19.06.2017 15:06 | Son Güncelleme:
AA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz: Kıbrıs bizim kırmızı çizgimizdir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, "Kıbrıs milli davamızdır, garantör ülkeyiz. Hükümet de sanki bir şey olmuyormuş gibi, hiçbir şey yapılmıyormuş gibi ortamı soğutup, taviz vermeye gitmesin. Bu konu, hükümetin olmayabilir ama bizim kırmızı çizgimizdir" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs'taki  müzakerelerde kritik bir aşamaya gelindiğine dikkati çekerek, Türkiye'nin dış  politikayla sıkıştırıldığında, eli kolu bağlandığında, kritik konularda taviz  vermeye yatkın hale getirilmesinin bir strateji olduğunu söyledi. Suriye'deki gelişmelerin, Türkiye'yi önemli ölçüde tablonun dışına  ittiğini ifade eden Yılmaz, "Irak'ta IŞİD sonrası düzen, bölgesel Kürt  yönetiminin referanduma gitme kararı, Katar'daki gelişmeler, ABD ile sürtüşme, AB  ile uyumsuzluk, Rusya ile normalleşme sürecinin rayına girmemesi düşünüldüğünde  böyle kritik, Türkiye'nin elinin güçsüz olduğu ortamda Kıbrıs müzakeresi  yapılıyor." diye konuştu. Yılmaz, Rum yönetiminin, hiçbir dönem Kıbrıs'ta siyasi eşitliğe  inanmadığını, Kıbrıs'taki çözümden "Türk askerinin kovulmasını, birleşik  Kıbrıs'ın yaratılmasını, Türklerin azınlık haline getirilmesini" anladığını  savundu. Türkiye'nin, Kıbrıs konusunda yalnız olduğunu ifade eden Yılmaz,  sözlerini şöyle sürdürdü: "Ada'daki Sayın Cumhurbaşkanı'nın da çok çözüm yanlısı tutum  takınması, endişelerimizi iyice artırıyor. Müzakerelerde pazarlık gücünüzün  olması için bazen alttan almak, bazen masadan kalkmak, bazen masayı dağıtmak,  bazen bir şeyi sonuçlandırmamak esastır. Ama 'Ne pahasına olursa olsun, siz ne  derseniz deyin ben çözüm istiyorum' mantığıyla gittiğiniz anda elinizi, kolunuzu  bağlarsınız. Önününüze de hiç istemediğimiz şekilde talepler gelir. Daha önce  toprak konusuyla ilgili harita sunmayın diye uyarmıştık. Bizi hiç dinlemediler.  Büyük oranda Rum kesimi toprakla ilgili tavizi koparmıştır. Garanti ve İttifak  Anlaşması'nın ortadan kaldırılmasına sıra gelmiştir. Rum tarafı, Garanti  Anlaşması'nın 4. maddesinde formüle edilen tek taraflı müdahale hakkını ortadan  kaldırmak istiyor. Asker sayısını önce azaltmak, sonra tamamen ortadan kaldırmak  istiyorlar. Asker sayısının azaltılması ve müdahale hakkının ortadan kaldırılması  demek, 'Hangi çözüm çıkarsa çıksın onu uygulamayacağım, Kıbrıs'ı yutacağım'  demektir."

RUM TARAFI BİZANS OYUNLARI OYNUYOR

 Öztürk Yılmaz, Rum tarafının Bizans oyunları oynadığını, Hükümetin ise  ses çıkarmadığını, müzakere yokmuş gibi davrandığını öne sürdü. Yılmaz, böyle  giderse tüm hakların kaybedileceğini, KKTC'nin ortadan kaldırılacağı bir süreç  başladığını iddia etti. Türkiye'nin etkin, fiili garantisinin, müdahale hakkının olmadığı bir  çözümün Türkiye için sonun başlangıcı olacağını vurgulayan Yılmaz, Türkiye'nin  Kıbrıs'ı kaybettiğinde, Doğu Akdeniz'deki her şeyi kaybedeceğini dile getirdi. Kıbrıs'ın milli davaları olduğuna işaret eden Yılmaz, "KKTC'deki  yönetime tavsiyemiz var. Siz müzakereyi bilmiyorsunuz, bilseniz kendinizi ispat  etmek için bu kadar yanlı gözükmeksiniz. Siz neyi ispat etmek istiyorsunuz?  Sağlam, dik durun. Biz sizi uyarıyoruz. Sesimizi daha gür çıkarmasını çok iyi  biliriz. Kıbrıs milli davamızdır, garantör ülkeyiz. Hükümet de sanki bir şey  olmuyormuş gibi, hiçbir şey yapılmıyormuş gibi ortamı soğutup, taviz vermeye  gitmesin. Bu konu, hükümetin olmayabilir ama bizim kırmızı çizgimizdir."  değerlendirmesinde bulundu.

KÖRFEZ KRİZİ 

Yılmaz, Hükümetin, hiç gereği yokken, Arap ülkeleri arasındaki  çatışmaya taraf olduğunu, Katar'ın yanında yer alarak, diğer bloğu karşısına  aldığını öne sürdü.  AK Parti'nin, Katar ve Gazze dışında Ortadoğu'da ittifak yapabileceği  bir yapının kalmadığını iddia eden Yılmaz, "AKP ile Katar arasında bir yarılma  başlayacak.  Aynı şey Hamas ile de olacak. Katar'ın Müslüman Kardeşler aleyhine  adım atması sağlandıkça AKP, Müslüman Kardeşleri sattığı için Katar'a sırtını  dönecek. Siyasi iktidarın, hem Katar'daki yönetimi hem Gazze'deki yönetimi  kaybetmesiyle sonuçlanacak. Dış politika bu kadar yerlerde sürünüyor, bu kadar  öngörüsüzlük hakim oluyor. Siyaseti, İhvan penceresinden okuyanlar ve strateji  belirlemede kör noktasına ulaşanlar, Türkiye'yi dış politikada düştüğü çukurdan  koparamayacak." dedi.

TALİMAT ALMAYA YAKIN İNSANLAR  

 Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yılmaz, MHP Genel Başkan  Yardımcısı Semih Yalçın'ın, CHP'nin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun  tutuklanmasına tepki yürüyüşüne ilişkin eleştirilerinin hatırlatılması üzerine,  adaletin herkese lazım olduğunu söyledi. Adalet, hukuk devleti, özgürlükler ve demokrasi için yürüdüklerini  belirten Yılmaz, yürüyenlerin çoğunun yaş ortalamasının 70'in üzerinde olduğuna  işaret etti. Yılmaz, şunları kaydetti: "Bu insanları böyle alçak benzetmelerle özdeşleştirmek, en azından  yersizlik, haksızlıktır. Tavsiyem öz yurdunda, demokrasi isteyen kitlelere bu tür  yakıştırmalarda bulunmamalarıdır. Eğer FETÖ ile Beyaz Saray ile özdeşleştirmek  istiyorsa başka yere bakması lazım. Kurtuluş Savaşı veren bu halk kimseden  talimat almaz. Demek ki talimat almaya yakın insanlar bu yakıştırmayı yapıyorlar.  Adalet yürüyüşü devam edecek. Rahatsız olanlar 'Biz adalet istemiyoruz mu'  diyecekler? Niçin karşı çıkıyorlar? Bunlar yolda, çevreyi, insanları rahatsız  etmeden, kenti yakıp yıkmadan yürüyorlar. Nedir hazımsızlıkları, rahatsızlıkları?  Bu tür ifadeleri bu ülkede doğan kimseye yakıştıramam. Herkesin haddini bilmesi  lazım. Böyle üstten konuşma, provokatörlük hiçbir zaman uygun değildir. Bugün  gücün arkasına saklanıp oradan ateş edenlere de yarın adalet lazım olacak. Her  kim olursa olsun, bu tür kutlu yürüyüşlere gölge düşürmemesi lazım. Bu ülkede  herkesin adalet, özgürlük, demokrasi isteme hakkı  vardır. Bu doğuştan gelen bir  haktır." Öztürk Yılmaz, bugün AB büyükelçileriyle yapacağı toplantıda da  yürüyüşün gerekçesini anlatacaklarını bildirdi.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0