28.08.2014 02:30 | Son Güncelleme:
DIŞ HABERLER SERVİSİ

Çılgın festivalde Türk işi salatalık

ABD’de yaşayan iki Türk, Nevada’daki Black Rock Çölü’nde 70 bin kişinin katıldığı festival için para toplayarak yaptıkları arabayla salatalık ve buzlu badem satmaya başladı

Dünyanın en çılgın festivali Burning Man’de bu sene seyyar satıcı arabasıyla tuzlu salatalık dağıtılıyor. Bu ilginç fikrin mucidi Ümit Ceylan Sönmez ve Alper Nakri adlı iki arkadaş. ABD’nin Nevada eyaletinde bulunan Black Rock Çölü’nde sekiz gün süren festival dünyanın birçok yerinden festivalcileri çatısı altında topluyor. Birbirinden ilginç sanat eserlerinin sergilendiği festivale birkaç senedir katılan iki arkadaş bu kez farklı bir etkinliğe imza atmak istedi. İkili önce, bu yıl ‘kervansaray’ temasını işleyen festivalin kurucularına başvurdu. Burning Man başvuru üzerine iki arkadaşa sponsor oldu. Ancak Nakri ve Sönmez salatalık dolu seyyar arabalarını festivalcilerin hizmetinde daha uzun süre tutabilmek için internet üzerinde kampanya başlattı.

Salatalığın yanında rakı
İnternet kullanıcılarının ilginç projelere sponsor olmalarını sağlayan Kickstarter adlı sitede 1.200 dolarlık bağış isteyen ikili, salatalık ve diğer malzemeler için 1.468 dolar toplamayı başardı. Hava muhalefeti nedeniyle önceki gün başlayabilen festivale giden Nakri ve Sönmez ahşap seyyar arabalarını da burada yaptı. Çöl sıcağında kaybedilen su ve tuzu, tuzlu salatalık ile gidereceklerini söyleyen ikili salatalığın yanında isteyenlere rakı ve buzlu badem de veriyor. ABD merkezli haber sitesi Huffington Post’a konuşan Nakri ve Sönmez, “Geleneksel salatalık tezgahını Burning Man’e taşımak istedik” diyor. Arkadaşlar festivalin sonunda alandaki tüm sanat eserleri için geçerli olduğu gibi salatalık tezgahlarını yakacak.

Bedeli bir kucaklaşma
Projenin mimarları Ümit Ceylan Sönmez ile Alper Nakri, salatalık arabasını çölün ortasında bizzat kendileri yaptı. Tezgâhta bulunan salatalıkların üzerinde “İstanbul’dan, bedeli 1 kucaklaşma. Buzlu bademin üzerinde ise “Yemeden önce soyun” uyarısı bulunuyor.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0