Ege

26.03.2012 - 02:30

CHP Narlıdere kongresinden izlenimler

Sitene Ekle
Görüş  |  Engin Önen ege@mil­li­yet.com.tr Tüm Yazıları »

Geçtiğimiz cumartesi günü CHP, İzmir’de ilk ilçe kongresini gerçekleştirdi.
Narlıdere İlçe kongresini, baştan sona kadar bir siyaset bilimci ve sosyolog gözüyle izlemeye çalıştım.
Sonda söyleyeceğimi baştan söyleyeyim, eğer diğer kongreler de böyle geçecekse (ki ihtimal dahilinde) gündemde değişme ve yenilenmeden eser yok.
Kongre sunucusunun söyleyip bütün salonun ayakta tekrarladığı Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile başladı. Ardından yapılan konuşmaların bazılarında da “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur” vurgusu tekrarlandı.
Kongredeki konuşmalarda ağırlıklı temalar, Kurtuluş Savaşı ve Atatürk idi.
Sosyal demokrasi kavramı hemen hemen hiç kullanılmadı.
Çünkü uzun süredir CHP’deki siyasallaşma sosyal demokrasiden uzak seyretmektedir.
Zihinlerde bu yönde bir şey yok gibi.
Korku ve endişe, halen CHP tabanının esas motivasyonu...
AKP’nin baskıcılığı, faşizm tehlikesi, şeriat vb.
Konuşmacıların çoğu, İlçe Başkanı Asker Güneş ve Belediye Başkanı Abdül Batur’dan övgüyle söz etti. Aralarındaki uyumdan övgüyle söz edenler de oldu.
Hem ilçe yönetimi hem de il delege listesi blok olarak oylandı. Son dakikada açıklanan listeler bazılarında hoşnutsuzluğa yol açsa da, olan olmuştu.
O dakikadan sonra yapacak bir şey yoktu.
Sadece sekiz mahalle muhtarı adına konuşan İsmail Kılıç, kulislerdeki rahatsızlığı dile getirdi. Blok liste oylaması ve listelerin oluşturulma şekline karşı çıktı. Yıldız, tüzük değişikliği ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun kamuoyu ile paylaştığı görüşlerle bu olup bitenler arasında bir tezatlık olduğuna dikkat çekti. Tüzüğün başlangıç bölümünde yer alan katılımın hayat bulamadığını hatırlattı.
Salondakilerin bir kısmı, hiçbir şeyden haberdar olmadıklarını ve önlerine sunulan listeyi sandığa atmak zorunda kaldıklarını söyleyerek, bu yöndeki rahatsızlıklarını ifade etmek için “kozmik oda” da hazırlanan listelerden söz ettiler.
Uzun lafın kısası hem siyasal söylem hem de örgütlenmedeki sıkıntıların azalması için yukarıdan aşağıya daha kuvvetli mesajlar gerekiyor.
Aksi halde bu yapı kendi kendini tekrar eder.
Örgütün gündeminde değişim olmadığı gibi, parti içi iktidar halen birinci öncelikli siyaset yapma gerekçesini oluşturuyor.

Birinci Dünya Savaşı kaç yılında başlamıştır?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.