24.05.2010 11:53 | Son Güncelleme:
Ferit DEMİR/TUNCELİ, (DHA)

CHP'nin yeni Genel Başkanı Kılıçdaroğlu bu evde doğdu

CHP'nin yeni Genel Başkanı Kılıçdaroğlu bu evde doğdu

CHP'nin yeni Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun doğduğu Tunceli'nin Nazimiye İlçesi'ne bağlı Ballıca Köyü'ndeki asırlık evin, halen yıkılmadığı ve yaz aylarında amcası Mehmet Karabulut'un gelip burada kaldığı öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun yakınları ve köylüleri, çok mutlu olduklarını belirterek, köy yolunun asfaltlanması için kendisinden yardım istedi.

CHP'nin 7'nci Genel Başkanı olarak seçilen Kemal Kılıçdaroğlu'nun Tunceli'nin Nazimiye İlçesi'ne bağlı Ballıca Köyü'nde bulunan doğduğu ev, dağlık arazi içinde, her yeri tamamen yeşilliklerin kapladığı bir bölgede yapılmış. 1903 yılında büyükbabası Kemal Kılıçdaroğlu'nun dedesi, ‘Kılıçdar’ lakaplı Cebellioğlu Yusuf tarafından yapılan ev, daha sonra Kemal Kılıçdaroğlu'nun babası Kamer Karabulut tarafından bir süre kullanılmış. Baba Kamer Karabulut daha sonra soyadını babasının lakabı olan Kılıçdaroğlu olarak değiştirdi. Kamer Kılıçdaroğlu'nun memuriyet hayatı nedeniyle köyden ayrılması ile evi amca Mehmet Karabulut kullanmaya başladı. Amca Mehmet Karabulut'un da Avrupa ve İstanbul'da yaşamını sürdürmeye başladı. Ancak Mehmet Karabulut, Ballıca Köyü'ndeki Kemal Kılıçdaroğlu'nun doğduğu evi yaz aylarında geldikçe kullanmaya devam etti.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkanı olması ise köylülerini çok mutlu etti. Köylüleri, Kılıçdaroğlu'ndan köylerinin toprak yolunu asfaltlamasını istedi. Köyde yaşayan Kılıçdaroğlu'nun yengesi 80 yaşındaki Hatun Karabulut, DHA muhabirinin sorularını yanıtladı. Hatun Karabulut, Türkçe bilmediği için Zazaca yaptığı konuşmasında Kılıçdaroğlu hakkında şunları söyledi:

“Ben Kemal beyin küçüklüğünü aradan çok uzun bir zaman geçtiği için hatırlamıyorum. Ancak, köyde herkes Kemal'in çok akıllı olduğunu ta çocukluk yıllarında söylüyorlardı. Zaten babası memur olduğu için buralarda hiç kalmadılar. Kemal, zaman zaman gelir gider öyle görüşürüz. CHP Genel Başkanı olmasından dolayı çok sevindim. Şu an içinde bulunduğumuz evde Kemal dünyaya geldi. Bu ev onların.”

Kemal Kılıçdaroğlu'nun 72 yaşındaki kuzeni Ali Karataş ise Kılıçdaroğlu'nun babasının memur olmasından dolayı köyde fazla kalmadıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Ben köyde çiftcilik yapıyorum. Eskiden çok hayvan besliyorduk ama artık yapamıyoruz. Birkaç küçükbaş hayvan birkaç tane de küçükbaş hayvanımız var, yoksulluk çekiyoruz. Köyde kimse kalmadı. Kemal bey her yıl mutlaka köye gelir. Buraları ziyaret eder bizlerle de konuşur. Geçen yıl geldi oturduk konuştuk. Dedesinin mezarlarının etrafını çevirdi. Kemal beyden isteğimiz köyümüzün yolunu yapması. Köy yolumuz çok kötü. Yakın zamanda kendisini aradım yoğundu görüşemedim. Tekrar arayacağım kutlayacağım CHP Genel Başkanı olması bizleri çok sevindirdi.”

CHP'nin yeni Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun köylülerinden Ali Ekber Tali de Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkanı olmasından mutlu olduklarını ifade ederek, “Ben ezelden beri CHP’liyim, zaten kimlik kartım da var. Atatürkçü bir kişiyim. Kemal bey ile pek görüşmedik, aynı köylüyüz ama o hep dışarıdaydı. Türkiye'ye çok faydalı olacağını düşünüyoruz. Çok gurur duyduk” diye konuştu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0