14.09.2017 16:38 | Son Güncelleme:
AA

CHP'li Yılmaz: Provokatif ve sorumsuz adımlar

CHP Genel Başkan Yardımcısı  Öztürk  Yılmaz, Irak'ta bir etnik ve mezhep çatışmasının başlamasından endişe duyduğunu  belirterek, "Kerkük konusunda Kerim ve Barzani'nin, provokatif ve sorumsuz  adımları, Irak'ın geleceğini bir iç savaşa doğru sürüklüyor." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı  Öztürk Yılmaz, Irak Meclisince, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in  azledilmesine ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Kerim'in, Irak anayasasına aykırı şekilde, Irak Kürt Bölgesel  Yönetimi'nin (IKBY) bayrağını Kerkük'te etnik yapıların hassasiyetini dikkate  almadan resmi makamlara astığını anımsatan Yılmaz, bunun üzerine Türkmenler'in  Irak idare mahkemesine başvurduğunu söyledi. Yılmaz, mahkemenin, Kerkük'te sadece  Irak bayrağının asılabileceğini, bunun dışındaki bayrakların asılmasının  gayrimeşru olduğunu karara bağladığını belirtti.

Yılmaz, Necmettin Kerim'in ise bu kararı tanımayacağını açıkladığını,  bunun da tuhaf bir durum olduğunu ifade etti.

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani'nin, Irak anayasasına, uluslararası  hukuka ve kendi anayasasına aykırı olarak bağımsız referandumu yapma kararı  alınca, bu referandumu sadece IKBY sınırlarında değil Kerkük'te de yapacağını  ilan ettiğini anlatan Yılmaz, Kerim'in de Kerkük vilayet meclisinde referanduma  katılma kararı çıkardığını anımsattı.

Irak parlamentosundan 144 milletvekilinin, Irak Başbakanı Haydar  el-İbadi'ye, Kerim'in görevden alınması için yazı yazdığına dikkati çeken Yılmaz,  bunun üzerine Irak Meclisinde de Kerim'in görevinden azledildiğini dile getirdi.

"SURİYELEŞTİRECEK, YEMENLEŞTİRECEK..."

Yılmaz, Kerkük konusunda Kerim ve Barzani'nin, provokatif ve sorumsuz  adımlarının, Irak'ın geleceğini bir iç savaşa doğru sürüklediğini vurgulayarak,  bu gelişmelerin olacağını da daha önce söylediğini ve uyardığını ifade etti.  Yılmaz, "Kürt milliyetçiliğine oynayan ve içeride kendi konumunu sağlamlaştırmaya  çalışan Barzani'nin bu olayları teşvik ettiğini" belirtti.

Bundan sonra Irak'ta bir etnik ve mezhep çatışmasının başlamasından  endişe duyduklarını vurgulayan Yılmaz, "Arap, Kürt, Türkmenleri içine alacak,  daha sonra bölgedeki tüm kuvvetlerin oraya yığılmasına yol açacak, bölgeyi  Suriyeleştirecek, Yemenleştirecek bir siyasi gelişmenin kesinlikle karşısında  olduklarını" bildirdi.

Yılmaz, bunların, "başta Kürt kardeşlerine zarar verecek önemli bir  konu olduğunu" dile getirerek, böyle tek taraflı, sorumsuz adımların Irak'ın  geleceğini karanlık bir noktaya götüreceğini söyledi.

Zaman varken referandumdan vazgeçilmesini isteyen Öztürk Yılmaz,   bölgede kan, gözyaşı ve barut kokusunun bitmediğinin altını çizdi.

Yılmaz, "Herkesin sorumlu olması lazım. Siyaset sorumlu davranabilmek,  dengeleri gözetebilmek, akıllı davranabilmektir. Akılsız, provokatif adımlar  kimseye yarar sağlamayacaktır. Endişemiz Irak'ta, Suriye benzeri iç savaşın  tekrar başlaması, bölgede bütün yabancı kuvvetlerin ve ülkelerin buraya  yerleşmesiyle sonuçlanacak taşeronlaştıracak, köleleştirecek, sömürüye açacak bir  noktaya gitmesidir." diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye'nin duyarlı davranması  gerektiğini belirterek, hükümetin de bütün bu gelişmelerle ilgili Mecliste bilgi  vermesini istedi.

 

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0