SağlıkRSS
03.06.2011 - 11:22 | Son Güncelleme: 03.06.2011-14:30

Cinsel ilişkide lubrikantın önemi

İndiana Üniversitesinde yaşları 18 ile 68 arası değişen 2,453 bayan arasında yapılan araştırmaya göre...

Sitene Ekle

Cinsel ilişki sırasında lubrikant kullanan bayanların ilişkiden zevk alma ve tatmin olma derecelerinin daha fazla olduğu gösterilmiştir.

Uzun yıllardır cinsel ilişki sırasında vajinal tahrişin önlenmesi ve rahat bir cinsel ilişki için lubrikant kullanımı önerilmesine rağmen bunu destekleyen çok az geniş katılımlı bir çalışma bulunmaktaydı.

Yapılan bu çalışma önemli bir boşluğu dolduracak gibi görünmektedir.

Çalışmaya katılan bayanların %1’inden az bir oranda vajinal tahrişe ve yine %5’inden az oranda vajinal ağrıya rastlanmıştır.

Ayrıca, Lubrikant kullanımı vajinal yırtılma ve tahrişi önleyici etkisiyle cinsel yolla bulaşan HIV ve diğer hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır.

Çalışmaya katılan bayanların %70’inden fazlası cinsel tecrübelerini arttırdığını, %65,5’i ise cinsel ilişkiden çok daha fazla zevk alıp kendilerini daha rahat hissettiklerini belirtmişlerdir.

Katılımcı bayanların %58.4’üne lubrikant eşleri tarafından uygulanırken, %54,7’si kendi başlarına veya eşlerinin parmaklarına, %54.3’ü ise lubrikantı eşlerinin genital bölgelerine uygulamışlardır. Lubrikant kullanımının temel nedenini bayanlar vajinal yırtılma ve tahrişi azaltıcı etkisiyle kendilerini daha rahat hissetmeleri olarak vurgulamıştır.

Kaynak: Debby Herbenick, Associate Director of Center of Sexual Health Promotions at Indiana University School of Health, Phisical Education and Recreation.

Cinsel yaşamınızı renklendirecek jeller için tıklayın!


Uzmanından güzellik ve makyaj önerileri için tıklayın!

Etiketler:
Yorum Yazın
Gönder
Verilen isimlerden hangisinin Halter sporuyla ilgisi yoktur?
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX