mevcut. Projede yer alan dairelerin büyüklükleri ise 59 ile 160 metrekare aralığında değişiyor. Ayrıca projedeki daireler birleştirilerek 7+1 konut oluşturulabiliyor. Projede metrekare fiyatları 3 bin 750 liradan başlarken, ortalaması ise 4 bin 500 lirayı buluyor. Espadon’daki penthouse’lar ise çok daha yüksek fiyatlardan satılıyor. Yeşil kat bahçeleri ve özel olarak tasarlanmış terası ile tüm cephelerden Marmara Denizi veya adalar manzarasını izlemek mümkün. Güçlü mimari özelliklere sahip olan projenin ismi ise kılıç balığı anlamına gelen ‘Espadon’ olarak seçilmiş.

YAKIN PLAN
YERİ: Kartal
YAPIMCI FİRMA: Safi Gayrimenkul
TESLİM TARİHİ: 2014
KONUT SAYISI: 136
KONUT TİPİ: 1+0, 1+1, 1+1,5, 2+1
KONUT FİYATLARI: 216.000 TL’den başlıyor

 

‘İlk çeyrekte inşaat sektörü hızını kaybetse de büyüme devam ediyor’

Konut sektöründeki gelişmelere değinen Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, sektörün ilk çeyrekte geçen senelerdeki hızını kaybetmiş olsa da büyümesine devam ettiğini belirterek, “İkinci çeyrekte de benzer şekilde yüzde 3 ile 5 arasında bir büyüme beklentimizi sürdürüyoruz” dedi.
Konut sektöründe arz tarafında bir durgunluk olduğunu söylemenin mümkün olmadığını belirten Çelik, satışa bakıldığında alıcıların satıcılar kadar istekli olmadığını, birbiri ardına satışa çıkan projelerden bir bölümünde yeterli ilginin oluşmadığını anlattı.
Yılın ikinci çeyreğinde ilk çeyreğe paralel bir seyir beklediklerini, ilk çeyrekte inşaat sektörünün geçen senelerdeki hızını kaybetmiş olsa da büyümesine devam edebildiğini belirten Çelik, ikinci çeyrekte de benzer şekilde yüzde 3 ile yüzde 5 arasında bir büyüme beklediklerini dile getirdi.
Kentsel dönüşüm ve mütekabiliyet çalışmasının piyasada henüz gözle görülür bir etki oluşturmadığına dikkati çeken Çelik, her iki konuda da etkilerin daha çok orta ve uzun vadede ortaya çıkmasını beklediklerini belirtti. Çelik, bu iki unsurun fiyatlar üzerindeki etkisinin de farklı olacağını söyledi. Kentsel Dönüşüm Kanunu’nun stratejik planlamasında problemler göründüğünü ifade eden Çelik, “Ülkemizdeki kentsel dönüşüm ihtiyacı değerlendirildiğinde, toplam 7 milyon konutun yenilenmesi gerekiyor. Ve bu, dönüşümün 20 yıl gibi çok uzun bir zamana yayılması halinde dahi, her yıl sadece kentsel dönüşüm amaçlı 350 bin adet konutun yeniden inşa edilmesi ihtiyacı ortaya çıkıyor” dedi.

‘Oturma izinleri düzenlenmeli’
Mütekabiliyet Yasası’yla ilgili de konuşan Çelik, Türkiye’den gayrimenkul edinecek olan yabancıların oturma ve çalışma izinlerine yönelik bir düzenlemenin yer almadığını belirterek, bu belirsizliğin ortadan kalkması durumunda özellikle Körfez ülkelerinden ve Kuzey Afrika’nın varlıklı kesimlerinden talep olacağını söyledi.

 

Dayanıklı tavan dönemi başlıyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın, depreme dayanıklı tavanların yapılması konusunda talimat vermesiyle “Sağlıkta Dönüşüm Programı” içerisindeki yapı yönetmeliğine, depreme dayanıklı sağlam tavan yapılması için bir madde konuldu. Depreme dayanıklı sağlam tavanlar üretme konusundaki ilk girişimi ise Aspen ve Armstrong firması başlattı.
Sosyal konulara duyarlılığı ile dikkat çeken Aspen Firmasının Genel Müdürü Ertuğrul Gündoğdu; sağlam tavanlar yapmak için dünya devi Armstrong firmasıyla birlikte harekete geçtiklerini söyledi. Türkiye’de ki hastanelere dayanıklı tavan yaptıklarını ve uygulamacılara yönelik eğitimler verdiklerini belirten Gündoğdu, deprem esnasında bir tavanın çökmesinin, teknik araç gereçleri kullanılamaz hale getirebileceğine ve tavandan düşen parçaların can kaybını arttırabileceğine de dikkat çekti.


Ramazan ayı boyunca yüzde 11 indirim sağlıyor

Okkalar İnşaat, İstanbul Kurtköy’deki projesi Arma Business&Life’ta Ramazan ayını özel bir kampanya ile karşılıyor. Ramazan boyunca sürecek kampanya kapsamında peşin alımlarda yüzde 11 indirim uygulanacak. Kampanyada Okkalar İnşaat’ın kendi finansal gücüyle kendi bünyesinde oluşturduğu ödeme sistemiyle, halen 24 ay vadeli olan sıfır faizli ödeme imkânı, 11 ay daha artırılarak 35 aya çıkarılıyor. Firma ayrıca, kredili alım yapanların peşinat ödemesini ise 11 ay sonraya öteliyor.
Teslimatın Aralık 2013’de yapılacağı proje 14 bin metrekarelik alana kuruluyor. 30 milyon liralık yatırımla inşa edilen projede metrekare birim fiyatları 2 bin 200 lira ile 3 bin 100 lira aralığında değişiyor.

2012 Kalite Zirvesi’nden Samsun Towers’a ödül

World Consumer Academy tarafından Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’nun desteği ile gerçekleştirilen 2012 Dünya Kalite Zirvesi’nde Ersa İnşaat’ın Samsun Towers projesi tüketici kalite ödülüne layık görüldü.
Pazarda kalıcı olabilmek için, AR-GE ekseninde oluşturulacak kalite ve inovasyon yeteneğinin sürdürülebilir olması gerektiği konusunun altının çizildiği zirvede konuşma yapan Ersa İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Helim Kurt, “Esenyurt’ta inşasına devam ettiğimiz projemiz büyük beğeni topladı. İstanbulluların yanı sıra Avrupa’dan da dikkat çeken oranda bir taleple karşılaştık. Şimdi de projemiz Amerika’da düzenlenen Dünya Kalite Zirvesi tarafından tüketici kalite ödülüne layık görüldü” dedi.

Nish Adalar’da teslimlerin ardından yaşam başladı

Özyazıcı İnşaat'ın Süreyyapaşa'da inşa ettiği 2.300 konutluk Nish Adalar projesinde teslimler etaplar halinde devam ediyor. İlk etap teslimlerinin tamamlandığı projede yaşam başladı.
Süreyyapaşa Ormanı'nın yanı başında yer alan Nish Adalar'ın 150 bin metrekaresi peyzaja ayrılıyor. Nish Adalar'da 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire seçenekleri sunulurken projenin Nish Adalar Panaroma etabında da geniş teraslı 2+1 daire tipleri bulunuyor.
Yüzde 80'inin sahiplerini bulduğu Nish Adalar'da son daireler çeşitli ödeme planlarıyla satışa sunuluyor. Fiyatların 178 bin 804 liradan başladığı projede anlaşmalı bankalar aracılığıyla 60 aya yüzde 0,95, 120 aya yüzde 0,98 faiz oranıyla kredi sağlanıyor.

Gezici Araç’la yollarda Batışehir tanıtımı yapıyor

EgeYapı Group’un İstanbul Bağcılar’da inşa ettiği Batışehir’de yakında başlayacak yaşamı anlatan “Gezici Araç” İstanbul trafiğine çıktı. Araç, “Batışehir’deki Yeni Evinizde Yaşamak İşte Bu Kadar Güzel Olacak” mesajıyla her gün İstanbul’un dört bir yanını dolaşıyor. Araç, gün içinde daha önce belirlenen güzergâhlarda ortalama altı saat kesintisiz yol alarak Batışehir’i tanıtıyor.
1+0’dan 4+1’e kadar 14 farklı tipte dairenin yer aldığı projede toplam 3 bin 148 adet konut, rezidans, bir şehir oteli, ofisler ve Doğa Koleji yer alacak.Yatay mimari konseptte inşa edilen Batışehir’in ilk iki etabında yüzde 70 satış başarısına ulaşılırken yoğun ilgi nedeniyle üçüncü etap satışları başladı.


 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0