Çikolata tadımcılığı sanıldığı kadar güzel bir iş mi?

İtalya'da bir insan kaynakları şirketi aracılığıyla 60 kişilik iş ilanı verildi ve marka ismi belirtilmedi. İş ilanının içeriği ise tatlı yapımında kullanılacak malzemeleri tatmak. İtalyan basınına göre herhangi bir tecrübenin aranmadığı bu iş ilanı Ferrero yani, Nutella'yı üreten şirket tarafından verildi.

Çikolata tadımcılığı sanıldığı kadar güzel bir iş mi?

Kulağa çok güzel geliyor

Kulağa çok güzel geliyor

İnsan kaynaklarının verdiği bilgiye göre 'tatlı yapımında kullanılacak malzemeleri tadacak kişiler' aranıyor. Bu malzemeler ise kakao, fındık ve henüz tamamlanmamış yarı mamuller. Bu da aranan kişilerin açıkça bir çikolata üretim sürecinde yer alacağına işaret. İş yerinin de Ferrero'nun genel merkezi olan Alba kasabası olarak belirtilmesi işverenin kimliğini neredeyse kesinletiriyor.

Fındık kremalı çikolataların ne kadar zararlı olduğu bilinmesine rağmen hala fazlaca tüketilmesi aslında çikolatanın ne kadar karşı konulamaz bir gıda olduğunu gösteriyor. Üzerine bir de para kazanarak tatma fikri çok cazip.

İş yükü az

İş yükü az

Haftanın iki günü, günde iki saat olmak üzere haftada 4 saat çalışılacağı bilgisi verilmiş. İtalya'yla sınırlı olan bu iş ilanında başvuranlar öncelikle tat ve koku duyularını geliştirebilmeleri ve bu duyularıyla algıladıklarını kelimelere dökebilmeleri için 3 aylık bir eğitim alacak.

Eğitim sonunda başarılı bulunan 60 kişi işe alınacak. Aranan şartlarsa bilgisayar kullanımına aşina olmak ve gıda alerjisi, şeker hastalığı gibi rahatsızlıkları bulunmamak. Çalışma saatleri ve iş içeriğine bakıldığında ek iş olarak kusursuz bir seçim.

"Hanımlar, beyler tadıyoruz; yemiyoruz"

"Hanımlar, beyler tadıyoruz; yemiyoruz"

Bu iş ilanına 'üstüne para alarak çikolata yeme fırsatı' olarak bakmamak gerçekten çok zor. Fakat çikolataların bitmiş halinin değil de yapım aşamasındaki halinin tadılacağını unutmamak lazım. İşlenmemiş kakaonun o acı tadı o kadar sevilecek bir tat değil. Ya da henüz tamamlanmamış bir çikolatanın aşırı şekerli olabileceğini ve dişlerinizi kamaştırabileceğini hesaba katın.

Seçilen kişiler malzemeleri ufak ufak tadacaklar, kaşık kaşık çikolata yemeyecekler.
 

Güzel yanları neler olabilir?

Güzel yanları neler olabilir?

Çikolata üreten bir fabrikada fındıktan bol bir şey bulunmaz ve bu fındıkların sayısı tutulmaz. Yani ceplere fındık doldurulup fabrikada geze geze yenilebilir; hatta akşam eve götürülebilir. Ferrero'nun fındıklarının büyük kısmını Türkiye'den aldığını da söylemek lazım.

Ustalarla (nutellacı taşfırın ustaları) arayı iyi tutup ürünün son hallerinden yenilebilir.

Haftada 4 saat temposuz çalışıp az da olsa gelir elde etmek güzel bir fikir.

Kötü yanları neler olabilir?

Kötü yanları neler olabilir?

Üretim aşamasında kullanılan şeker miktarını ve üretim şartlarını görüp çikolatalardan soğunabilir.
 

Bu makaleye ifade bırak