Dünya
03.09.2012 - 10:30 | Son Güncelleme: 03.09.2012-10:32

Çinliler bunu da yaptı

Çinli bilim adamları düşünce gücüyle uçup komuta edilen insansız hava aracı geliştirdi. Rus RIA Novosti ajansının haberine göre, Zhejiang Üniversitesi bilim adamları şimdilik sadece engelliler için geliştirildiği belirtilen ancak uzun vadede askeri alanlarda da kullanılabilecek olan “Flybuddy 2” adlı insansız hava aracının tanıtımını yaptı.

Sitene Ekle

DHA


RIA Novosti’nin ifadesiyle “nükleer bilim adamı olmayı gerektirmeyecek kadar basit” olan sistem için bir diz üstü bilgisayarla Bluetooth bağlantısı bulunan bir EEG başlık ve bilgisayarla bağlantılı bir Parrot AR hava aracı yetiyor.

Buna göre bilgisayar Bluetooth aracılığıyla beyinden gelen EEG sinyallerini alıyor ve bunları WiFi sistemle AR aracını kontrol eden komutlara dönüştürüyor.

Örneğin beyin “sol tarafı” düşününce hava aracı yükselip alçalırken, “hafif sol” düşünüldüğünü saat yönünde, “sağ” düşünüldüğünde de ileri yönde hareket ediyor.

Araç, göz kırpma hareketiyle de üzerinde bulunan kamera aracılığıyla çevre görüntüsünün fotoğrafını çekiyor.

 


Etiketler: haber, haberler
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Türkiye'de kuzeybatıdan esen rüzgâra ne denir?
    ©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.