Siyaset
13.07.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 13.07.2012-2:30

CHP Parti Meclisi’ne Kılıçdaroğlu damgası

CHP’nin 17-18 Temmuz’da yapılacak kurultayında dikkatler, Parti Meclisi’ne (PM) girecek isimlerde. Kılıçdaroğlu parti içindeki hâkimiyetini pekiştirdikten sonra PM’de de kendi listesini oluşturacak

Sitene Ekle

MERİÇ TAFOLAR Ankara

CHP’nin 17-18 Temmuz tarihlerinde yapılacak ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun tek aday olarak girdiği 34. Olağan Kurultayı’nda, dikkatler, Parti Meclisi’ne (PM) girecek isimlerde olacak. CHP’nin bu dönemde hem parti programını yenileyecek olması hem de Mart 2014’te yapılması öngörülen yerel seçimlere hazırlanması için çalışacak PM’ye girecek isimler uzun bir aranın ardından çarşaf listeyle belirlenecek.

Kendi listesini kendi yapacak
İlk seçimlerde Önder Sav’a, ikinci seçimlerde ise Gürsel Tekin’e yakın isimleri parti yönetimine yerleştiren Kılıçdaroğlu’nun bu kez kendi listesini hazırlamak için son güne kadar çalışacağı belirtiliyor. Bu kapsamda 80 kişiden oluşan PM’nin son tüzük değişikliğiyle 60’a inmiş olması nedeniyle sadece 20-25 arasındaki PM üyesinin yerini koruyabileceği, PM’nin diğer üyelerinin ise önceki dönemde bu görevde bulunmamış isimlerden seçileceği kaydediliyor. Bu doğrultuda, TBMM’deki performanslarıyla Kılıçdaroğlu’nun takdirini kazanan Denizli Milletvekili Adnan Keskin, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ve İstanbul Milletvekili Şafak Pavey’in PM’nin yeni yüzleri olabileceği belirtiliyor.

Üstü çizilecek isimler
Kılıçdaroğlu’nun PM seçimlerinde aday sayısının yüksek olması durumunda kurultay delegelerine bir anahtar liste sunacağı belirtiliyor.
Son PM toplantısında rapora şerh düşen Mersin Milletvekili İsa Gök ile ocak ayındaki toplantıda Kılıçdaroğlu’na rağmen olağanüstü kurultay toplanması için görüş bildiren 15 ismin yeniden aday olmayacakları belirtiliyor. Ayrıca Anayasa Uzlaşma Komisyonu’ndaki yoğun tempoları nedeniyle bu komisyonda görevli CHP’li vekillerin de PM’ye girme olasılıklarının düşük olduğu değerlendiriliyor.

20 kadın ve 6 genç
Son tüzük değişiklikleriyle belirlenecek yeni PM’de 20 kadın ve 6 genç üye bulunacak. 8 üye de Bilim Yönetim Kültür Platformu kontenjanından dahil olacak. Partinin en genç PM üyesi olan 27 yaşındaki Doğa Çiğdemoğlu’nun yerini koruması beklenirken, yeni tüzük değişikliği doğrultusunda 30 yaşın altında en az 5 ismin de PM’ye girmesi gerekiyor.

Ağır toplar yeniden mi?
Bu yılki kurultay delegeleri arasında eski Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, eski Adalet Bakanı Mehmet Moğultay, eski bakan Yüksel Çakmur, eski Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan, Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, eski DİSK Başkanı Rıdvan Budak yer alıyor. Bu isimlerden bazılarının PM’ye girebileceği belirtiliyor. Ayrıca PM’ye giremeyen eski bakanlardan bazılarının “danışman” sıfatıyla yönetimde etkin olabileceği konuşuluyor. Yine eski bakanlardan Fikri Sağlar’ın PM’ye girebileceği ve halen PM üyesi olan eski bakan Ercan Karakaş’ın da bu görevini koruyacağı belirtiliyor.

MYK’da değişiklik olacak
Parti kulislerinde MYK’da da köklü değişiklikler yapılabileceği konuşuluyor. Bu doğrultuda parti programının sorumluluğunu üstlenen Sencer Ayata ile Kürt sorununun çözümü konusunda Kılıçdaroğlu tarafından alınan inisiyatifin mimarlarından Faruk Loğoğlu ve Sezgin Tanrıkulu’nun yerine korumasına kesin gözüyle bakılıyor. Bazı çevrelerce örgüte müdahale ettikleri gerekçesiyle eleştirilen genel başkan yardımcıları Nihad Matkap, Erdoğan Toprak ve Mehmet Zeki Gündüz’ün yeni MYK’da olamamasının sürpriz olarak değerlendirilmemesi gerektiği ifade ediliyor. Ancak, Kılıçdaroğlu’nun Matkap-Toprak ikilisinden en az birine yeni yönetimde görev vereceği konuşuluyor.

 

Sav ve Ecevit davetli konuk
Kurultaya, onur üyeleri arasında yer alan partinin eski Genel Sekreter Önder Sav’ın da olduğu, eski MYK üyeleri, eski genel başkanlar, eski PM üyeleri, eski TBMM başkanları, bakanlar ile milletvekilleri de davet edildi. Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’in de kurultaya davet edildiği öğrenildi. 

 

Parti yönetiminde yeni isimler var
Parti kulislerinde Denizli Milletvekili Adnan Keskin, Samsun Milletvekili Haluk Koç, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, İstanbul milletvekilleri Umut Oran, Aydın Ayaydın, Melda Onur ve Süleyman Çelebi’nin parti yönetimine girme olasılığı bulunan adaylar arasında yer aldıkları konuşuluyor.  

 


Bilgi YarışmasıOsmanlı Devleti'nde padişahın erkek çocuklarına ne denilir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Sesler birleşerek neyi oluşturur?

    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX