Çocuğunuz her konuda akıllı ve bilgi sahibi olacak diye bir şey ne yazık ki yok. Bunu göz önüne alarak çocuk yetiştirmeniz gerekmektedir. Çocuklarınıza uyguladığınız eğitimler sırasında nerelerde hata yaptığınızı biliyor musunuz? Bilmiyorsanız yazının devamını okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Mükemmeliyetçilik

Kimse mükemmel değildir ve çocuğunuzdan da mükemmel olmasını beklememelisiniz. Bu şekilde yaklaşırsanız çocuğunuz üzerinde baskı hissedecektir. Bu davranışınız ters tepki yaratabilir. Çocukların küçük yaşlarda bir ya da iki yeteneğine yönelmesi önerilmektedir. Böylelikle ileriyi düşünerek çocuğunuza da katkı sağlamış olacaksınız. Unutmayın ki bir insan her konuda mükemmel olamaz.

Tutarlı Tepkiler

Çocuğunuza vermiş olduğunuz tepkiler tutarlı olmalıdır. Bir gün problem ettiğiniz bir konuyu bir sonraki gün gülerek karşılamamalısınız. Size yanlış gelen ve onun da zarar görebileceği her konuda tutarlı tepki vermeniz önemlidir.

Korumacı Davranışlar

Çocuğunuzu koruma içgüdünüz anne ve baba olduğunuz için normaldir. Ancak sürekli korumacı bir tavır takınmamalısınız. Bu tavrınız nedeniyle her zor döneminde size koşan çocuğunuz, büyüdüğünde kendine yetemeyen özgüvensiz bir birey haline gelebilir.

İstekler

Genellikle çocuklar her istediğini ağlayarak elde etmeyi öğrenirler ve gelişim süreçlerinde de bu tutumlarını devam ettirirler. Çocuğunuzun her istediğini yapmak onu yanlış yönlendirecektir. Bir noktadan sonra hayır demeyi bilmelisiniz ve buna alışması için ona destek olmalısınız.

Merak Duygusu

Çocuklar merak duyguları nedeniyle gün içerisinde size binlerce soru sorarlar. Tüm bu sorulara ilgiyle cevap vermelisiniz. Öncelikle soruyu anlamalı ve mantıklı bir cevap düşünmelisiniz. Sorusunu geçiştirmemelisiniz.

Teknoloji

Yeni nesil çocuklar tablet, telefon ve televizyonlara oldukça ilgililer. En azından 3 yaşına gelene kadar teknoloji aletlerinden çocuğunuzu uzak tutmalısınız. Yapılan araştırmalara göre teknoloji aletleri çocukların gelişiminde olumsuz etkiler oluşturmaktadır.