Ekonomi
14.01.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 14.01.2012-2:30

Chevrolet üretimi GM ile sendikaların arasını bozdu

General Motors’un bazı Chevrolet modellerinin üretimini Kore’de üret Chevrolet modellerin bir bölümünü, Avrupa’da kapasite boşluğu olan fabrikalara kaydıracağı yönündeki haberler, Günel Kore’deki sendikalardan tepki gördü.

Sitene Ekle

Avrupa’daki fiyat rekabeti ve kapasite fazlası bulunan fabrikalar nedeniyle Avrupa operasyonlarında belini doğrultamayan General Motors’un, şirketin kayıplarının önüne geçmek amacıyla yeni önlemler üzerinde çalıştığı bizzat GM Başkanı Dan Akerson tarafından açıklanmıştı. Akerson “Durum, artık makul bir düzeyde değil. Sonsuza dek para kaybedemeyiz” derken, Opel’deki işçi sendikalarıyla ücret indiriminin de aralarında olduğu ihtimaller üzerinde görüşüldüğü, GM’in Chevrolet’nin bazı modellerini Kore yerine Avrupa’daki bazı tesislerde üretmek istediği ve böylece söz konusu tesislerin zarar etmesinin önüne geçileceği haberleri yazılıp çizildi.


İşte bu haberlerin ilki, Opel’deki işçi sendika temsilcileri tarafından yalanlandı. IG Metall sendikasının Frankfurt Bölgesi yöneticisi, böyle bir görüşmenin ne geçmişte ne de gelecekte olabileceğini savunurken, bu konuda şirketi de uyardıklarını söyledi. GM’in Güney Kore tesislerindeki işçilerin bulunduğu sendikalar ise, üretimin bir bölümünün kendilerinden alınması halinde “ücret pazarlığı” başlatacaklarını ilan etiler. GM, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa’da yılda yaklaşık 250 bin adet Chevrolet satıyor. GM, önümüzdeki dört yıl içinde Avrupa’daki Chevrolet satışlarını iki katına çıkartmayı hedeflediğini de bildirmişti.


Etiketler:
Yorum Yazın
Gönder
Bilgi Yarışmasıİnsanlar arasındaki duygu ve düşünce alışverişine ne ad verilir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Dilde sesleri göstermeye yarayan işaretlerin her birine ne denir?
İMKB 10092.424 %0.42
Deger%
MARTI0.6913.11
DOBUR4.0810.57
BRMEN1.4810.45
MEGAP1.357.14
MEGAP1.357.14
Tümü »

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX