Milliyet Tatil

Cinque Terre hakkında bilmeniz gerekenler

İtalya’nın Liguria bölgesinde yer alan Cinque Terre’nin Türkçe çevirisi 5 toprak anlamına geliyor. 5 adet şirin mi şirin köy için de bu ismi kullanmışlar. Bu 5 minik köyü sırasıyla Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza ve Monterosso olarak sıralayabiliriz. Sosyal medyada Yolküre hesaplarıyla bilinen gezgin çift Ekin ve Orçun'un izlenimleriyle Cinque Terre karşınızda...

Cinque Terre hakkında bilmeniz gerekenler
1/13
Milliyet Tatil- 17.8.2018 - 12:31

Cinque Terre’ye Nasıl Gidilir Nerede Kalınır?

Buraya ulaşım trenle veya arabayla yapılabilir. Biz Floransa’dan trenle 2 buçuk saatlik bir yolculukla La Spezia’ya ulaştık. Genova’dan da trenle buraya gelebilirsiniz. Eğer bu hareketi yaparsanız rotanıza Portofino’yu da ekleyin deriz. Floransa’dan tren ile geliş kişi başı 16 euro tutuyor.

Cinque Terre’de konaklama konusuna farklı bir alternatif getiriyoruz. Genelde köylerde yerli halk evlerini veya odalarını kiraya veriyor ve rakamlar İtalya ortalamasının üstünde oluyor. Az sayıda otelin fiyatları da buna dahil. O yüzden Cinque Terre’de kalmanın bir mantığı yok ve La Spezia’da konaklama çok daha ucuz. La Spezia, Cinque Terre’nin bağlı olduğu şehirdir ve burada da yine millet evlerini pansiyona çevirmiş fakat fiyatlar daha makul seviyede. Oteller için de aynısını söyleyebiliriz. La Spezia’dan Cinque Terre’nin ilk köyü olan Riomaggiore’ye tren ile ulaşım ise yaklaşık 10 dakika sürüyor. Ayrıca La Spezia’yı da güzel restoranları ile hatırlayacağınıza eminiz.


©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.