17.08.2012 17:15 | Son Güncelleme:
Cihan

CHP Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 22 Haziran 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 6325 Sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile 6326 Sayılı Turist Rehberliği Kanunu’nun bir kısım maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

CHP'nin Anayasa Mahkemesi’ne başvurusunu Ankara Milletvekili Levent Gök ve Artvin milletvekili Uğur Bayraktutan gerçekleştirdi.

Başvurunun ardından basın açıklaması yapan Levent Gök, "6325 Sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarına İlişkin Kanun'la ilgili olarak, yasalarımızda uzlaşma hükümleri bellidir. Bu kanun, mahkemelere alternatif iktidara bağımlı bir sisteminin oluşmasını yol açacak şekilde önümüze gerçekleştirmektedir. Hukuk devleti yeni tehlikelere açık hale gelmiştir." ifadelerini kullandı.

Yargının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın aklındaki unsurlara göre şekillendiğini öne süren Gök, "Kadınlar açısından daha gri bir ortam ortaya çıkmıştır. İngiltere ve Kanada’da getirilen ara buluculuk sistemi ile kadınların bütün hakları ellerinden alınmıştır. Türkiye’de bu durumun olmayacağını kimse öngöremez. Avukatlık mesleği tavsiye edilecektir. Adalet Bakanlığı’nın yeni yetkileri ile Adalet Bakanı tam yargılamanın içinde olacaktır. Eğer başvurumuz iptal edilmezse, telafisi imkânsız sorunlar ortaya çıkacaktır buradan.” diye konuştu.

6326 Sayılı Turist Rehberliği Kanunu ile de iktidarın tüm sivil toplum örgütlerini denetim altına almayı amaçladığını iddia eden Gök, “Bu şekilde iktidar turist rehberliği odaları ve birlikleri ile birlikte Türkiye’deki tüm sivil toplumlar için bir oluşuma gitmektedir. Odaların siyasallaşmasının önü açılmıştır. Örneğin avukatlık ruhsatı barolara verilirken turist ruhsatı ise kalkacaktır. Yetkisiz bir kurul haline getirilmiştir.”

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0