Gündem
13.07.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 13.07.2013-2:30

Çok satanlar balon çıktı

Dünyanın en çok satan kitaplarının çoğunun okunmadığı ortaya çıktı. En çok yarım bırakılan kitaplar arasında ‘Grinin 50 tonu’ da var...

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dünyada büyük yankı uyandıran ve kısa süre içinde “en çok satanlar” listesinde baş sıraya oturan kitapların çoğunun sonuna kadar okunmadan bırakıldığı ortaya çıktı. İnternet üzerinden kitap okuma hizmeti sunan “Goodreads” isimli site, 19 milyon kullanıcısı üzerinde yaptığı araştırmada, en çok okunmadan rafa kaldırılan kitapları derledi.
Buna göre, en çok yarım bırakılan kitaplarda başı, Harry Potter fantastik kurgu serisinin yazarı İngiliz JK Rowling’in yetişkinler için yazdığı ilk kitabı “Casual Vacancy” (Boş Koltuk) çekti. Onu, yine İngiliz yazar EL James’in geçen yıl ve bu yılın ilk çeyreğine damgasını vuran erotik “Fifty Shades” triolojisi izledi. Kullanıcılardan bazıları, siteye kitabı bırakma nedeni olarak “Hepimiz adına utanç duydum” gibi yorumlar bıraktı. En çok satılanlar arasında olmasına rağmen en az okunan kitaplar listesinde üçüncü sırayı ise ABD’li yazar Elizabeth Gilbert’ın 2006 yılında çıkan “Eat, Pray and Love” (Ye, Dua Et, Sev) kitabı aldı.

Sıkıcı ve yavaş buldular
2010’da Hollywood sinemasına uyarlanan kitabın filminde başrolü ABD’li aktris Julia Roberts üstlenmişti. Listede dördüncü sırayı İsveçli yazar Stieg Larsson’ın son triolojisinden “The Girl With The Dragon” (Ejderha Dövmeli Kız) ve beşinci sırayı ABD’li yazar Gregory Maguire’ın “Wicked” (Lanetli: Batının Kötü Cadısı) isimli kitapları aldı.
Kitapların en çok bırakılma nedenleri arasında ise, “yavaş ve sıkıcı olmaları”, “kurgularının saçma bulunması”, “ana karakterlerin itici bulunması”, bazılarının ise “ahlaksız” bulunması gibi nedenler yer aldı. Kullanıcıların yüzde 40’ı ise, başladıkları kitabı ne olursa olsun bitirmeden kaldırmadıklarını söyledi. Yüzde 15’i, bir kitabı 50’nci sayfasına gelmeden, yüzde 28’i ise 100’üncü sayfadan önce bıraktığını belirtti. Araştırma, kullanıcıların altı yıllık kitap okuma alışkanlıkları ve hareketleri izlenerek yapıldı.
 


Etiketler: ABD, Harry Potter
Bilgi YarışmasıFilmlerde güzel, şuh ve acımasız kadına ne denir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.