Ceviz büyüklüğünde dolu uyarısı en çok sahtekar araç satıcılarını sevindiriyor

Yaz aylarının ortalarına doğru yaklaşırken Türkiye'de hala dolu ve fırtına uyarısı yapılıyor. Araç sahipleri dolu yağışının araçlarına zarar vermemesi için çeşitli önlemler almaya başladı. Fakat 'keyfe keder boyalı' cümlesini çok seven sahtekar araç satıcıları ise şimdiden ellerini ovuşturmaya başladı.

Ceviz büyüklüğünde dolu uyarısı en çok sahtekar araç satıcılarını sevindiriyor

"Aracımızın tavanı dolu yağışı sebebiyle..."

"Aracımızın tavanı dolu yağışı sebebiyle..."

İkinci el otomobil sitelerindeki fırsatçı satıcıların en sevdiği hava olayı kesinlikle dolu yağışıdır. Çünkü ellerindeki 8 takla atmış ya da şarampolden aşağı uçup akordeona dönmüş araçları merdiven altı yerlerde düzelttirdikten sonra "dolu yağışından ötürü ufak bir tavan ve ön kaput değişikliği/boyası" şeklinde satmaya çalışmak isterler.

Normal insanlar dolu yağışını duyunca üzülürken sahtekar ikinci el tacirleri ellerini ovuşturmaya başlar.

Araç sahipleri önlem almaya başladı

Araç sahipleri önlem almaya başladı

Araçlarında gerçekten dolu yağışından ötürü hasar oluşan ve sırf bu sahtekar satıcılar yüzünden yalancı olarak görülen araç sahipleri de sütten ağızları yandığı için yoğurdu üfleyerek yiyorlar. Meteorolojinin Haziran ayının sonu gelirken dolu uyarısı yapmasından sonra aracını kapalı bir alana park edemeyen kişiler halı, kilim, paspas, strafor, köpük, branda gibi koruyucu maddelerle araçlarını korumaya alıyorlar.

Herkes tuttuğunu kandırmaya çalışıyor

Herkes tuttuğunu kandırmaya çalışıyor

Yalnızca otomobil satışında değil hemen her konuda herkes işin kurnazlığında. Kimse hatasını kabullenip sonuçlarına katlanmak istemiyor. Arabanızla kaza yaptıysanız bunun cezası arabanızın değerinin düşmesidir. Fakat küçük çakallıklarla kendi hatasının bedelini başkalarına ödetmeye çalışan çok sayıda insan var. Hatta çevrenizde sevdiğiniz insanların da bu ufak çakallıkları kanıksadığını ve yapmaktan çekinmediklerini görebilirsiniz.

Aynı sahtekarlığı çok sayıda insanın yapıyor olması o davranışı sahtekarlıktan çıkarır mı?

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak