Masal dinlemeyi kim sevmez? Her yaştan her kesimden insan için masallar ortak bir payda oluşturur. Herkesin aklında çocukluğunda dinlediği en az bir masal vardır. Bu masallar kuşaktan kuşağa anlatılarak varlıklarını sürdürürler.

La Fontaine Masalları, Andersen Masalları dünya çapında üne kavuşurken, Anadolu Masalları boynu bükük kalmıştır sanki. Oysa her masal bu zengin toprakların izini taşır, her masal, Anadolu insanının kadim kültürlerle yoğrulmuş hayal dünyasını yansıtır.

İkiz kızlarının verdiği ilhamla çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için Youtube'da 'Masal Deryası' adlı kanalı kuran Derya Özel, Anadolu Masalları'nın kuşaktan kuşağa aktarılmasını kendine görev edinerek yollara düştü. Anadolu'yu gezdi, dilden dile aktarılan o güzel masalları topladı ve Bana Masal Anlat adlı kitapta bir araya getirdi. 

Destek Yayınları’ndan çıkan kitapta İstanbul'dan Kars'a, Ege'den Van'a kadar Anadolu'nun dört bir köşesinden toplanmış 22 masal yer alıyor. Masalların illüstrasyonlarını ise Akademisyen Nilüfer Üstündağ Özel çizdi. Anadolu’nun bereketli topraklarında yeşeren masallardan bir seçki içeren Bana Masal Anlat masalların niteliği, oluşumu, türleri ve kaynakları ile ilgili de bilgi veriyor. 

Arka kapaktan: 

“Masallar çocukları uyutmak 
büyükleri uyandırmak için anlatılır.”

İşte bu yüzden bu kitap, kendi kültürlerinin muhteşem zenginliğiyle tanışabilmeleri için, hem çocuklara, hem de büyüklere yazıldı...