27.08.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 27.08.2018-1:30 A-A+

ÇİN FENA GELİYOR

Eğlence sektöründe Çin rakamları o kadar büyük kiEğlence sektöründe Çin rakamları o kadar büyük ki... Dizi ve televizyon alanında, gerçekten kıyas kabul etmez. ‘Story Of Yanxi Palace’, tarihi bir yapım. Netflix’in yerel kopyası diye adlandırılan iQiyi Pictures çekmiş. Geçtiğimiz pazar yayınlanan son bölümünü kaç kişi izlemiş diye merak ettim. 530 milyon. Bu Çin için de bir rekor, “Nüfusun neredeyse yarısı” diyorlar. Yayınlandığı tarihten bu yana, 5.6 milyar kişi izlemiş. Bölüm başına 130 milyon izleyici ediyor. ‘Game of Thrones’ sezon ortalaması ABD’de 18 milyon civarında. Haydi bir rakam daha! İnternette isteğe bağlı izleme aboneliğinin dörte üçü Çin’in bu Asya Pasifik bölgesinde. Çek Çin’i, o bölge hikaye yani... Çin Türkiye’ye gelir mi?

Toplantı olacak

Bu konuda girişimler var. Şimdilik detay vermeyeyim. Önümüzdeki ay İstanbul’da bir toplantı olacak. Buraya ülkenin  ve sektörün önemli isimleri gelecek. Bizden de yapımcı ve oyuncu katılımı olacak.

Bilinen, Çin Devlet TV’si CCTV’nin ‘Muhteşem Yüzyıl’ ve ‘Aşk-ı Memnu’yu göstermesi. Onun dışında, dişe dokunur bir durum yok. Bu vesileyle özellikle dizi alanında, işbirliği ve bizim projelerin Çin ekranında daha çok gösterilmesi gündeme gelebilir. Türk dizi sektörü için, Çin bulunmaz vaha. Peki biz onlar için ne yapacağız? Şu sıralar Kore ve Japon dizileri bizde revaçta. Çin cephesinden böyle bir iş de gelir mi? 

DÖRT HAFTADA FİLM ÇEKİLİR Mİ?

Bergüzar Korel’le Esra Erol Çeşme’de dinleniyor.  ‘Magazin 8’ programında ekrana geldiler. Korel, “Film çektim gel-

dim, dört hafta sürdü” dedi. Bir süre proje yok diye düşünmüş ama senaryoyu beğenmiş ve çekelim demiş. Böyle bir havada anlatıyor... Ev ahalisi “Bizim oyuncular muhteşem. Sezon biter, yazın arada film çeker üzerine tatil yapar sonra diziye devam eder” diye şaşkınlığı belirtti. Bu dört haftada film çekme işiyle, 90 dakikalık dizi olayı bizim eğlence sektörünün sihri gibi anlaşılan...

Bilgi YarışmasıFenerbahçe hangi yıl 100. yılını kutladı?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.