Dünya

11.11.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 11.11.2012-9:15

CIA şefi yasak aşkta çuvalladı!

ABD, istihbarat teşkilatı CIA’in direktörü David Petraeus’un ihanet skandalı ile sarsılıyor. İlişkisini itiraf edip istifasını veren Petraeus’un biyografisini yazan başarılı bir kariyere sahip ordu mensubu Paula Broadwell ile birlikte olduğu iddia ediliyor

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD’nin en başarılı generallerinden biriyken istihbarat teşkilatı Merkezi Haberalma Örgütü’nün (CIA) başına getirilen David Petraeus’un evlilik dışı bir ilişkisinin olduğunu itiraf ederek istifa etmesi ülke gündemini sarstı. Önceki gün “37 yıl evli kaldıktan sonra evlilik dışı ilişkiye girerek büyük bir sağduyusuzluk örneği gösterdim” diyerek istifa eden Petraeus’u bu kararı almaya götüren skandalla ilgili detaylar ortaya çıktı. Amerikan basınına konuşan yetkililere göre, Petraeus, bu yılın Ocak ayında “Her Şey Dahil: General Petraeus’un Eğitimi” adını taşıyan biyografisini kaleme alan Paula Broadwell ile ilişki yaşıyordu. Evli ve iki çocuk annesi Broadwell, orduda 15 yıl görev yapmış, kitabı için bilgi toplamak üzere Afganistan’da Petraeus ile uzun bir zaman geçirmişti.FBI e-postalar sayesinde anladı
ABD’li yetkililere göre, Federal Soruşturma Bürosu (FBI), birkaç ay önce Broadwell’in Petraeus’un Gmail e-posta hesabına erişim sağlayabildiğini fark etti. Broadwell’in birtakım gizli bilgileri öğrenmiş olabileceğinden şüphelenen FBI ajanları, soruşturma başlattı. Ancak ajanlar, Broadwell’in sanıldığı gibi CIA direktörünün hesabını hack’lemediğini, ikilinin ilişki yaşadığını ortaya çıkardı. New York Times gazetesine konuşan yetkililere göre, FBI ajanları iki hafta önce soruşturma hakkında konuşmak üzere Petraeus ile görüştü. Barack Obama’nın danışmanı David Axelrod, Başkan’ın seçim kampanyası sırasında Petraeus’un durumundan haberdar olmadığını, olayı perşembe sabahı öğrendiğini belirtti.Ordudayken başladıysa yargılanabilir
NBC televizyonuna konuşan yetkililer Broadwell hakkında soruşturma yürütüldüğünü, ancak suçlama yapılmasının beklenmediğini belirtti. Yetkililer, Petraeus’un soruşturma altında olmadığını vurguladı. Ancak Petraeus’un Broadwell ile ilişkisi orduda görev yaptığı sırada başladıysa askeri mahkemede dava açılabilir. Zira askeri yasalar, aldatmayı suç kabul ediyor. Wall Street Journal gazetesi ise, ikilinin ilişkisinin Ağustos 2011’de başladığını ve birkaç ay önce sona erdiğini yazdı. Petraeus, 31 Ağustos 2011’de ordudan emekli olmuş, Eylül 2011’de CIA direktörü olmuştu.
  CIA, son dönemde Libya Büyükelçisi Christopher Stevens’ın öldüğü saldırı nedeniyle ateş altındaydı. Petraeus, gelecek hafta Kongre’de saldırının önlenmesinde CIA’in ihmali olup olmadığı konusunda ifade verecekti. Yeni bir direktör atanana kadar Direktör Yardımcısı Michael Morell görevi üstlenecek. Obama’nın, El Kaide’ye karşı insansız hava araçlarıyla yürütülen operasyonların arkasındaki stratejiyi geliştiren terörle mücadele danışmanı ve CIA emeklisi John Brennan’ı atayabileceği konuşuluyor.

 

Irak’ın ‘çuvalcı generali’
-  West Point’ten (Amerikan Harp Okulu) 1974’te mezun olan David Petraeus, kariyerine piyade olarak başladı. Daha sonra İtalya’da paraşütçü olarak görev yaptı.
-  1980’lerde Princeton Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı, Haiti ve Bosna’da da görev yaptı.
-  2003’te Irak’ta 101. hava indirme tümeninin başına geçti, 2007’de Irak’taki Amerikan birliklerinin komutanı oldu.
-  4 yıldızlı general 2008-2010 arasında Afganistan, İran, Irak, Pakistan ve Doğu Afrika’yı kapsayan Merkez Komutanlığı’nın başındaydı.
-  Cumhuriyetçi Parti destekçileri tarafından  sıklıkla potansiyel bir  başkan adayı olarak görülen Petraeus, 2011’de CIA Başkanı olarak göreve başladı.
-  Süleymaniye’de Türk askerlerinin başına ABD askerleri tarafından çuval geçirildiği dönemde, ABD’nin Kuzey Irak’tan sorumlu komutanı olduğu için Türkiye’de ‘çuvalcı general’ olarak tanınıyor.

Petraeus, 37 yıllık eşi Holly Knowlton ile New York’taki kara harp akademisi West Point’te öğrenim gördüğü sırada tanıştı. Liseyi Ulusal Onur Bursu’yla okuyan, Dickinson Üniversitesi’nden dereceyle mezun olan Harp Okulu generalinin kızı Knowlton’la mezun olduktan iki ay sonra evlendi. Çiftin Anne adlı bir kızı ve Stephen adlı bir oğlu bulunuyor. Teğmen olan Stephen, Afganistan Savaşı’nda görev almıştı.

Lise güzellik kraliçesi diploma rekortmeni
CIA Direktörü David Petraeus ile ilişkisi olduğu iddia edilen Paula Broadwell, oldukça başarılı bir kariyere sahip. 40 yaşındaki Broadwell, radyolog Scott Broadwell ile evli, Landon ve Lucien adlı iki erkek çocuk annesi. Kuzey Dakota’da büyüyen Broadwell ABD’nin harp akademisi West Point’ten birçok onur ödülü alarak mezun oldu. Özel Operasyonlar Komutanlığı ve FBI’ın terörle mücadele biriminde görev aldı. Akademik açıdan da birçok başarıya sahip olan Broadwell, Denver’daki Korbel School of International Studies ve Harvard Üniversitesi’nin en prestijli bölümlerinden John F. Kennedy School of Government’ta doktora yaptı. Tufts Üniversitesi’nde Jebsen Terörle Mücadele Çalışmaları Merkezi Direktör Yardımcılığı yapan Broadwell, şimdi Harvard Üniversitesi Kamu Liderliği Merkezi’nde araştırma görevlisi olarak çalışıyor, İngiltere’deki King’s College’da da doktora yapıyor.

Kitap aşk mektubu gibi
West Point’te yüzme, bisiklet ve koşunun art arda yapıldığı triatlon şampiyonu olan Broadwell, lisede de mezuniyet sırasında “en güzel ve en popüler” kişinin seçildiği “eve dönüş kraliçesi” ünvanına layık görülmüştü. Broadwell, Petraeus ile 2006 yılında Harvard’da bir konferansta tanıştı. Petraeus’un yanına giderek liderlik üzerine yazdığı tezi anlatan Broadwell, “Bana kartını vermişti ama ciddiye aldığını zannetmiyorum. Sonra birden Afganistan’a giderek karşısına dikildim” demişti. Broadwell’in Petraeus hakkında kaleme aldığı 400 sayfalık kitabı, ilk çıktığında “biyografiden çok aşk mektubuna benziyor” şeklinde eleştirilere maruz kalmıştı.

 

‘Petraeus şantaja maruz kalmamak için istifa etti’
David Petraeus’un istifa etmesinin ardından, ordu ve istihbaratın stratejilerini yeniden şekillendiren başarılı bir ismin hatasını kabul ettiği için görevden ayrılmaması gerektiği yönünde bir tartışma başladı. Beyaz Saray ve Senato’dan birçok isim Petraeus’a övgüler yağdırırken Foreign Policy dergisine konuşan kaynaklar, Başkan Barack Obama’nın da istifa etmemesi için Petraeus’u ikna etmeye çalıştığını söyledi. Senato’nun İstihbarat Komitesi Başkanı Dianne Feinstein da “Obama, istifa etmesine izin vermemeliydi” dedi. Bill Clinton’ın başkan olduğu sırada Monica Lewinsky ile ilişkisini itiraf etmesine rağmen göreve devam ettiğini hatırlatarak “Petraeus’un istifa etmesi şart mıydı?” diye soran Amerikan basınına göre, ihanet itirafının ardında, ilişkiyi öğrenen tarafların Petraeus’a şantaj yapabileceği endişesi yatıyordu. Buna göre, Petraeus hatasını kabul etse bile ABD’nin en hassas sırlarını bilen bir kişinin böyle bir açığı olması kabul edilemezdi.
 


Araplarda Müslümanlıktan önceki çağa ne ad verilir?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.