06.12.2017 14:52 | Son Güncelleme:
AA

CHP, siyasette kadın temsil oranının artırılması için kanun teklifi verdi

CHP, siyasette kadın temsil oranının artırılması için kanun teklifi verdi. Teklif, partilere, hem kadın hem erkeklerin en az üçte birinin  milletvekili seçilmesini garanti altına alması yükümlülüğünü getiriyor.

CHP'den siyasette kadın temsil oranının artırılması teklifi.CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç'un  imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifi, Siyasi Partiler Kanunu ile  Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında  Kanunda değişiklik yapıyor.

 Teklif, partilere, hem kadın hem erkeklerin en az üçte birinin  milletvekili seçilmesini garanti altına alması yükümlülüğünü getiriyor. Buna  göre, partiler, milletvekilliği genel veya ara seçimlerinde, adaylık için  başvuran ve adaylığı uygun bulunanlar arasından adayların tespitini; her bir  seçim çevresinde her iki cinsiyetin en az üçte biri oranında temsilini  sağlayacak. Partiler, serbest, eşit, gizli oy, açık tasnif esasları çerçevesinde,  tüzüklerinde belirleyecekleri usul ve esaslardan herhangi biri veya birkaçıyla  bunu yapabilecek.

Siyasi partiler, belediye meclisi üyelikleri ile il genel meclisi  üyelikleri asıl ve yedek aday listelerini, her iki cinsiyetin, en az üçte biri  oranında temsiline olanak sağlayacak şekilde belirleyecek. Teklifin gerekçesinde,  Türkiye'de kadınlara seçme ve seçilme  hakkının, bundan 83 yıl önce, 5 Aralık 1934'teki anayasa değişikliğiyle tanındığı  anımsatıldı.

İsviçre, İtalya, Fransa, İspanya, Yunanistan gibi Avrupa ülkelerinden  çok daha önce seçme ve seçilme hakkına kavuşan Türk kadınının, son yıllarda  yaşanan gelişmelere rağmen seçilme hakkının kullanılmasında dünya sıralamasında  hala sonlarda yer aldığı belirtildi.

Dünyada 178 ülke parlamentosunun üye olduğu Parlamentolararası  Birlik'in 1 Ekim 2017 tarihi itibarıyla hazırladığı listeye göre kadınların  meclisteki temsili açısından Türkiye'nin 189 ülke arasında 133., kadın bakan  sıralamasında ise 168. sırada yer aldığı ifade edildi. Mecliste kadın temsil oranının yüzde 14,  kadın milletvekili sayısının  ise 76 olduğuna, 1 Kasım seçimlerine göre  43 ilden hiç kadın milletvekili  çıkmadığına işaret edildi.

Yerel meclislerde de durumun farklı olmadığının belirtildiği  gerekçede, şunlar kaydedildi: "Mevcut koşullar kadınların ulusal ve yerel meclislerde daha çok  temsil edilmesini engellemektedir. Son yıllarda kısmi bir ilerleme kaydedilse de  sonuçlar kadınların parlamentoda yeterli oranda temsil edilmediğini açıkça  göstermektedir. Kadınların daha çok ulusal ve yerel meclislerde temsil edilmesi  için pozitif ayrımcılığa ihtiyaç vardır. Yasal düzenlemelerle erkeklere göre  siyasi yarışlarda daha zayıf kalan kadınların desteklenerek ülke yönetiminde daha  çok söz sahibi olmalarının sağlanması bir zorunluluk arz etmektedir. Ülkemizde  hayatımızın her alanında yer alması gereken kadınların TBMM'de de aynı şekilde  temsil edilmeleri gerekir."

  
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0