Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayicileri  Derneği (KTSD) Başkanı Ahmet Pura, veliler ve öğretmenlerin, çocuklara okuma  yazma öğretmeden önce mutlaka el temizliği ve kişisel bakım konusunda eğitim  vermesi gerektiğini bildirdi.
 
Pura, yaptığı yazılı açıklamada, okulların açılması ile bulaşıcı  hastalıklardan korunmak için hijyenin büyük önem taşıdığını kaydederek, çocuklara  mutlaka el yıkama alışkanlığının kazandırılması gerektiğini belirtti.
 
Bulaşıcı hastalıklar ve enfeksiyonlara karşı çocukların bilinçlenmesi ve  bu hastalıklardan korunmanın en temel yolunun el temizliği alışkanlığının  çocuklara kazandırılması olduğunu vurgulayan Pura, ”Bu konuda tüm ailelere ve  öğretmenlere çok iş düşüyor. Veliler ve öğretmenlerin, çocuklara okuma yazma  öğretmeden önce mutlaka el temizliği ve kişisel bakım konusunda eğitim vermeleri  gerekir” ifadesini kullandı.
 
KTSD’nin 2010 yılında Sağlık Bakanlığı ile ”Suya Sabuna Dokunun”  projesini hayata geçirdiğini, söz konusu sosyal sorumluluk projesi kapsamında,  çok büyük başarılar elde edildiğini belirten Pura, şunları kaydetti:
 
”Özellikle Türkiye’de birçok enfeksiyon hastalığının önlenmesinde ortak  yaşam alanlarının hijyenik temizliği ve doğru el yıkama alışkanlığı gibi basit  kişisel önlemler yaşamsal değere sahiptir. Daha sağlıklı bireyler yetiştirmek  için çocuklara küçük yaşlardan itibaren düzenli hijyen alışkanlığını mutlaka  kazandırmak gerekiyor. Sadece düzenli olarak el yıkamak bile solunum yolları  enfeksiyonuna yakalanma riskimizi yaklaşık yüzde 23 oranında azaltıyor.”
 
Pura, Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmada, ortalamada 5 çocuktan  1’in de bile el yıkama alışkanlığı bulunmadığının ortaya çıktığını belirterek,  özellikle okullar genelinde böyle bir eğitimin devam etmesinin çok önemli  olduğunu aktardı.