Cumartesi

09.09.2017 - 02:30

ÇOCUKLAR ZIRHLARINI KUŞANSIN

Okulların açılmasıyla çocukların mikroplarla çok daha sık karşılaşacağı konusunda uyaran uzmanlar, çocukları hastalıklardan koruyan reçeteleri paylaştı

Sitene Ekle
İyilik & Sağlık  |  Metin Uyar metin.uyar@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »
Soğuyan havalar hastalıklara karşı vücut direncimizi düşürüyor. Buna okulların açılmasıyla bir de kalabalık ortamlarda şifayı kapan çocukların diğerlerine de mikrop bulaştırması eklenecek.Çocukların okulda oynayacağı ilk oyunlar arasında mikroplarla köşe kapmaca olmasın. Aileler uzmanların önerilerini dikkate alarak, çocukların mikroplara karşı zırhlarını kuşanmasını sağlayabilir.

El yıkamak önemli

Okulların açılmasıyla çocuklar arasında hastalıkların hızla yayıldığına değinen Memorial Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Soysal “Hastaysak boğazımızdaki mikrop, öksürme veya hapşırmayla 1.5 metre yakınımızdaki herkese bulaşabilir. Dokunduğumuz kapı kolu, masa, sandalyeden bulaşabilen mikroplar da var. Bunlardan korunmak için çocuklar ellerini mutlaka yıkamalılar. Sınıflarda kapı kolları ve çocukların oturdukları yerler günde en az bir defa silinmeli. Öksürürken, hapşırırken çocuklara kollarıyla ağızlarını kapatma ve mendil kullanım alışkanlığını kazandırılmalı” diyor.

D vitamini eksikliği

Soysal D vitamininin enfeksiyonlara karşı koruyucu olduğunu da vurguluyor. Yani test yaptırıp eksiklik varsa D vitamini takviyesi almak bile hastalıklara karşı başlı başına koruyucu olabiliyor. Bunlara ek olarak Soysal “Çocukların akşam 22.00’de yatıp sekiz saat uyumaları, düzenli fiziksel aktivite yapmaları ve kendilerini iyi hissetmeleri bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Aileler çocuklarını bir spor ve sanat dalına yönlendirmeli” diyor. 

“Akşamları melisa çayı”

Hem Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları hem de Fitoterapi Uzmanı olan Dr. Gülder Özkan “Bu dönemde meyve tüketimi çok önemlidir. Özellikle yaban mersini, siyah üzüm, siyah erik ve karadut savunma sistemini güçlendirir. Mikropların boğaz ve ağızdan yani giriş kapılardan girmesini önleyebilmek için havuç ve kabuğu soyulmamış elma yemelerini öneriyorum” diyor. Özkan ailelere, 3-4 dakika demlenmiş kekik çayını çocuklarına sabahları bir bardak içirmelerini de tavsiye ediyor. Bu çayın çocuğun hem iştahını açacağını hem de mikroplara karşı savunma sistemini güçlendireceğini anlatıyor. Akşamları yatmadan bir bardak melisa çayı içmenin de çocuğun hem rahat uyumasını sağlayacağını hem de virüslere karşı mücadelesini güçlendireceğini söylüyor.

Mikropların girişini önleyin

Aromaterapi uzmanı Ecz. Hülya Kayhan “Mikroplarla kavga, burunda nefes alırken başlıyor. 100 mililitre suya 20 damla nioli (Melaleuca viridiflora) yağı, 20 damla lavanta (Lavandula angustifolia) yağını sprey şişesine koyarak bir karışım hazırlayın. Ardından bunu iyice çalkalayıp çocuğunuzun boynuna, giysisinin yakasına, saçlarının arkasına sıkarsanız; uçucu yağdaki aktif bileşenler mikroplarla daha burundan girmeye çalışıyorken savaşmaya başlayacak” diyor. 

 

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.