03.01.2018 01:30 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

Çocuk geline karşı 8 ilde özel çalışma

Erken yaşta evlilik oranındaki düşüşü yeterli bulmadıklarını belirten Bakan Kaya, ülke ortalaması üzerinde orana sahip sekiz ilde özel çalışma yürüttüklerini açıkladı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, erken yaşta evliliklerle mücadelede en etkin yöntemin çocukların eğitim hayatlarına devam etmelerini sağlamak olduğunu belirterek, “16-17 yaş grubunda evlenen kız çocuklarının toplam evlilikler içindeki oranı 2002 yılında yüzde 7.3 iken, bu oran 2016’da yüzde 4.6’ya gerilemiştir. Ancak bu orandaki düşüşü de yeterli bulmadığımızı ve ülke ortalaması üzerinde orana sahip 8 ilde özel bir çalışma yürüttüğümüzü de belirtmek isterim” dedi.
Bakan Kaya, dün “Kızlara Değer Geleceğe Değer 2” projesinin açılışına katıldı. Kaya, burada yaptığı konuşmada, “Gençliği ihmal ederek bir gelecek planlaması yapmak mümkün değildir. Bizlere düşen en önemli vazife, gençlerimizi ilim ve irfanla, ahlak ve fazilet anlayışıyla donatarak geleceğe hazırlamaktır” dedi.
‘En etkin yöntem eğitim’
Erken yaşta evliliklerle mücadelede en etkin yöntemin çocukların eğitim hayatlarına devam etmelerini sağlamak olduğunu söyleyen Kaya, şunları söyledi: “Kız çocukların okullaşması ve benzer tedbirlerle erken evliliklerin önlenmesinde önemli bir başarı elde edilmiştir. 16-17 yaş grubunda evlenen kız çocuklarının toplam evlilikler içindeki oranı 2002 yılında yüzde 7.3 iken, bu oran 2016’da yüzde 4.6’ya gerilemiştir. Ancak bu orandaki düşüşü de yeterli bulmadığımızı ve ülke ortalaması üzerinde orana sahip 8 ilde özel bir çalışma yürüttüğümüzü de belirtmek isterim.” 

Okullaşmada artış
Kız çocuklarının öğrenim hayatında eksiksiz yer almalarının önemine dikkati çeken Kaya, şunları kaydetti: “Son 15 yılda, özellikle kız çocuklarının okullaşma oranında önemli bir başarıya imza attık. Ülkemizde kız çocukları için ortaöğretimde net okullaşma oranı 2002-2003 öğretim yılında yüzde 45.2 iken, bu oran 2016-2017 öğretim yılında yüzde 82.4’e yükselmiştir. Yükseköğrenimde kız öğrencilerin oranında da benzer biçimde çarpıcı bir artış söz konusudur. 2002-2003 öğretim yılında yükseköğrenimdeki kız öğrencilerin oranı yüzde 13.5 iken; 2016-2017 döneminde yüzde 44.4’e yükselmiştir. Ayrıca günümüzde, yüksek lisans öğrencilerinin yüzde 40.1’i, doktorada ise yüzde 41.4’ü kız öğrencilerdir.”

Diyanet’ten yalanlama
Diyanet İşleri Başkanlığı, kurumun, kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri yönünde bir açıklama yaptığına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını duyurdu. Açıklamada, “Başkanlığımız, tarihi boyunca erken yaşta evliliklere asla onay vermemiştir, vermeyecektir” denildi. 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0