Ege

08.12.2018 - 08:15

‘Çocuklarımız için destek bekliyoruz’

Gündoğdu Lions Kulübü, 15 Aralık’ta 4

Sitene Ekle
'Sevinç'li Sohbetler  |  Gözde Yener Birman gozdeyener1@hotmail.com Tüm Yazıları »

Gündoğdu Lions Kulübü, 15 Aralık’ta 4. Yetenek Lions Yarışması’nı düzenlemeye hazırlanıyor. Başkan Nurdan Pakoğlu, “Organizasyonun gelirini, yapacağımız anaokulu ve sınıflarla çocuklarımıza harcayacağız” dedi

Kimileri konuşur, kimileri hareket eder. İzmir’in en aktif kulüplerinden biri olan Gündoğdu Lions Kulübü’nün dönem başkanı Nurdan Pakoğlu, 15 Aralık gecesi Bostanlı Suat Taşer Gösteri Merkezi’nde saat 19.00’da Yetenek Lions-4 yarışması düzenliyor. Geliri, okul öncesi eğitime destek amacıyla, ihtiyacı olan bölgelerdeki iki okula anaokulu ve özel sınıfların yapılması amacıyla kullanılacak. Sevinç Pastanesi Sohbetleri’nde bu hafta çok sevdiğim arkadaşım Nurdan Pakoğlu’yla söyleştik... 

- İzmir Gündoğdu Lions Kulübü olarak çok başarılı işlere imza atıyorsunuz...

Kulüp olarak 4 yıllık bir geçmişimiz olmasına rağmen, gerçekten başarılı birçok hizmetin altına imza atma şansı bulduk. En büyük şansım, benden önceki başkanlarımın başarılı hizmetlerle bayrağı teslim etmiş olmaları oldu. Katarakt ameliyatı hizmetinden sağlık ocağı açılmasına, eğitim bursundan hastanede çocuklar için genel banyo ve oda yapımına ve kütüphane açılmasına, engelli gençlerimiz için seramik atölyesi açmaktan gençler arası değişim programı ile gelen yabancı öğrencilere, ülkemizi, şehrimizi tanıtmaktan misafir etmekten tutun da, sanata destek adına gençleri destekleyen projede yer almaya çalışıyoruz. Özürlüler merkezinde oda yapımından ve malzeme temininden, görme özürlüler için hizmete, çevre için çalışmaya, diyabetle savaşa kadar, toplumun her alanında birçok hizmetlerimiz oldu.

- 15 Aralık Cumartesi gecesi, Suat Taşer sahnesinde Yetenek Lions Yarışması’nı düzenliyorsunuz. Bu gecenin amacı nedir?

Öncelikle yarışmamız Gündoğdu’ya ait bir marka projesidir diye belirtmeliyim. Bu kadar büyük bir marka projeye dönüşmesi Gündoğdu Lions olarak bizi de çok mutlu ediyor. Yarışmamızın geliriyle biz bu yıl; geleceğimiz, çocuklarımız için çalışalım, çabalayalım istedik. Eğitim, bir ülkenin belkemiğidir düşüncesiyle okul öncesi eğitime destek amacıyla ihtiyacı olan bölgelerimizdeki iki okulumuza, anaokulu ve özel sınıfların yapılması amacıyla büyük bir şevkle yola çıktık. Bakalım az kaldı. Biz de çok heyecanlıyız. Herkesin desteğini ve katılımını bekliyoruz.

‘Birçok projemiz var’

- Geceniz halka açık mı, sadece Lionslar mı izleyebiliyor?

Lionlar yarıştığı için öyle algılanıyor olabilir. Gecemiz, hizmet amacı taşıdığı için destek vermek isteyen ve keyifli bir yarışma izlemek isteyen herkese açık.

- Çok kuvvetli bir jüriniz var, güçlü bir ekiple yol alıyorsunuz...

Beklentileri olmadan tamamen gönüllülük duygusuyla yanımızdalar. Bu yılki jürimiz Uğurkan Erez, Neslihan Yargıcı, Armağan Çağlayan, Şenay Düdek ve Ertan Kayıtken’e, sunucumuz Hakan Doğanay’a, kulübüm adına çok teşekkür ederim. Geçmiş dönemlerdeki değerli jürimize, ayrıca bu yıl desteklerini esirgemeyen Karşıyaka Belediye Başkanımız Hüseyin Mutlu Akpınar’a sonsuz teşekkürler.

- Hedef ve projeleriniz...

Uluslararası Lions olarak yılda 200 milyon insana hizmet götürmek de hedeflerimizden birisi... Açlık, çevre, çocuk kanseri, diyabet ve göz sağlığı, her dönem mutlaka hizmet ettiğimiz ana hedef alanlarımız. Dört yıl önce Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi Nefroloji bölümünde kurmuş olduğumuz bir kütüphanemiz var. Aylık düzenli ziyaretlerle hem kitap-kalem vs. eksiklerini gideriyor, hem de çocuklarımızla zaman geçiriyoruz. Bunlar da devamlılık ve özveriyle oluyor. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek; gençlerin sivil toplum gönüllüsü olmalarını teşvik etmek adına, Ekonomi Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Gündoğdu Kampüs Lions Kulübü’müzü kurduk. Enerji dolular ve o kadar güzel hizmet projeleri var ki... 15-35 yaş arası eğitim alamamış kadınlara, eğitim ve sertifika programı ile kendilerini yeniden bulmaları için destek veriyoruz. Yeri geliyor, sesimizle görme özürlü insanların gözleri oluyoruz. Yeri geliyor engelli gençlerimizin sesi...

Kısacası insana, doğaya, ülkemize ve dünyaya faydalı olabilecek her alanda bir şekilde hizmet etmeye devam ediyoruz.

‘DAHA POZİTİF BİRİ OLDUM’

- Her zaman pozitif bir yapınız var...

Yoğunuz ama illa ki bizden daha şanssız birileri var çevremizde... Farkındalığınız artıp bunu görmeye başladığınızda kendi durumunuzdan memnuniyetiniz artıyor. Gereksiz konular için mutsuz olmanın ne kadar boş olduğunu anlıyorsunuz. Doğal olarak ailenize karşı, yorgun da olsanız sabırlı olmayı öğreniyorsunuz. Dışarıda bu kadar hizmet için fırsat ve bu kadar ihtiyaç varken; oturmamayı, her şey için zamanı düzgün kullanmayı öğreniyorsunuz. Bana anlayış ve sabır gösteren aileme de teşekkür etmek isterim. Aslında Lions bir okul. Bir liderlik ve kişisel gelişim okulu. Zaten olumlu bir yapım vardı, ama bu yolda emek verdiğimden beri daha da yapıcı ve pozitif oldum.

Bizden daha az şanslı insanlara hizmet etmenin önemine inanarak başlıyor bu yolculuk... Biz mutlu ettikçe mutlu olur ve başarılı hizmetler ortaya çıkarırız. Lion olmak; en iyi hizmeti nasıl vereceğimizi araştırmak, geliştirmek demektir.

Hangisi edebi söz sanatlarından biri değildir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.