Çiğ köfte görünce refleks olarak sıra gecesi düzenine mi geçiyoruz?

İdo Tatlıses, Bodrum tatilinde rahatsızlanınca hastaneye kaldırıldı. İdo'ya refakat eden sevgilisi Yasemin Şefkatli, sipariş ettiği çiğ köfteleri arkadaşlarıyla beraber hastanede yere oturarak yedi. Olay dolaylı yoldan çiğ köfte ve kebap üstadı İbrahim Tatlıses'in ailesiyle alakalı olunca çok da şaşırmıyoruz. İbo Show'la büyüyen bir nesil olarak çiğ köfte ve sıra gecesini birbirinden ayrı düşünemeyiz elbette.

Çiğ köfte görünce refleks olarak sıra gecesi düzenine mi geçiyoruz?

Çiğköfte yeme adabı

Çiğköfte yeme adabı

Biliyorsunuz yiyecek ve içecekler için bir 'adap' oluşturma trendi var. "adabı vardır içki içmenin", "çay böyle içilir, "lahmacun en doğru şöyle yenir", "menemenin doğrusu öyle olmaz" gibi yazısız kurallar konuluyor.

İşte bu kurallardan biri de galiba "çiğ köfte sıra gecesi düzeninde yenir" kuralı. Ha bir de çiğ köfte yoğurmaya başlayınca ya da dışarıdan sipariş edilince zihinlerde otomatik olarak "Nemrud'un Kızı" çalmaya başlamalı.

Zaman ve mekan fark etmeksizin bu durum böyle olmalı. Sonuçta "Adabı vardır çiğ köftenin. Önce kiminle yediğini bileceksin, sonra kime yedirdiğini. Değecek mesela tavana fırlattığında..."

İbo'nun müstakbel gelini

İbo'nun müstakbel gelini

Yasemin Şefkatli her ne kadar çiğ köfte delisi olmak fazla narin görünse de gördüğümüz üzere olaya oldukça hakim. Çiğ köfte sipariş edilmiş, hastanede olmalarına rağmen yere oturulmuş ve gönderiye İbrahim Tatlıses etiketlenmiş.

Arkadaşının önünde yerde duran telefondan da kısık sesli olarak sıra gecesi türküleri açılmış olabilir. Hemşirelerden biri gelip kendilerini "Şş" şeklinde uyardıysa bile umut edelim o hemşireye ikram olarak ufak bir dürüm vermişlerdir.

Çiğ köfte adaplarından biri de ortama yeni gelene marul ya da lavaş ekmek içerisinde ufak bir dürüm ikram etmektir.

Tatlıses ailesi alışkın

Tatlıses ailesi alışkın

İbrahim Tatlıses'in de ABD'de hastanede yattığı dönemde odasında sık sık çiğ köfte partisi yaptığını görmüştük. İdo Tatlıses ve ciddi ilişki içerisinde olduğu Yasemin Şefkatli de atadan gelen bu çiğ köfte düşkünlüğünü devam ettiriyor.

Hani ciddi bir hastalıktan çıkan kişiye moral olsun diye en sevdiği yemek ısmarlanır ya, Tatlıses ailesinde de çiğ köftenin yeri ve önemi böyle. Zaten çiğ köfteyi kim sevmez ki...
 

a

a

Bu makaleye ifade bırak