Çocuğu üstün yetenekli olan ebeveynlerin, onları psikiyatra götürüp ilaca başlatmaması gerektiğini vurgulayan TÜZDEV Genel Başkanı Opr. Dr. Kemal Tekden, “Bu çocuklar, ilgi ve yeteneklerine uygun eğitim alabilirler ve yönlendirilebilirlerse büyük icatlar yapabilirler” diye konuştu.

Amaç bu çocukları tespit etmek

Türkiye Üstün Zekâlı ve Dâhi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV), Türkiye’deki üstün zekâlı ve yetenekli çocukların tespit edilmesi, bu çocukların eğitimlerini sağlıklı şekilde sürdürmesini sağlamak amacıyla kuruldu. TÜZDEV Genel Başkanı Opr. Dr. Kemal Tekden, anne babaları, çocuklarının davranışlarını gözlemlemesi, yaşıtlarına göre farklılıklar sergilediğini fark ettikleri andan itibaren kendilerine başvurmaları konusunda uyardı. 

Her şeyi merak eder, sorgularlar

Kemal Tekden, üstün zekâlı ve yetenekli çocukların yaşıtlarından önce yürüme, konuşma, sayı ve harfleri tanıma gibi özel alanlarda kendilerini fark ettireceğini söyledi. Tekden, “Bu çocuklar akranlarından daha fazla sayıda kelime ile konuşur. Duyduğunu çok iyi hatırlayan bir hafızaları vardır. Uzayı, dinozorları… Her şeyi merak eder, sorgularlar;‘nasıl, niye? diye sorarlar. Yabancı dile, ritme, müziğe aşırı tepki gösterip kolayca öğrenirler. Çok enerjiktirler” diye konuştu.

Keşfedilmezlerse sorun yaşanır

Zekâ ve yetenek testleri yardımı ile bu tür çocukların 2 yaşından itibaren tespit edilebileceğini kaydeden Kemal Tekden, keşfedilmedikleri takdirde ise büyük sorunlar yaşayabileceklerini söyledi. Bu çocukların merak ve ilgileri tatmin edilmediğinde zararlı bireylere dahi dönüşebileceğini vurgulayan Tekden, “Bu çocuklar merakları giderilmezse ruhsal sorunlar yaşayabilir, kötü alışkanlıklar edinebilirler. Üstün zekâlı ve yetenekli çocuklar dikkat eksikliği, hiperaktivite, özel öğrenme güçlüğü, akran ilişkilerinde sorun yaşama gibi sıkıntılar yaşayabilir, içlerine kapanabilirler. Bu çocuklarımıza karşı çok anlayışlı davranmalıyız” dedi.

‘Çocuk olduğunu unutmayın’

Zekâ dendiğinde Türk toplumunda hemen akademik başarının akla geldiğini vurgulayan Kemal Tekden, “Aileler kulaktan dolma işlere kalkışmasın. Heyecanlanıp, psikiyatra götürüp çocuklarını hemen ilaca başlatmasınlar” şeklinde konuştu. 

En büyük sorun eğitilemeyen zekiler

Türkiye’de, tüm dünyada olduğu gibi üstün yetenekli oranının yüzde 2 seviyesinde olduğunu vurgulayan Kemal Tekden, bu çocukların ebeveynlerine, TÜZDEV’e gelerek test yaptırmaları ve uzmanlarla konuşup görüş almaları tavsiyesinde bulundu.