13.02.2018 14:21 | Son Güncelleme:
AA

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı

MİT TIR'ları davasında CHP Milletvekili Enis Berberoğlu 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Berberoğlu'nun tutukluluğunun devamına hükmetti.

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun,  durdurulan MİT tırları görüntülerini eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın  Yönetmeni Can Dündar'a ilettiği iddiasına ilişkin, İstanbul Bölge Adliye  Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'nce yeniden yargılandığı dava karara bağlandı.  İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'nde kamu güvenliği  gerekçesiyle kapalı yapılan 2. duruşmaya, tutuklu sanık Enis Berberoğlu Ses ve  Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) bağlandı.

 Duruşmaya, sanık Berberoğlu'nun avukatlarının yanı sıra katılan MİT  Müsteşarlığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatları da geldi. Duruşmada, davaya ilişkin kararını açıklayan ceza dairesi, Enis  Berberoğlu hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nce  "devletin güvenliği  veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması  gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan  dolayı verilen 25 yıllık hapis cezasına ilişkin hükmün kaldırılmasına karar  verdi.

Daire, Berberoğlu'nun eyleminin "devletin güvenliği veya iç veya dış  siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri  açıklamak" suçunu oluşturduğunu belirtti.  Sanığın geçmişi, eğitim ve bilgi düzeyi, konumu, suça konu  görüntülerin ve bilgilerin içeriğinin yayınlanmasının meydana getireceği  sonuçları öngörülebilme durumuna rağmen bunları açıklaması ve buna bağlı kastının  yoğunluğu, suçun işlendiği zaman ve yer, meydana gelen tehlikenin ağırlığı, suç  konusunun önem ve değerini dikkate alan daire, sanık Berberoğlu'nun TCK'nin  "Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama" suçunu  düzenleyen 329/1. maddesi uyarınca 7 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

 CEZADA İNDİRİME GİDİLDİ 

 Ceza Dairesi, Berberoğlu'nun sübut bulan eyleminin 3713 sayılı Terörle  Mücadele Kanunu'nun 3. ve 4. maddelerinde belirtilen terör ve terör amacı ile  işlenen suçlardan olmadığı gerekçesiyle verilen cezada artırım yapılmasına  kanunen yer olmadığına hükmetti.  Sanığın geçmişini, sabıkasız oluşunu ve cezanın geleceği üzerindeki  olası etkilerini dikkate alarak lehine takdiri indirim hükümlerini uygulayan ceza  dairesi, Berberoğlu'nun cezasını 5 yıl 10 ay hapse indirdi. Ceza dairesi, sanık Berberoğlu hakkında başka artırım ve indirim  hükümlerinin uygulanmasına yer olmadığına karar vererek, ceza miktarı,  tutuklulukta kaldığı süre, atılı suçun niteliği, hakkında devam eden başka dava  dosyalarının bulunması ve buna bağlı kaçma şüphesi karşısında Berberoğlu'nun  tutukluluk halinin de devamını kararlaştırdı.

 SEÇME VE SEÇİLME HAKKINDAN YOKSUN BIRAKILDI 

 Tutukluluk halinin devamına karşı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3.  Ceza Dairesi'ne itiraz yolunun açık olduğunu belirten daire, hükmün Yargıtay'a  temyiz yolu açık olmak üzere oy birliğiyle verildiğini tutanağa yazdırdı. Ceza dairesi, sanık Berberoğlu'nun kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı  hapis cezasına mahkumiyetinin kanuni sonucu olarak TCK'nin 53. maddesi uyarınca,  seçme, seçilme ve diğer siyasi hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına, kendi  alt soyu üzerindeki velayet, vesayet ve kayyımlık yetkilerini mahkum olduğu hapis  cezasından koşullu salıverilinceye kadar kullanmamasına hükmetti.

  MİT ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatlarına da vekalet  ücreti olarak 2 bin 180'er liranın Berberoğlu tarafından ödenmesine karar veren  daire, ayrıca sanıktan yargılama gideri olarak da 653 liranın tahsil edilmesini  karara bağladı.  Bu arada Enis Berberoğlu, kararın açıklanmasının ardından "Moralinizi  bozmayın. 25 yılla başladı, 5 yıla düştü." diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU'NDAN İLK YORUM 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP İstanbul Milletvekili Enis  Berberoğlu hakkında verilen hapis cezası ile ilgili  "Enis kardeşim hiç üzülme. Adımın Kemal olduğu kadar eminim, bu yargılama  sürecinden mutlaka beraat edeceksin" dedi. 

Bu habere ifade bırak
  • 12Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 13Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy28