Çocuklara söz dinletmek bazen düşündüğünüz kadar kolay olmayabiliyor. Bir de öğretmenleri düşünün... İşleri gerçekten zor olmalı. Ama onlar için çocukları yönlendirmek adeta bir çocuk oyuncağı. 

İşte sizin de evde uygulayabileceğiniz öğretmenler tarafından denenmiş yöntemler

1. "Eğer çocuklarınızın sizi dinlemesini istiyorsanız, sesinizi yükseltmek yerine alçaltmayı deneyin. Alçalttığınız sesiniz sayesinde çocuğunuzun sizi daha dikkatli dinlemesini sağlayacaksınız."

2. "Çocukların istemediği bir aktivite yapmak zorundaysanız şikayet etmeleri için onlara tam bir dakika verin. Bir dakika dolduğunda işe koyulun. "

3. "Yazma yeteneği üzerine düşmedikçe körelir. Fakat çocuğunuz eğer yazmak istemiyorsa bile günde tek bir cümle yazmasını sağlamak ilerisi için ona iyi gelecektir. Eğer siz de yazan biriyseniz çocuğunuzun mektup arkadaşı olabilirsiniz. Böylece karşılıklı yazı yazarak çocuğunuzun gelişimini de görebilirsiniz. "

4. "Sınıfta bir masa perimiz var. Ne zaman geleceği belli olmuyor ama bazen masasını temiz bırakanlara hediyeler dağıtıyor. Böylece sınıfta kimse masasını dağıtmıyor. Bizim masa perimiz, sizin yatak periniz olabilir."

5. "Çocuklar kontrolün kendilerinde olduklarını düşündüklerinde daha az şikayet ederler. Bu sebeple onlara “o mu yoksa bu mu” diye sormayı deneyin. Örneğin haşlanmış yumurta mı yoksa omlet mi sorusu yemek yerken sorun çıkarmalarını engelleyecektir. "