22.10.2015 02:30 | Son Güncelleme:
MERT İNAN İstanbul

CHP’li vekillerden ‘sarin gazı’ iddiası

CHP İstanbul milletvekilleri Eren Erdem ve Ali Şeker Suriye’de faaliyet gösteren cihatçı terör örgütlerine 2013 yılında Türkiye üzerinden sarin gazı temin edildiğini, bu gazın kullanıldığı saldırıda 1100 kişinin öldüğü, ancak Türkiye’de davanın kapatıldığını öne sürdü.

CHP’li vekiller, buna dayanak olarak 2013’de Adana Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianameyi gösterdi. Vekiller, iddianamede 6 zanlının ceza almadıklarını, bu kişilerin yurtdışına kaçmış olabileceklerini belirterek, “21 Ağustos’ta Şam’ın Guta mahallesine yapılan 1100 kişiyi öldüren sarin gazı saldırısını cihatçı terör örgütleri gerçekleştirdi. Bu saldırı IŞİD militanları tarafından Türkiye’den temin edilen sarin gazıyla yapıldı” dedi. 
CHP’li vekiller, “Savcılık, uzun süren dinleme ve takibin ardından iddianamede hazırlayarak, aralarında IŞİD militanı Hytham Qassap’ın (Hayyam Kasap) da olduğu 6 kişinin yargılanmasını talep etti, 7 kişi hakkında ise hiç işlem yapılmadı. Adana Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianameye rağmen tüm sanıklar serbest bırakılarak dosya kapatıldı. Suçlamaya muhatap bu kişilerin yurtdışına çıkmış olduklarını tahmin ediyoruz” diye konuştu. 

13 kişiye takipsizlik
Şeker, “Saldırıda yüzlerce insan da sakat kalırken, yüzlercesi yaralandı. Havuz medyası saldırıdan Esad’ı sorumlu tuttu. 2013 yılındaki iddianamede merdiven altında imal edilen kimyasal füzelerin temini, nakli ve depolanmasıyla ilgili süreçler yer alıyor. Tapeler her şey açıkça anlaşılıyor. Suçlanan 13 kişiden tutuklanan olmuyor. Bu kişiler hakkında takipsizlik kararı veriliyor” dedi. 
İddianamenin bir savaş suçu belgesi olduğunu öne süren Erdem de şöyle konuştu: 
“Bu işin içinde MKE gibi kurumların, MKE’ye malzeme sağlayan bazı firmaların da adı geçiyor. Kimyasal maddeleri Suriye’ye talep eden Hayyam Kasap adlı teröristin tapeleri var. Tapelerde, sarin gazının Türkiye’ye nasıl getirileceği, nasıl temin edileceği ve resmi kurumların sevkiyat konusunda sorun çıkarmayacağı var. Bu sevkiyatı yapanlar, buna göz yumanlar hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz.” 
 
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0