10.12.2016 09:42 | Son Güncelleme:

CIA: Rusya Trump'ın kazanmasına yardım etti

Seçimlere Moskova'nın müdahale ettiğini uzun süredir tartışan ABD'de, son olarak dış istihbarat birimi korsanların bazı bilgileri ele geçirdiğini duyurdu.

Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), Rusya'nın başkanlık seçimlerine müdahale ederek Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın kazanmasına yardım ettiği sonucuna vardı.

Washington Post gazetesinde yer alan ve üst düzey hükümet yetkililerine dayandırılan iddiaya göre, CIA'in 8 Kasım'daki seçimleri incelemesi sonuçlandı.

Habere göre, Rus hükümetine yakın bazı kişiler Demokrat Parti'nin gizli bilgilerini siber saldırı ile ele geçirerek Wikileaks'e aktardı. Bu eylemi yapanlar, Amerikan istihbarat birimleri tarafından tespit edildi. Söz konusu rapora, ABD'deki 17 istihbarat kurumu daha katkı sağladı.

CIA tarafından ABD Kongresi'ndeki senatörlere sunulan raporda, Kremlin'den herhangi bir yetkilinin doğrudan talimat verdiğine ilişkin bir bilginin yer almıyor. Habere göre, CIA yetkilileri Rus hükümet yetkililerinin bir adım geride durduğuna inanıyor.

Trump'ın ekibi kızgın

Amerikan medyasındaki başka haberlerde, Rusya bağlantılı bilgisayar korsanlarının Cumhuriyetçi Parti veri tabanını da hacklediği ancak elde edilen bilgileri hiç kullanmadığı yer aldı.

Seçilmiş Başkan Trump'ın geçiş ekibinden yapılan yazılı açıklamada ise "Bu kişiler, zamanında Saddam Hüseyin'in kitle imha silahlarına sahip olduğunu söyleyen kişiler. Seçimler uzun bir süre önce büyük bir başarı ile tamamlanmıştır" denildi.

Obama talimat verdi

ABD Başkanı Barack Obama, başkanlık seçimlerine yönelik siber saldırı ve dış müdahale iddialarının araştırılması için talimat vermiş durumda. Obama, çalışmanın 20 Ocak 2017'den önce tamamlanmasını istiyor.

Beyaz Saray Sözcüsü  Eric Schultz, Obama'nın başkanlık seçimlerine yönelik talimatını, "Bu, seçimin  sonuçlarına itiraz etme çabası değil. Seçimi kimin kazandığını ifade ettik. Seçimlerin sonuçlarının doğruluğunu sorgulamıyoruz" sözleriyle değerlendirdi.

İlk kez temmuz ayında Demokrat Parti tarafından gündeme getirilen Rusya bağlantılı siber saldırı iddiaları kamuoyunda uzun süre tartışılmıştı.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı ile Ulusal İstihbarat Direktörlüğü, 7 Ekim tarihinde Demokrat Parti seçim kampanyalarının siber saldırıya uğramasıyla ilgili Rusya'yı resmen suçlayan bir açıklama yapmıştı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0