Cilt sağlığı söz konusu olduğunda, görünümünüz, beslenmenizin kalitesi ile ilgili oldukça önemli ipuçları verir. Bazı gıdaları tüketmek cildin sağlıklı, parlak ve temiz görünmesine yardımcı olurken, cilt için zararlı besinler, tam tersi etkiye sahiptir. Genel sağlığımızda, yediğimiz şeyler vücudun her kısmında ve hatta zihinsel sağlığımızda bile farklılık yaratabilirler. Dolayısıyla bilinçli bir beslenme hayatın her alanı için çok önemlidir.

Kalitesiz, Paketlenmiş Gıdalar
Cilt için zararlı besinlerden ilk grup, düşük kaliteli, paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardır. Bu yiyeceklerde, işlenme süreçleri sırasında canlı enzimler ve besin maddeleri zarar görür ve yok olurlar. Eğer beslenmenizde bu tip hazır gıdalar fazla yer tutuyorsa besin maddesi eksikliği yaşamanız oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bu tip eksiklikler de ciltte etkilerini gösterirler. Yedikleriniz ne kadar kaliteli olursa, cildiniz ve sağlığınız da o kadar kaliteli olur. Ayrıca hazır yemeklerin genellikle su içeriği düşüktür. Suyun da hem hayati organların işleyişi, hem de cilt güzelliği için ne kadar önemli olduğu bilinmektedir.

Organik Olmayan Gıdalar
Organik olmayan gıdalarda hormonlar, böcek öldürücüler, yabani bitki öldürücüler, mantar öldürücüler bulunur. Bu gıdalardan alınan bazı hormon ve böcek öldürücülerin motor becerilere müdahale ettikleri, çeşitli hastalıklara ve sağlık sorunların yol açtıkları bilinmektedir. Vücudumuz bu kimyasalları tanımaz, yabancı madde olarak algılayıp enflamatuar bir tepki başlatır. Dahası, organik yetiştirilen gıdalarda vitaminler, mineraller ve eser elementler 2-3 kat daha fazla bulunmaktadır. Bu besin maddeleri ne kadar bol alınırsa cilt görünümü de o kadar güzelleşir.

Ne Olduğu Belli Olmayan Etler
Endüstriyel çiftçilik yöntemlerinde hayvanlara steroidler, büyüme hormonları ve antibiyotikler verilmektedir. Ayrıca daha sağlıklı olmaları için değil daha hızlı şişmanlamaları için beslenirler. Bunun sonucunda, biz bu etleri tükettiğimizde, onların aldıkları kimyasal her şeyi almış oluruz. Bu maddeler vücutlarımızda hormonal dengesizliklere yol açabilirler, bu da akne ve sivilce problemine, enflamasyona sebep olur.

Süt Ürünleri
Benzer bir problem süt ürünleri için de geçerlidir. Birçok ineğe yıl boyunca süt üretmesi için hormonlar verilir. Bu sütü veya bu sütten yapılmış peyniri, yoğurdu, dondurmayı tükettiğimizde, aynı hormonları biz de alırız. Süt ürünleri tüketimi sivilce ve östrojen artışıyla ilişkili bulunmuştur. Ayrıca süt ürünleri vücutta mukus oluşumuna yol açar. Bu da enflamasyona katkıda bulunabilir ve zararlı bakterilerin vücutta kalmasına sebep olabilir.

Kızarmış Gıdalar ve Hidrojenize Yağlar
Cilt için zararlı besinlerden biri de elbette kızarmış yağdır. Yağ çok ısındığında oksitlenir. Antioksidanların yararlı olduğunu bildiğimiz gibi oksitlenmiş yağın da zararlı olduğunu anlayabiliriz. Özellikle de tekrar tekrar kullanılan yağlar vücuttan atılamayarak kalp hastalığına, kötü kan dolaşımına, metabolik sürecin zayıflamasına yol açabilirler. Sağlıklı bir cilt için de sağlıklı dolaşım ve metabolizma gerekir. Bu sistemler zayıf olunca cilde yeterince oksijen gitmez, kolajen ve elastin sentezleri yavaşlar.

Yapay Tatlandırıcılar, Renklendiriciler
Aspartam, Red #5 gibi gıda katkı maddeleri aslında vücudumuza hiç girmemesi gereken kimyasallardır. Hiçbir besin değerleri bulunmaz, vücudumuzda tahrişe, enflamasyona ve histamin tepkisine yol açabilirler. Ayrıca vücudumuz bu tip kimyasalları dokularda depolamaya meyillidir.

Düşük Kaliteli Besin Takviyeleri
Birçok kişi günlük olarak besin takviyesi alır ama nereden geldiklerini ve içinde ne olduğunu tam olarak bilmezler. Çoğu zaman, ucuz takviyeler, alerjen maddeler ve gizli malzemeler içermektedir. Üstelik bunları her gün alırız. Besin takviyesi seçerken mümkün olduğunda az işlenmiş besinlerden yapılmış olmalarına dikkat edin. Ayrıca son kullanım tarihi olması ve bu tarihin geçmemiş olması da önemlidir. Bunun yanında takviyelerde aşırı doza karşı dikkatli olunmalıdır. Çok fazla A vitamini veya çinko cildi kurutabilir.

Hemen Sağlık