05.01.2016 08:57 | Son Güncelleme:

Çocuğu baba diyemeden gitti...

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki operasyonda şehit olan 25 yaşındaki Uzman Çavuş Nuh Özdemir'in Ordu'daki babaevi yasa büründü. Kar nedeniyle acı haber 4 saatlik mücadele sonrası verilebildi... Şehidin 5 aylık hamile eşi ise acı haberi Samsun'da aldı, yıkıldı...

DİYARBAKIR’ın Sur İlçesi’nde PKK’lı teröristler tarafından şehit edilen 26 yaşındaki Uzman Çavuş Nuh Özdemir’in annesi 60 yaşındaki Esme Özdemir, kendisine oğlunun şehit olduğu haberi verildikten sonra gözyaşlarına boğuldu. Oğlundan kalan çorabı elinden hiç düşürmeyen anne Özdemir, yakınları tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı. 
 
Ordu’nun Akkuş İlçesi’ne bağlı Salman Mahallesi’nde şehit Nuh Özdemir’in babasının evinde yas var. Tuğlalı tek katlı evde kalan şehidin annesi Esme Özdemir ve oğlu 23 yaşındaki Erol Özdemir, askeri yetkililerin verdiği acı haberle yıkıldı.
 
Şehidin 5 aylık hamile eşi 24 yaşındaki Leyla Özdemir ile birlikte Samsun’da bulunan babası 63 yaşındaki Mehmet Özdemir de kahreden haberle sarsıldı...
 
 
İki yıldır görev yapan şehit Özdemir'in, 20 gün önce izne geldiği,  önceki gün de görev yerine döndüğü öğrenildi. Şehit Özdemir'in 1,5 yıl önce  evlendiği eşi Leyla Özdemir'in 5 aylık hamile olduğu, erkek bebek beklediği  bildirildi. 
 
1 METRE KAR NEDENİYLE ZOR ULAŞILDI...
 
Yoğun kar yağışı nedeniyle görevlilerin güçlükle ulaştığı Akkuş İlçesi Salman Mahallesi’ndeki babasının evine Türk bayrağı asıldı. Yer yer 1 metreyi bulan kar kalınlığı bölgeye ulaşmada yetkileleri zor durumda bıraktı. Oğlunun şehit olmadan 4 gün önce helallik alarak evden ayrıldığını ve Diyarbakır’a döndüğünü, kendisine de giderken çoraplarını verdiğini belirten anne Esme Özdemir, ağıt yakarken, şöyle dedi:
 
ÇORAPLARINI ELİNDEN BIRAKAMADI...
 
"Çoraplarını bile bana bıraktı giderken, ’Hep izin alıyorlar yavrum, sen de al’ dedim. Onu doya doya kucakladım. ’Anam hakkını helal et, ben gideyim’ dedi. ’Bir hafta ertele’  dedim. Gitti, duramadı. 4 oğlum vardı, 3 oğlum kaldı. Vatan sağolsun, ne diyeyim yavrum senin için.  Şehit anaları ağlarken ben de ağlıyordum, onlarla yavrum. Ben de ağlayacak mışım datlu (tatlı) yavrum." 
 
Oğlunun çoraplarını elinden hiç bırakmayan anne Esme Özdemir’i yakınları sakinleştirmeye çalıştı. Şehidin kardeşi Erol Özdemir ise "Ağabeyim yıllık izine gelmişti. 4 gün öncede görev yerine gitti. Pazar günü akşam operasyona gitti. Acı haberi aldık vatanımız sağolsun. Eşi hamileydi 5 aylık. Erkek çocuğu olacaktı, çok sevinmişti. Göreve gediyorum diye eşini götürmedi. Görev bitince yanına alacaktı ama olmadı. İzne beraber geldiler, göreve gidince yengemi götürmedi" dedi.
 
 
ÇOCUĞU ONA BABA DİYEMEDEN GİTTİ
 
Şehidin 5 kardeşinden biri olan Erol Özdemir (23)  "Erkek  çocuğu olacaktı. Onun için de çok sevinmişti ama çocuğu ona 'baba' diyemeden  gitti" ifadelerini kullandı. 
 
GERİYE EŞİYLE SON KEZ ÇEKİLDİĞİ SELFİE FOTOĞRAFI KALDI
 
Şehit Nuh Özdemir’in operasyona çıktığı Pazar günü saat 23.25’de  facebook hesabından son olarak 'iyi geceler” yazdığı da görüldü. Nuh Özdemir’den geriye ise annesine hatıra bıraktığı çorabı ile Ordu’dan ayrılırken eşi Leyla Özdemir ve yeğeni Emrullah Özdemir’le birlikte çektiği selfie fotoğrafı kaldı.
 
 
ŞEHİT EVİNE 4 SAATTE ULAŞILABİLDİ
 
Şehidin baba ocağında anne Esme Özdemir ve ailesine taziye ziyaretinde bulunan İlçe Kaymakamı Hüseyin Atila, İlçe Belediye Başkanı İsa Demirci tipi nedeniyle zaman zaman kapanan Akkuş İlçesi Salman Mahallesi yolunda incelemede bulunarak karla mücadele ekiplerinden de bilgi aldı. Yaklaşık 1 metre karın olduğu ilçede şehidin baba evinin bulunduğu 8 kilometrelik mahalle yolunun tipi nedeniyle karla kapalı olmasından dolayı ekiplerde eve güçlükle ulaşabildi. Şehit evine gitmeye çalışan gazetecilerde don ve tipi nedeniyle zor anlar yaşadı. Gazeteciler karla mücadele ekiplerinin yardımıyla şehidin baba ocağına 6 saatte ulaşabildi. Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci tipinin karla kapattığı yolun 4 saatlik çalışmayla ulaşıma açıldığını belirterek, "Tipi havası olması nedeniyle bazı yerlerde 1.5 metrelik yığıntı kar var. Bizim ekibimiz sürekli yollarda olmasına rağmen saatler sonra aileye ulaşabildik. Tipiden dolayı görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle ulaşımı zor şartlarda sağlayabildik" diye konuştu.
 
 
HAMİLE EŞ SAMSUN'DA ÖĞRENDİ...
 
Uzman Çavuş Özdemir’in Samsun’da bulunan eşi 24 yaşındaki Leyla Özdemir, acı haberle yıkıldı. Askeri yetkililer tarafından Samsun’un İlkadım İlçesi Yenidoğan Mahallesi’ndeki babaevinde olan Leyla Özdemir gözyaşlarına boğuldu.
 
Şehidin yakın zamanda izinli olarak eşinin yanına Samsun’a geldiği, yılbaşını birlikte kutladıkları ve Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde töreristlere yönelik yürütülen operasyon nedeniyle Cuma günü de tekrar görev yeri Sur’a döndüğü belirtildi. Şehidin babası 63 yaşındaki Mehmet Ozdemir’in de acı haberi Samsun’da gelinin yanında aldığı öğrenildi. Şehidin yakınları eve Türk Bayrağı asarken, komşuları da taziye ziyaretinde bulunmak üzere eve akın etti. Cenazenin Samsun’a getirileceği, buradan da memleketi Ordu’nun Akkuş İçesi’ne götürüleceği ifade edildi.
 
 
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0