10.07.2018 12:12 | Son Güncelleme:
AA

CHP'nin yeni dönem planı "Mecliste etkin muhalefet"

CHP, dün resmen başlayan Cumhurbaşkanlığı  Hükümet Sistemi'nde TBMM'de etkin bir muhalefet yürütmeyi planlıyor.

16 Nisan 2017'de yapılan anayasa  değişikliği halk oylamasında "hayır" diyen ve "güçlü parlamenter sistemi" savunan CHP, sistem değişikliğinin ardından yeni yasama dönemine hazırlanıyor.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun "ciddi ve bilgiye dayalı bir  muhalefet" rotası çizdiği CHP, bundan sonraki süreçte izlenecek stratejiye  ilişkin bir yol haritası üzerinde çalışıyor.

"Daha güçlü bir demokrasi mücadelesi" söylemiyle yola çıkan parti,  grubundaki 146 milletvekiliyle etkili bir siyaset izlemeyi, Meclisi aktif bir  şekilde çalıştırmayı planlıyor.

"Millet İttifakı"nın ortakları İYİ Parti ve Saadet Partisi ile yeni  dönemde yakın diyaloğunu sürdürecek CHP, "geniş tabanlı, yapıcı ve yol gösterici"  bir muhalefet yapacak.

Bu kapsamda, CHP'nin ve "Millet İttifakı"nın 24 Haziran seçimlerinde  aldığı oy oranlarını analiz edip yetkili kurullarında bunu ele alarak işe  başlayan parti, "hiçbir ayrım yapmaksızın vatandaşın sorunlarını Meclise  taşımaya" devam edecek.

Milletvekili çıkaramadığı illerdeki seçmene da ulaşmayı hedefleyen  parti, TBMM'de bu yönde siyaset izleyerek, yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini  sık sık Meclis kürsüsünden dile getirecek.

YAKIN ZAMANDA YEREL SEÇİM ÇALIŞMALARINA START VERECEK

Geniş tabanlı bir "demokrasi ittifakı" oluşturmak isteyen CHP,  vatandaşlarla, sivil toplum örgütleriyle ve kanaat önderleriyle daha sık bir  araya gelecek.

Parti örgütlerinin halkla bire bir temas kuracağı bu süreçte, sokağın  nabzı tutularak, demokratik tepkiler her alanda ifade edilecek.

Yakın zamanda yerel seçim çalışmalarına start verecek olan parti,  özellikle büyükşehirlerde yaşayan seçmenlerin dikkatini çekecek adımlar atacak.

Kılıçdaroğlu'nun gösterdiği hedef doğrultusunda Ankara, İstanbul,  Adana, Mersin, Balıkesir, Denizli, Bursa ve Antalya belediyelerini almaya  çalışacak olan parti, belediye başkan adaylarını eylül ayına kadar açıklayacak,   ardından alanlara inecek.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0