09.05.2011 13:27 | Son Güncelleme:

CHP'li başkandan İngiliz bakana şok soru

Çanakkale Belediye Başkanı CHP'li Ülgür Gökan, kendisini ziyaret eden İngiltere Birleşik Krallık Savunma Ekipmanları Destek ve Teknoloji Bakanı Peter Luff'u şoke eden bir soru sordu. Babası Tom Luff'un Çanakkale'de savaştığını öğrenen Başkan Gökhan, İngiliz Bakana, "Ne işleri varmış burada?" diye sordu. Bakan Luff, "Bu büyük bir hataydı" diye yanıt verdi.

İstanbul'da düzenlenen uluslararası bir etkinliğe katılmak üzere Türkiye'de bulunan İngiltere Birleşik Krallık Savunma Ekipmanları Destek ve Teknoloji Bakanı Peter Luff, dün (pazar) 96 yıl önce Çanakkale Kara Savaşları sırasında Gelibolu Yarımadası'nda Suvla Koyu'na çıkarma yapan İngiliz Berv-Shıne Yeomanry Alayı'nda Yarbay olarak görev yapan babası Tom Luff hatıralarıyla dolu toprakları gezdi. Sabah ilk olarak Çimenlik Kalesi içindeki Deniz Müzesini gezen Luff, ardından Çanakkale Belediye Başkanı CHP'li Ülgür Gökhan'ı ziyaret etti. Luff'u belediye binası girişinde karşılayan Gökhan, makamda ise sorularıyla İngiliz Bakanı bir hayli terletti. Bakan Peter Luff, babası Tom Luff'un Çanakkale Savaşları'nda İngiliz Berv-Shıne Yeomanry Alayı'nda Yarbay olarak görev yaptığını anlatınca, Başkan Gökhan, "Umarım sağ dönmüştür buradan" dedi. Bakan Luff'un, babası ve iki kardeşinin Çanakkale'den sağ döndüklerini söylemesi üzerine Başkan Gökhan, "Ne işleri varmış burada?" diye sordu. Bakan Luff, ise "Bizler yakın arkadaşlarız. Bu büyük bir hataydı. Savaşa girilmemesi gerekiyordu" diye cevap verdi. Başkan Gökhan, "Şimdi biz beraber barışta karşılaşmış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Burası barışın kenti" diyerek ortamı yumuşattı.

Ülgür Gökhan, Peter Luff'a, Türkiye'de böyle bir bakanlık olmadığını ve ne iş yaptıklarını da sordu. Luff, "Savunma Ekipmanları Destek ve Teknoloji Bakanlığı, savunma malzemesi satın alma olarak çalışıyor" dedi. Başkan Gökhan, "Belediyemizin silahla işi olmadığı için biz alışveriş yapamayacağız" diyerek Luff'u bir kez daha şaşırttı.

İngiliz Bakan Peter Luff, gazetecilerin "Atalarının 96 yıl önce Çanakkale'ye gelmelerinin hata olduğunu söylediğini" hatırlatması üzerine de, "Tarihi yargılayamayız veya değiştiremeyiz. Her ulusun hataları vardır. Şimdi bizim yapmamız gereken iki ulusun da cesaretlerini ve fedakarlıklarını takdir edip onları anmak. Ayrıca Çanakkale Savaşı olmasaydı belki bu yeni Türkiye olacak mıydı? Kimse bunu bilemezdi" diye konuştu.


 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0