Çocukluk kahramanına küsülür mü: Nil Karaibrahimgil'in Madonna'ya sitemi

Hepimizin ilgi alanlarımıza göre çocukken hayran olduğumuz ünlüler var. Nil Karaibrahimgil'in de kahramanlarından biri belli ki Madonna'ymış. Hem de sadece şarkılarıyla değil, hayata karşı duruşu ve oluşturduğu profille de birçok insan gibi Nil'i de etkilemiş. Peki insan çocukluk kahramanına küser mi?

Çocukluk kahramanına küsülür mü: Nil Karaibrahimgil'in Madonna'ya sitemi

Nil'deki Madonna etkileri

Nil'deki Madonna etkileri

Nil Karaibrahimgil'in Madonna'yla ilgili yazısında en çok dikkatimi çeken cümleler şunlar: "Madonna benim hayalimi görünür kılan biriydi.  Kadınlığı, saklanması gereken bir şey olarak görmüyordu. Ben de görmeyecektim.  Üzerine yapıştırılan her türlü suçlama sticker’ını yırtıp atıyordu, ben de atacaktım. Güçlüydü ve kararları o verecekti, ben de öyle yapacaktım.  Daha da güzeli, ben de bunu, onun gibi şarkılar söyleyerek yapacaktım."

Büyük Madonna hayranlarından değilim. Dolayısıyla onun ilgili çok detaylı bir kişilik analizi yapamam. Fakat bir dönem sıkı bir Nil Karaibrahimgil takipçisiydim.

O dönem de tam olarak 'Özgür Kız' olduğu döneme denk geliyor. Nil'i 'Özgür Kız' olarak o kadar benimsemiştik ki normal hayatında da o derece özgür ruhlu, asi, başına buyruk, biraz da marjinal olarak görüyorduk.

Şarkı sözleri de bunu destekler nitelikteydi hani. 'Pırlanta' şarkısında "Tek taşımı kendim aldım, tek başıma kendim taktım", 'Ben Özgürüm' şarkısında "Ermiş deme değilim, gezgin deme değilim. Ben özgürüm, sadece özgürüm", 'Madonna Olacakmış' şarkısı ve daha nice şarkı sözü.

Bu asi tavırların en sivrildiği örnek ise 'Sınav' filminin şarkısı olan 'Yaş 18' olsa gerek. Filmde öne çıkan ençlik ve asilik, düzene karşı protest tavır gibi ögeler o dönem 'Sınav'ı izleyen herkesi cezbetmiştir.

Nil'le ilgili verdiğimiz bu örneklerin tamamı Madonna etkisi değildir elbette, Nil'in özgün kişiliğidir. Ama yazısında belirttiği üzere hayat görüşünü oluştururken Madonna'dan oldukça etkilenmiş.

Madonna'yı onun ağzından okuyunca Nil için ne kadar önemli olduğunu ve ona nasıl ilham verdiğini görebiliyoruz. Ama bunun bile bir sonu varmış. İnsan çocukluk, gençlik kahramanına da tavır koyabiliyormuş.

Madonna'nın metamorfozu

Madonna'nın metamorfozu

Nil'in 'Özgür Kız' olduğu dönemlerde Yiğit Şener ve Tarkan'la olan birliktelikleri de hem gözümüzün hem kulağımızın pasını siliyordu. Nil ve Tarkan'ı beraber düşünebiliyoruz bu yüzden. Şimdi Madonna'nın geçirdiği metamorfoz (başkalaşım) yüzünden Nil'in ona gönül koyması söz konusu.

Özellikle yaşlandığı halini kabullenmeyip estetik ameliyatlar ve botoksa başvurması, hayranlarının gözünde oluşturduğu profile belli ki ters düşüyor.
 

Madame X

Madame X

'Madame X' ise olayın koptuğu nokta gibi. Albüm konsepti ve albümdeki şarkıları genel olarak beğenilse de Madonna'dan ilham almış biri olarak Nil Karaibrahimgil, bu yeni personayı pek benimseyememiş. O etkilendiği Madonna'yı, Madame X karakterinde bulamamış.

Madonna bu değişimi Nil'in genç olduğu yaşlarda yaşasaydı belki de sıkı hayranı olan 'Özgür Kız Nil'den kabul görebilirdi. Ama bu hikayede ne artık Nil eski Nil, ne de kahraman eski kahraman...

Bu makaleye ifade bırak