14.04.2016 15:48 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

CHP'li Zeynep Altıok'tan Metiner'e tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, tutuklu akademisyen Esra Mungan hakkındaki sözleri nedeniyle Ak Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner'e tepki gösterdi.

Altıok, yaptığı yazılı açıklamada, "Metiner, cezaevlerindeki hak ihlalleri ve mağduriyetleri yerinde incelemek, çözüm geliştirmek üzere heyetle birlikte ziyaret ettiği Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde, tutuklu bir akademisyen hakkında kullandığı skandal ifadelerle yeni bir hak ihlaline ve mağduriyete neden olmuştur" dedi. Altıok, şunları kaydetti:

"TBMM Tutuklu ve Hükümlü Hakları Alt Komisyonu üyelerinin görevi tutuklu ve hükümlülerin mağduriyetini yerinde incelemek ve bu mağduriyeti gidermektir. Asla yeni mağduriyetler yaratmak değildir. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun CHP’li üyeleri olarak cezaevi ziyaretlerimizde, tutuklu bulunan kişinin asla kimliğini, dinini, mezhebini, ırkını, dilini, toplumsal statüsünü sorgulamayız. Bilindiği üzere Mehmet Metiner’in bu tutumu ilk değildir, daha önce de Sivas Katliamı’nın incelendiği komisyon görüşmelerinde benzer şekilde kabul edilemez ifadeler kullanmış, kamuoyunun tepkisini çekmiştir. Metiner, bir doktor edasıyla Esra Mungan’a 'psikolojik tedaviye ihtiyacı var' diyerek komisyonun uyması gereken etik kurallarını, TBMM milletvekili kimliğini, TBMM’nin saygınlığını ve tutuklu bir kişilik haklarını çiğnemiş, suç işlemiştir. Metiner’in yaptığı bu yorum ne akla, ne de vicdana sığar.

Kendince kriminalize etmeye çalışmış

Metiner bir bildiriye imza koyduğu için, bir düşünceyi ifade ettiği için 'terör örgütü propagandası' yapmakla suçlanan Mungan’ı kendince kriminalize etmeye çalışmış, hedef göstermiştir. Mungan kendisini ziyarete gelen heyetin herhangi bir üyesinin elini sıkmak mecburiyetinde değildir. Bu tamamen kişinin tasarrufunda olan bir durumdur. Metiner’in buradan hakarete varan sonuçlar çıkarması, tutuklu bir kadına yönelik takındığı ötekileştirici ve ayrımcı tavrı İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi ve alt komisyon başkanı kimliğine yakışmamış, İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanlığının saygınlığı zedeleyerek ülkemizi dünyaya rezil etmiştir. Metiner’in öncelikle tutuklu akademisyen Esra Mungan’dan ve tüm kamuoyundan takındığı bu tutum nedeniyle özür dilemesi gerekmektedir."

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0