Cumartesi

12.04.2014 - 02:30

Cıvıl cıvıl bir mekan

Sitene Ekle
.  |  Ali Rıza Kardüz Tüm Yazıları »

Nişantaşı’nda yer alan Kırıntı’nın menüsü çok zengin. Gece-gündüz demeden dolup taşan mekan et çeşitlerinde  iddialı

Nişantaşı’nda, Abdi İpekçi Caddesi’ndeki Kırıntı’nın kaldırım üzerindeki masalarının yaz-kış, sabah-akşam dolu olması dikkatimi çeker. Merak ederim, kimler gider bu Kırıntı’ya? Geçen akşamüstü karımla önünden geçerken, zarif bir genç kızımız “Hocam... Buraya hiç uğramıyorsunuz. Gelin size bir kahve ısmarlayayım” diyerek  ısrarcı olunca davetini kabul ettik.
Kaldırım üzerinde boş sandalye yoktu. Salona girdik. Orada da yer yok. Uzun bar tezgahının önündeki yüksek bar sandalyelerine tünedik. Bizi davet eden işletme müdiresi Başak Bozatlı imiş. Salon da cıvıl cıvıl. Müşteri kesimi orta yaşın altında kızlar, erkekler.

Menüde seçenek çok
Barmen Battal İriağaç’a “Evladım, burada ne yenir, ne içilir?” diye sual eyledik. Bir dergi uzattı. Üzerinde Kırıntı-Menü-Magazin yazıyor. 56 sayfalık bir dergi. İlk sayfasında Yapı Kredi Bankası CEO’su Faik Açıkalın’ın bir yazısı var. “Kırıntı Hep Kırıntı’dır” başlığı altında anlatıyor: “Kırıntıya ‘Cafe’ diyemezsiniz. ‘Pub’ diyemezsiniz. Kırıntıya ‘Restaurant’ da diyemezsiniz. Kırıntı hep Kırıntı’dır. Ankara’dan İstanbul’a 1987 yılında geldiğimde tanıştım Kırıntı ile. Yaz akşamları işten döndüğümüzde Moda’da arkadaşlarla Kırıntı’da buluşurduk” diyor.
Menü çok zengin. Sabahları saat 9’da kahvaltı servisi başlıyor. Öğle saatlerine kadar devam ediyor. Türk işi çılbır da var, Amerikan işi pancake de
(9-13 lira)... Sıcak-soğuk sandviçler, dürümler 12-22 lira. Özel sebzeli etli krep çeşitleri  ve Çin işi tavada (wok) makarna (noodle),  sebze-et  kavurmaları 15-25 lira arasında. Burger çeşitleri 15-20, pizzalar 15-22 lira arasında. Ana yemek olarak başlangıçlar
18-24, makarnalar 16-22, rizottolar 22-32 lira. Kırıntı et çeşitlerinde iddialı imiş. Etler özel olarak terbiye ediliyormuş. Şinitzelden New York usulü dana kontrfileye zengin bir et menüsü var. Et yemekleri 29 ile 49 lira arasında. Tatlılar ise 15 lira.

Gençlerin ilgisi büyük
Barmen Battal İriağaç ile sohbet ederken menüdeki içki sayfasını bize gösterdi. Yabancı şampanyadan biraya çeşit çeşit içkileri, Bodrum ve Niğde gazozlarından kefire değişik alkolsüz içecekleri var.
Aşçıbaşı Muharrem Bilginsoy’u tanıdık. Mutfağa giren et ve yaş sebze-meyve satın alımlarına, mutfakta hijyene özen gösterdiklerini söyledi.
Bu Kırıntı nedir diyerek meraklandık. Hikayesini öğrendik. Fuat Erdoğan (1956, Ankara)
1981 yılında Moda’da bir apartmanın giriş katında Kırıntı adı ile ufak bir büfe açmış. Çevredeki okulların öğrencilerinin ve gençlerin ilgisinden cesaret alarak işi büyütmüş. Şimdilerde Moda’da, Erenköy’de, Nişantaşı ve Bebek’te dört Kırıntı varmış. Kırıntıların her birinin mutfağı bağımsızmış.
Biz gittiğimizde Nişantaşı Kırıntı’nın kaldırım üzerindeki masaları, giriş katı ve giriş üzerindeki iki katı da dolu idi. Servis elemanları mutfaktan devamlı yiyecek ve içecek taşıyordu. “Patron hangi Kırıntı’da iş yoğun ise mutfağa girer, yardım eder. Bugün Nişantaşı’nda” dediler.
Biz çıkarken müzik hareketlenmeye başlamıştı.
DJ Özgür Bay, “Servis de müzik de gece saat 2’ye kadar  devam eder. Geç saatlerde müzik daha da canlı olur” diyerek bizi uğurladı.

©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.