26.10.2011 02:30 | Son Güncelleme: 26.10.2011-0:46
GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul

Çinekop avı başladı!

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Haziran 2011’de alınan kararla 20 santimetrenin altında avlanması yasak olan lüferin en küçükleri bile tezgâhlarda satılıyor

 12 santim civarında tezgâhta yerini alan yavru balık defne yaprağının yanında, 14 santimlik çinekop, 16 santimlik sarıkanat satışta. Yasak olmasına rağmen açıkça satılan çinekop için balıkçılar, “Kefken’den akın yaptı”, “Adalar’dan”, “Boğaz’dan” gibi yazılarla müşteri çekiyor.
Av yasağının 1 Eylül’de bitmesiyle denize açılan teknelerin çoğu sular yeteri kadar soğumadığı için lüfer ailesinin herhangi bir türünü yakalayamıyordu. Havayla birlikte su sıcaklığının da düşmesiyle artık balık ağlarına avlanması yasak olan her tür girmeye başladı. 1-2 hafta öncesine kadar 20 santimden küçük olduğu için tezgâh altında satılan çinekop, sarıkanat ve lüfer artık açıkça satılmaya başlandı.
Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Su Ürünleri İstişare Kurulu tarafından Haziran 2011’de alınan kararla avlanması yasaklanan defne yaprağı, çinekop ve sarıkanat kilosu 10 liradan satışa sunuluyor. Balık satıcıları yasak olmasına rağmen sattıkları balıklar için de farklı pankartlarla müşteri çekmeye çalışıyor. “Kefken’den akın yaptı”, “Adalar’dan çinekop” ya da “Boğaz’dan” gibi yazılar yazan balıkçılar, av yasağı hatırlatılınca, bilim adamlarının görüşlerinin yersiz olduğunu, balığın neslinin tükenme tehlikesi geçirmediğini, aksine en bol zamanının yaşandığını iddia ediyor.

‘Tam bir Türkiye klasiği’
Lüferin av boyutunun en az 20 santimetre olması yönünde görüş bildiren Türkiye Denizcilik Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, denetim eksikliğinin yasağı anlamsız kıldığını vurguladı. Öztürk, “Tam bir Türkiye klasiği. Denetim çok yetersiz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Balık Hali’nden balıklar dağıldığından onların da sorumluluğu var” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0